«آثار جهانی ایران» معرفی شد

از آن پس ۲۶ میراث ملموس فرهنگی و طبیعی ایران که تا زمان انتشار این کتاب توسط یونسکو، ایکوموس یا اتحادیه‌ٔ حفاظت جهانی مورد تأیید قرار گرفته‌ تشریح شده‌اند.

نمای کلی هر اثر به لطف هنر تیم طراحان و تصویربرداران در قالب عکس، پلان و اینفوگرافی‌های جذاب در معرض دید خواننده قرار گرفته، موقعیت اثر در نقشهٔ کشور مشخص شده، زمان و مکان برگزاری اجلاس ذی‌ربط یونسکو برای ثبت اثر آمده، معیارهای مورد تأیید در اجلاس شمرده شده و به تفصیل از ویژگی‌های مترتب بر اثر سخن به میان رفته است. ‌

با توجه به این موارد، معیارهای دهگانۀ میراث جهانی یونسکو برای ثبت در فهرست آثار در بخش آغازین کتاب آورده شده است.

قیمت کتاب «میراث جهانی» ۲۹۰ هزار تومان بوده که از طریق مجموعه فصلنامه گیلگمش به فروش می‌رسد.

«شاهکارهای تاریخی ملل، بازگوکنندۀ پیام معنوی گذشته بوده و در زندگی امروز شاهد زنده و گویایی از سنن باستانی هستند. بشریت که هر روز بیشتر مرتبه و ارزش انسانی را درک میکند این آثار را به منزلۀ مواریث عموم مردم به شمار آورده و خود را مکلف می‌داند که با اقدامات لازم دربارۀ احیا و نگاهداری این ابنیه، آنها را در کمال اصالت به دست نسل‌های آینده بسپارد.»

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022415682/%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D8%AF

او هم‌چنین یادآور شده که «منشور بین‌المللی حفاظت و مرمت یادمان‌ها و مکان‌ها اوج تلاش‌های گستردۀ جهانی را از حفاظت میراث‌فرهنگی نشان می‌دهد. محتوای این سند بر حفاظت یادمان‌های تاریخی و بستر پیرامونی آن‌ها متمرکز است که لزوم حفظ اصالت آن‌ها را در مقابل تغییرات ساختار فیزیکی‌شان مطرح می‌کند.»

بخوان:  نوربالا| امام(ره): اگر از موشک فرار کنم به درد رهبری این ملت نمی‌خورم

کتاب «میراث جهانی: معرفی آثار فرهنگی و طبیعی ایران در فهرست یونسکو» منتشر شد.

نویسنده این کتاب در پیشگفتار مهمترین عوامل و فعالیت‌ها در شکل‌گیری اندیشۀ حفاظت و توجه به میراث فرهنگی و طبیعی جهانی به عنوان «میراث مشترک جهانی» را برمی‌شمارد و یادآور می‌شود که «میراث‌فرهنگی شواهد گران‌قیمتی از گذشته است که بیش از هر چیز به لحاظ ارزش تاریخی و احساسی آن‌ها، و به دلیل ارزش‌های نوینی که در آن‌ها یافت می‌شود و بعضاً بیان‌کنندۀ ابداع انسان هستند، باید مورد احترام قرار گیرند. این‌ها بخشی از میراث‌های بشری‌اند و کسانی که مالک این شواهدند یا وظیفۀ نگهداری از آن‌ها را به عهده دارند، مسؤولیت و الزام دارند تا این ارثیۀ شریف را بدون دخل و تصرف به آیندگان ارائه دهند.»

به گزارش ایسنا، این اثر به نویسندگی روشنک ماسوری و فصلنامهٔ میراث و گردشگری گیلگمش در ۱۷۵ صفحه توسط انتشارات نوسده منتشر شده است.