آغاز تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی “قباق تپه” کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه سرپرست تیم کاوش در قباق تپه کرمانشاه از آغاز اجرای طرح تعیین عرصه و حریم این محوطه باستانی خبرداد.  

وی اضافه کرد: تعیین عرصه و حریم این محوطه با هدفِ حفظ و صیانت از این محوطه باستانی و شناخت وضعیت شکل گیری محوطه و توسعه آن در طول زمان انجام می­‌شود.

وی در خصوص اهداف انجام این مرحله از کاوش ها در محوطه باستانی قباق تپه هم اظهار کرد: مشخص شدن وضعیت لایه های محوطه در هزاره نخست پیش از میلاد یکی از اهدافی است که دنبال می کنیم، چراکه در فصل اول کاوش‌ها در سال ۱۴۰۰، با توجه به ابعاد و اندازه محوطه و میزان بقایای باستانی، کاوش‌ها در محوطه در ابعاد محدودی انجام شده است.

دکتر سجاد علی بیگی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آغاز اجرای طرح تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی قباق تپه(قواخ تپه)، اظهارکرد: گمانه زنی‌ها پیرامون این محوطه باستانی مهم با مجوز پژوهشکده باستان ­شناسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و حمایت­های مالی ادارۀ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه در قالب طرح پژوهشی دانشگاه رازی آغاز شده تا بتوان وسعت واقعی این محوطه کلیدی را مشخص کرد.

به گفته این عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه، این مرحله از پژوهش ها که با حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در قباق تپه در حال انجام است، به نسبت کاوش­های سال ۱۴۰۰ گسترده‌تر خواهد بود.

این باستان شناس خاطرنشان کرد: هرچند بر اساس قطعات سنگی متعلق به معماری و برخی دیگر از یافته‌­های کاوش این احتمال وجود دارد که در دوره آشور نو این محل یک مرکز ادارای و یا مرکز مدیریتی برای کنترل منطقه توسط حاکمان آشوری بوده باشد، اما به دلیل عدم انجام کاوش­های گسترده در حال حاضر چیز زیادی در خصوص بناها و تاسیسات مدفون در دل این تپه و به ویژه جزئیات مربوط به آنها نمی‌دانیم.

بخوان:  سرنوشت مبهم مرکز آموزش هنرهای سنتی ادیب

عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان اینکه تعیین عرصه و حریم این محوطه باستانی که با مشارکت شمار زیادی از باستان شناسان ایرانی در دست انجام است حدود ۳۰ روز به طول خواهد انجامید، گفت: پس از اتمام گمانه زنی با هدف تعیین عرصه، فصل دوم کاوش های باستان شناسی را در این محوطه آغاز خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: همچنین بدنبال کشف آثار جدیدی از دوره آشور نو در این محوطه هستیم تا بتوانیم براساس یافته های پیشین و جدید به اطلاعاتی در خصوص ماهیت این محوطه باستانی در گذشته، الگوهای اقتصادی و سایر جنبه‌­های فرهنگی و اجتماعی این محوطه به ویژه در هزاره نخست پیش از میلاد دست پیدا کنیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402020602601/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B9%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D8%B1%D8%B5%D9%87-%D9%88-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B7%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%82-%D8%AA%D9%BE%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87

علی بیگی تصریح کرد: در فصل پیشین کاوش، لایه های باستانی و بقایایی باستان­شناختی از دوره کاسی‌­ها، دوره آشور نو، اشکانی و ساسانی در این محوطه کشف کردیم. همچنین در گمانۀ کاوش شده در دامنه تپه، بقایای سکونت مربوط به نیمه هزاره دوم پیش از میلاد به دست آمد و با توجه به ارتفاع تپه و میزان لایه‌­های کاوش نشده، می ­دانیم که این محوطه لایه های تاریخی فراوانی دارد که قدمت آنها به دوره های پیش از تاریخ می رسد.