آمادگی حرم امام رضا (ع) برای پذیرایی از 2 میلیون زائر در ایام پایانی ماه صفر

شبان در ادامه ضمن اعلام آمادگی برای اسکان ۷۰ هزار نفری زائران در حسینیه‌ها، مدارس و سالن‌های ورزش سطح شهر مشهد، گفت: چایخانه‌های حرم از اول تا 7 مهرماه به صورت شبانه‌روزی فعال است و پیش‌بینی می‌شود در این ایام با ۱۱ میلیون لیوان چای از زائران پذیرایی شود.

توکلی همچنین در ادامه به اجرای طرح زیارتی سالمندان و توان‌یابان از طریق صندلی چرخدار نیز اشاره و تصریح کرد: همه روزه امکان زیارت ۱۲۰۰زائر توان‌یاب از مسیر مسجد گوهرشاد تا روضه منوره فراهم شده است.

اقدامات امدادی و رفاهی

ویژه برنامه‌های زائران غیرایرانی

نشست تخصصی با موضوع امام رضا (ع)

وی یکی از برنامه‌های شاخص معاونت اماکن متبرکه حرم را برگزاری مراسم خطبه خوانی در صحن پیامبر اعظم(ع) و شام غریبان اعلام کرد و گفت: امسال با تاکید تولیت آستان قدس رضوی این دو مراسم با حضور زائران و مجاوران برگزار می‌شود.

اجرای نمایش آئینی «آسمان هشتم»

دو اجتماع عظیم عزاداران

در ادامه محمد توکلی، معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی در نشست خبری تشریح اقدامات دهه پایانی ماه صفر که ظهر امروز در محل دفتر این معاونت برگزار شد، با بیان اینکه خدمت خادمان بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) تنها به محدوده حرم خلاصه نمی‌شود، گفت: خادمان و خدمت‌گزاران این آستان ملکوتی در ایام اربعین حسینی با برپایی ۶ موکب در داخل مرزهای کشور و همچنین در عراق به زائران اباعبدالله الحسین(ع) خدمات‌رسانی کردند و فعالیت این گروه‌ها تا روز دوشنبه 28 ادامه خواهد داشت.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین به همین مناسبت ویژه برنامه از «حرم تا بهشت» به منظور گرامیداشت هفته دفاع مقدس ۳۱ شهریور ماه پس از نماز مغرب و عشا با حضور آیت الله خاتمی و مداحی حاج صادق آهنگران برگزار می‌شود.

گرامیداشت هفته دفاع مقدس

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی افزود: برگزاری دو اجتماع عزاداری، ویژه ایام رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و سالروز امام رضا(ع) در صحن پیامبر اعظم(ص) نیز از جمله برنامه‌های این ایام است و در کنار آن مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت امام هشتم(ع) و شام غریبان نیز همانند سال‌های گذشته برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام شریعتی‌نژاد در ادامه به اجرای برنامه‌هایی ویژه مخاطبان خاص اشاره و اظهار کرد: برگزاری محفل سوگواری «ابناء الرضا»، ویژه زائران نوجوان، از اول تا ۵ مهرماه، ساعت 16 هر روز در حسینیه حرم پیش‌بینی شده و علاوه بر آن، در این ایام رواق کودک نیز همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۰ صبح با برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری میزبان زائران خردسال است.

بخوان:  خلبان صدیق: آزادگان و خانواده‌های آنان فراموش شده‌اند

توزیع متبرکات رضوی به هیئات مذهبی

وی افزود: علاوه بر فعالیت‌هایی مستمر پایگاه‌های فرهنگی و آداب زیارت، به طور خاص برای این ایام ۲۵ برنامه محوری تدارک دیده شده که در همه آنها توجه به شعار محوری «خدمت کریمانه، جهاد عالمانه» مد نظر بوده است.

توکلی تصریح کرد: سال گذشته علی رغم شیوع بیماری کرونا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ایام شهادت نبی مکرم اسلام(ص) به بارگاه منور رضوی مشرف شدند که امسال پیش‌بینی شده است این جمعیت به ۲ میلیون زائر برسد.

به گفته شبان، در حال حاضر ۷ هزار قفسه امانات مشغول خدمات‌دهی به زائران هستند که در این ایام این تعداد به ۱۱ هزار قفسه رسیده است.  همچنین با افزایش صندلی چرخدار، ۲۵۰۰ صندلی آماده خدمت‌رسانی به زائران دهه پایانی ماه صفر است.

برگزاری مراسم خطبه‌خوانی در صحن پیامبر اعظم (ع)

وی در ادامه به توزیع متبرکات و شربت به تعداد ۳۰۰۰ لیوان در چایخانه‌های حرم اشاره کرد و گفت: بیش از ۵ میلیون بطری آب معدنی از محل نیت واقفین و ناذرین نیز تهیه شده که در این ایام بین زائران توزیع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام حسین شریعتی‌نژاد معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در نشست خبری تشریح ویژه‌ برنامه‌های دهه پایانی ماه صفر حرم مطهر رضوی اظهار کرد: دهه پایانی ماه صفر یکی از ایام حضور چشمگیر زائران در بارگاه منور رضوی است و از همین رو برنامه‌های متنوع فرهنگی، تبلیغی و مذهبی برای این ایام پیش‌بینی شده است.

ویژه برنامه «سلسلةالذهب» با حضور سخنرانان برجسته کشور

در ادامه این نشست نیز محمد شبان، مدیر خدمات رفاه زائرین حرم مطهر رضوی به تشریح خدمات و برنامه‌های این معاونت در ایام دهه پایانی ماه صفر پرداخت و گفت: با توجه به حجم حضور زائران در این ایام ظرفیت خدمت‌رسانی در مهمانسرای حضرت افزایش یافته به طوری‌که از ۲۳ هزار وعده نهار و شام به ۴۰ هزار وعده خواهد رسید.

تکریم زائران پیاده در محفل «پابوس»

توکلی ادامه داد: در این ایام خدمه در دو نوبت برای خدمت‌رسانی در حرم مطهر حضور یافته تا به نحو شایسته در بخش‌ها و پست‌های خدمتی مختلف از زائران حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) میزبانی کنند.

بخوان:  مدیر اداره کتاب: به 7 سکوی عرضه آنلاین کتاب ۳۰ روز مهلت دادیم به تخلفاتشان پایان دهند

وی اظهار کرد: در این ایام برنامه‌ای با نام «پابوس»، ویژه زائران پیاده علی بن موسی الرضا(ع) نیز در رواق دارالهدایه در نظر گرفته شده که شامل سخنرانی، قرائت زیارت ادعیه و اهدای هدایای متبرک به این زائران بزرگوار خواهد بود.

مدیر خدمات رفاه زائرین حرم مطهر رضوی همچنین برپایی ۴۲ پایگاه امدادی، استقرار ۷۲ دستگاه آمبولانس در حرم مطهر و محدوده حریم حرم، راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در محدوده حرم را از دیگر اقدامات این معاونت برشمرد.

وی تصریح کرد: همچنین در این ایام، همانند ماه محرم محافل عزاداری ویژه هیئات مذهبی سراسر کشور در حسینیه حرم واقع در صحن قدس حرم مطهر رضوی آغاز شده که تا پایان ماه صفر هر شب بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء ادامه خواهد داشت.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی به حضور زائران غیر ایرانی در حرم مطهر رضوی در این ایام نیز اشاره کرد و گفت: در مجموعه مدیریت امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی برنامه‌های ویژه‌ای برای این گروه از زائران تدارک دیده شده که از جمله آن می‌توان به ویژه برنامه «مسیر الانتصار» و «ضیافت الحسین» ویژه عرب زبان اشاره کرد.

حجت‌الاسلام شریعتی‌نژاد همچنین به برگزاری نشست‌های تخصصی در مرکز اداره پاسخگویی به سوالات دینی اشاره کرد و افزود: مناظرات امام رضا(ع)، بررسی مکتب سیاسی و اجتماعی امام و پرسمان دینی در محضر عالم آل محمد(ص) از عناوین این نشست‌های تخصصی است.

وی تصریح کرد: از ۲۹ شهریور نیز خدام بارگاه منور رضوی خدمات خود را زائران رضوی آغاز خواهند کرد.این خدمات‌ با برپایی ۱۴ موکب در جاده‌های منتهی به مشهد به زائران پیاده ارائه خواهد شد. از روز ۲۷ صفر مصادف با رحلت رسول گرامی اسلام(ص) نیز ۱۶ موکب در مدارس، حسینیه‌ها، مجموعه‌های ورزشی سطح شهر آماده خدمت‌رسانی به زائران هستند.

وی همچنین توزیع صبحانه گرم روزانه به تعداد ۲ هزار نفر ویژه هیئات مذهبی و توزیع ۱۰۰ هزار بسته صبحانه به زائران را از دیگر خدمات این معاونت برشمرد و گفت: بر اساس موقوفه مرحوم غراب در سالروز شهادت حضرت رضا(ع) ۲۰۰۰ نفر در مهمانسرای حضرت پذیرایی می‌شوند و همچنین تعداد ۲۰۰۰ غذا نیز در حاشیه شهر مشهد توزیع خواهد شد.

عزاداری هیئات مذهبی کشور در «حسینیه حرم»

بخوان:  هودی مردانه فروشگاه اینترنتی کاوالی مد -لباس زئوس

پیش‌بینی تشرف ۲ میلیون زائر به حرم مطهر

وی برپایی نمایشگاهی از دستاوردهای ۸ ساله دفاع مقدس از ۳۱ شهریورماه تا پایان هفته دفاع مقدس در ایوان باب الهادی همراه با روایتگری راویان ۸ سال دفاع مقدس را از دیگر برنامه‌های این معاونت برشمرد.

وی در ادامه با اشاره به سوگواری آیینی زنان نوغان همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع)  گفت: در این روز، طبق سنت دیرینه، بانوان مشهدی به صورت نمادین از محله نوغان به سمت حرم مطهر رضوی حرکت می‌کنند و در طول مسیر به سوگواری و عزاداری می‌پردازند. این بانوان سپس با تشرف به حرم مطهر، در رواق حضرت زهرا (س) حضور خواهند یافت و سوگواری خود را ادامه خواهند داد.

حجت‌الاسلام شریعتی‌نژاد ادامه داد: یکی از برنامه‌های در نظر گرفته شده در این ایام برگزاری سلسه جلسات سخنرانی‌ با حضور اساتید برجسته همچون آیت الله خاتمی، حجج اسلام والمسلمین مرادی، پناهیان، رفیعی و … در قالب ویژه برنامه «سلسه الذهب» است که از شب اربعین آغاز شده و تا شام شهادت حضرت رضا(ع) در حرم مطهر رضوی ادامه دارد.

افزایش ظرفیت پذیرایی از زائران در مهمانسرا

پایان پیام/منبع: https://farsnews.ir/news/14010627000563/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D8%B9-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-2-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%85-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C

حجت‌الاسلام شریعتی‌نژاد از اجرای یک نمایش آیینی ویژه این ایام نیز خبر داد و گفت: امسال برای نخستین بار نمایش آئینی «آسمان هشتم» به مدت پنج شب در ورودی بست شیخ طوسی اجرا خواهد شد که در قالب آن، ۸ پرده از اتفاقات سفر امام رضا(ع) از مدینه تا مرو را به نمایش در می‌آید.

فعالیت شبانه‌روزی چایخانه‌ها

وی همچنین اظهار کرد: امسال با توجه به تقارن هفته دفاع مقدس با ایام پایانی ماه صفر بخشی از برنامه‌های حرم مطهر به این مناسبت اختصاص یافته که از جمله این برنامه‌ها برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای حرم با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران در تالار قدس و مراسم غبارروبی مزار شهدای مدفون در حرم مطهر است.

طرح زیارتی روضه منوره ویژه سالمندان

توکلی با اعلام این ‌که پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۲۵۰۰ هیئت مذهبی به حرم مطهر رضوی مشرف شوند، گفت: این هیئات در اماکن متبرکه و در زمان‌های مشخص به عزاداری می‌پردازند ضمن اینکه به هر هیئت برای تبرک و تیمن یک کیسه برنج، نمک و متبرکات رضوی اهدا می‌شود.

تدارک ویژه برای زائران کودک و نوجوان