آغاز ورود روزانه ۴۰۰۰ زائر ایرانی از اقلیم کردستان به کربلا

بر اساس این گزارش، سید علی مرعشی، دبیر کمیته امداد و نجات ستاد اربعین حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کمیته امداد و نجات امسال ۳۵ پایگاه خدمت رسانی در عراق دایر کرده است، گفت: این کمیته علاوه بر پایگاه‌های خدمت رسانی، سه بیمارستان صحرایی نیز دایر کرده و در چند بیمارستان در شهرهای نجف و کربلا با همکاری دولت عراق به زائران اربعین حسینی خدمات ارائه می‌کند. همچنین ۵۰ دستگاه آمبولانس، ۶ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۶ دستگاه خودرو فرماندهی و امداد و نجات نیز به عراق اعزام شده‌ است.

وی گفت که تمام آمادگی ها برای استقبال از زائران ایرانی انجام شده است و اقدامات امنیتی در ایستگاه های بازرسی و اماکن اقامت اتخاذ شده است.

مرعشی همچنین با بیان اینکه زائرین اربعین حسینی حتماً باید دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده باشند، افزود: اگر از تزریق آخرین دُز واکسن بیش از ۶ ماه گذشته باشد زائران باید دُز یادآور را نیز تزریق کنند.

عقراوی گفت که زائران در ابتدا وارد اقلیم کردستان می شوند سپس در نمایشگاه بین المللی اربیل مستقر می شوند و بعد از آن برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی راهی نجف و کربلا می شوند.

پیش از این پایگاه خبری المعلومه اعلام کرد که زائران ایرانی از امروز(دوشنبه) سفر خود به عراق از طریق گذرگاه مرزی باشماق در استان سلیمانیه به منظور شرکت در مراسم اربعین حسینی را آغاز خواهند کرد.

وی تاکید کرد که در روزهای آینده و با نزدیک شدن به اربعین امام حسین(ع) پیش بینی می شود که روزانه حدود ۱۰ هزار زائر از مرز منذریه وارد عراق شوند.

بخوان:  رکورد جابجایی مسافر در راه‌آهن مشهد شکست

مریوان کریم، سخنگوی رسمی این گذرگاه در اظهاراتی گفت که مدیریت این گذرگاه به منظور استقبال از زائران، اقدامات امنیتی و بهداشتی را انجام داده و وسایل حمل و نقل و امکان استراحت را نیز فراهم کرده است.

الشمری همچنین گفت که تمام اداره ها و سازمان ها آماده تنظیم روند حمل و نقل زائران است.

مدیرکل روابط اقلیم کردستان و ایران خاطرنشان کرد که روند ورود زائران ایرانی به عراق از طریق اقلیم کردستان به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.

به گفته وی ۱۲۰ کارشناس وزارت بهداشت نیز در طول ایام راهپیمایی اربعین با کمیته امدادونجات جمعیت هلال احمر همراه بوده و بر روی بهداشت محیط و تغذیه نظارت می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از ایرث نیوز، عبدالله عقراوی، مدیرکل روابط اقلیم کردستان عراق و ایران  امروز(دوشنبه) اعلام کرد که روند ورود زائران ایرانی به عراق از طریق اقلیم کردستان با میانگین روزانه ۴۰۰۰ زائر آغاز شد.

مدیرکل روابط اقلیم کردستان عراق و ایران با بیان اینکه تمام اقدامات برای استقبال از زائران ایرانی انجام شده است تاکید کرد که روند ورود زائران ایرانی به عراق از طریق اقلیم کردستان با میانگین روزانه ۴۰۰۰ زائر آغاز شد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه لازم است که زائران اربعین حسینی از به همراه آوردن داروهایی که از نظر دولت عراق جنبه مخدر دارد، خودداری کنند، گفت:‌ ما بر اساس تجارب سال‌های گذشته ۳۰۰ قلم دارو را نیز که احتمالا مورد نیاز زائران اربعین حسینی در طول این راهپیمایی باشد، به عراق منتقل کردیم و خوشبختانه مشکلی از این منظر وجود ندارد.

بخوان:  «ایران پیروز» جشنواره خانوادگی ویژه ایام جام جهانی

دبیر کمیته امداد و نجات ستاد اربعین حسینی، همچنین با بیان اینکه در راه نجف و کربلا تعداد مقرهای ما برای ارائه خدمات به زائرین نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است، افزود: یکی از مسائلی که احتمالاً زائرین امسال با آن روبه‌رو شوند موضوع«گرمازدگی» است، در همین راستا نیز تمهیداتی را در این خصوص اتخاذ کردیم. همچنین به زائران توصیه می کنیم که در طول راهپیمایی به اندازه کافی آب و مایعات به همراه خود داشته باشند و در ساعات خنکی هوا راهپیمایی و در ساعات گرم استراحت کنند.

وی گفت که بر اساس توافق میان ایران و عراق روزانه بیش از هزار زائر از این گذرگاه مرزی وارد عراق خواهند شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401061411151/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%DB%B4%DB%B0%DB%B0%DB%B0-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%82%D9%84%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7

همچنین احمد الشمری، عضو کمیته هماهنگی زیارت اربعین در اظهاراتی گفت که میانگین ورود زائران ایرانی به عراق از طریق گذرگاه منذریه(خسروی) همواره درحال گسترش است و در ۴۸ ساعت گذشته بیش از ۵ هزار زائر ایرانی از این گذرگاه عبور کردند.

وی با بیان اینکه در ماموریت اربعین مجموعا سه هزار نفر با مشارکت ارگان‌ها و نهادهای مردم نهاد با کمیته امداد و نجات همکاری دارند، گفت: بالگردهای اورژانس کشور، جمعیت هلال احمر و نیروهای مسلح نیز در مرزها مستقر شده است.