آموزش شناخت صنعت گردشگری

همچنین برگزاری دوره های کوتاه مدت نیز با همت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نیز سازمان فنی و حرفه ای کشور از دیگر اقدامات مؤثر در پرورش نیروی انسانی مجرب سایت kermanshahtour است. در همین راستا برگزاری دوره های آموزشی برای علاقه مندان این رشته از مقطع دبیرستان آغاز و تا مقطع دکتری ادامه دارد. صنعت گردشگری مانند دیگر صنایع در صدد توسعه فرصت های آموزشی برای علاقه مندان این رشته می باشد. انتخاب مطالب این بخش به نحوی است که طیف وسیعی از علاقه مندان و دانشجویان این رشته را در مقاطع مختلف تحصیلی مورد مخاطب قرار خواهد داد. الان در منطق بکر کویری جاهایی است که برای ورود به آنها نیاز به مجوز است خود همین مسئله یک عامل کنترل کننده است، یعنی محیط زیست با گردشگری همکاری کردند، مانند همین مورد سازمان جنگلها هم میتواند ورود پیدا کند و تورهای گردشگری را دارای مجوز کند، همهی این تورها باید نظارت و آموزش داده شوند. ما حتما نیاز داریم برخی مناطق حفاظت شوند و مانند شکل اولیه خودشان باقی بمانند، سفری که بهمنطقه فتحیه در کشور ترکیه رفته بودم آنجا یک منطقه حفاظت شده داشتند که اساساً به گردشگران اجاره ورود نمیدادند مگر اینکه مجوز داشتند، کاملاً آن منطقه تحت حفاظت بود، گاهی باید مناطق بسیار بکر را حفظ کرد و آنها را حتی شده از لیست جاذبههای گردشگری خارج کرد یا اگر میخواهیم گردشگر داشته باشند باید هزینههای بازدید بیشتر و با تعداد محدود ورود به آن مناطق انجام شود.

اگرچه این گونه از گردشگری همیشه وجود داشته اما بعد از شیوع کرونا و ایجاد برخی محدودیتها در بازدید از موزهها و سایر اماکن تاریخی سبب شد گردشگران بیشتری به دل طبیعت بزنند تا فراغت خود را آنجا سپری کنند، جایی که شاید کمترین نظارت ممکن وجود داشته باشد. یعقوبزاده میگوید: «گردشگری طبیعت در کشور ما به شکل رها شدهای دارد اتفاق میافتد درصورتی که این گردشگری حتماً باید رویکرد مسئولانه داشته باشد، حتماً باید برای همه تورها و تور گردانها آموزشهای لازم داده شود تا آنها هم این آموزشها را در اختیار گردشگران قرار دهند. چشمه شفابخش چشمهریزه ، اصلیترین جاذبه گردشگری تازه آباد شهرستان ثلاثباباجانی است که در مسير جوانرود به ثلاث باباجانی قرار دارد.این چشمه در ۲۰ کیلومتری شرق شهر تازه آبادقرار دارد . بیشک یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و شهر جلفا آبشار آسیاب خرابه از جاذبه های جلفا است. یکی از جاذبه ها و پدیده های طبیعی استان گیلان غار آویشوی است که از جاهای دیدنی زیبای استان گیلان در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن شهرستان ماسال قرار گرفته است.

آبشار چم او که در جنوب غرب شهرستان ایلام قرار دارد، یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهرستان می باشد که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.اين آبشار بلند از جاذبه های صالح آباد،يکی از زيبايی های طبيعت ايلام است. خب حتما ایران عزیز بیش از اینها جای دیدنی حتی طبیعی دارد. حیران نام روستایی در گیلان و بدلیل طبیعت زیبایی که دارد از جاهای دیدنی پر طرفدار ایران محسوب می شود. از طرفی برای جلوگیری از تخریب طبیعت در کنار توسعه گردشگری علاوه بر نظارتها، آموزش از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو مبحث شناخت صنعت گردشگری بر آن است که شما را با اصول اولیه این صنعت آشنا سازد. از دیگر مکان های دیدنی ارومیه دریاچه ارومیه است که همه ما ایرانیان با این دریاچه آشنا هستیم، بزرگترین دریاچه شور ایران و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ارومیه و تبریز است. رویای دست نیافتنی هر انسانی حضور در بهترین جاهای دیدنی ایران است که نسیم روحنوازی صورتش را نوازش کند و قطرات باران گونهای روحش را تازه کند. سفر به جنوب کشور همیشه مخاطبین و طرفداران خود را داشته و افراد زیادی آن را برای سفر انتخاب می کنند.

بله این مسائل معمولا برای انتخاب مکان مناسب گردش پیش می آید، اما این مطالب و تصاویر و توضیحات به شما کمک میکند که راحت تر تصمیم بگیرید و برای مسافرت خود اولویت بندی و برنامه ریزی کنید. جاده چالوس فقط مخصوص عبور و مرور برای رسیدن به تهران نیست جاهای دیدنی این جاده برای نشتن و رفع خستگی بسیار مناسب است و می توانید ساعت ها در این مکان مشغول خوش گذرانی و تفریح باشید. موزه فسیل های فیل دریایی جزو ۹۹ جای دیدنی ایران از مناظر طبیعی و بکر یکی از جاذبه های گردشگری شهر شیرین سو است. کویر لوت با جاذبههای طبیعی شگفتانگیز و منحصر به فردی که دارد دنیایی اسرارآمیز به شمار میآید. سورت ریشه در زبان روسی دارد و به معنای شدت اثر است. آبشار راین که به نام « زر رود » هم شناخته می شود در ۱۴ کیلومتری جنوب غربی راین و بر دامنه های جبهه ی شرقی کوه هزار فرو می ریزد.

آبشاری واقع در قلب کوهها “دو شاخه ای”که پس از طی مسیری طولانی و عبور از روستای منج به رودخانه بشار می ریزد. جنگل سیاه خانی در حدود ۳۵ کیلومتری شمال غرب دیباج قراردارد.این جنگل که بین دامنههای جنوبی و شمالی البرز قرار دارد،در بخشی از محدوده استان سمنان و شهرستان دامغان واقع شده است.جنگل سیاهخانی در بخش جنوبی،دارای درختان ارس و در مناطق شمالی دارای درختان جنگلهای خزری است. این موزه جذاب داخل شهرداری شهر شیرینسو قرار دارد، که با مرکز شهرستان کبودرآهنگ ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. غار کتلهخور، غاری است خشکی – آبی، واقع در استان زنجان، شهرستان خدابنده و در ۸۰ کیلومتری جنوب قیدار و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۴۱۰ کیلومتری تهران و ۵ کیلومتری شهر کوچک گرماب واقع است. این رودخانه در بخشهای کوهستانی فلات مرکزی ایران واقع هست و یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که علاقمند به تفریحات هیجان انگیز نظیر رفتینگ در رودخانه ای خروشان هستند، به شمار می رود. جزیره هرمز مشتمل بر بخشهای مختلف است. آثار غفلت از گردشگری مسئولانه سالهاست که بر پیکر بناهای تاریخی نشسته است، حتی در مکانهایی که نظارت وجود دارد زخم چاقوی گردشگریِ غیرمسئولانه برای یادگاری نوشتن روی ستونهای تخت جمشید و طاق بستان دیده میشود، چه برسد به طبیعت که دیگر نه ناظری وجود دارد نه نظارتی.

از نظر سازمان جهانی گردشگری، گردشکر به کسی گفته میشود که وقتی پا به محیط بکر میگذارد، جز جای پای خودش هیچ اثری در طبیعت باقی نگذارد. رحیم یعقوبزاده، در ادامه گفتوگوی خود بیان میکند: «اکو توریسم اساساً یعنی گردشگری مسئولانه در طبیعت، اگر ما نتوانیم مدیریت، نظارت، هدایت و ارزیابیهای پس از گردشگری را به نحو مطلوب انجام دهیم قطعاً محیط زیست ما آسیب خواهد دید. یعقوبزاده در پاسخ بههمین پرسش بیان میکند: «بعضی مناطق بهقدری بکر هستند که واقعاً باید بههمان شکل باقی بمانند، بنابراین اگر قرار است در این مناطق گردشگر حضور پیدا کند باید تعدادشان محدود و البته کنترل شده باشد، در غیر این صورت منطقه از وضعیت بکر بودن خارج میشود. اکو کمپ کویری متین آباد از جاذبه های نطنز،در ۲۵ کیلومتری جنوب نطنز و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کاشان قرار گرفته است. شهر سلطانیه در استان زنجان مملو از آثار تاریخی و گردشگری است و در حاشیه روستای “ویر”، جایی که میتوانی سه غار سنگی را ببینی که در دل صخرههایی بزرگ شکل گرفتهاند هر کدام نقشهای زیبایی دارند که همه از سنگ و در دل همین صخرهها تراشیده شدهاند. این غار که در میان جنگلهای منطقه ماسال قرار دارد، قندیل های گوناگون و آبشارهای زیبای آن گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است.

میدان نقش جهان همچنین معروف با نام تاریخی میدان شاه و پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران با نام رسمی میدان امام، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شدهاست که عموماً جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان میباشند. این صنعت با بهره گیری از ظرفیت های انعطاف پذیر خود در بخش های صنعتی، انسانی، فرهنگی، سیاسی و زیست محیطی به یکی از گسترده ترین صنایع روز دنیا تبدیل شده است. در واکنشی مشابه یعقوبزاده عنوان میکند: «توسعه پایدار گردشگری طبیعت نیاز به اقدامات سازمانی دارد، کشورهایی که در گردگشری طبیعت موفق بودند در خصوص مناطق مورد نظرشان مطالعاتی انجام دادند، از این رو خیلی از جاذبههای طبیعی را جزو منطقه حفاظت شده قرار دادند و تلاش کردند بیشتر از ظرفیت تحمل آن منطقه گردشگر وارد نشود. اهمیت گردشگری و توریستی آبشار بدلان از مدت ها پیش مورد توجه ایرانگردان و مسافران این منطقه قرار گرفته است که حضور رو به رشد گردشگران در این منطقه شاهدی برای این موضوع است. مظاهر گودرزی: گردشگری در طبیعت این روزها مورد توجه قرار گرفته است. این کارشناس گردشگری با بیان اینکه «احساس میشود گردشگری طبیعت در کشور ما از طرف مدیران و مسئولان مربوطه آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته جز در حد شعار» به خبرآنلاین میگوید: «اگر میخواهیم گردشگری طبیعت را توسعه دهیم باید دنبال نگاه کارشناسانه باشیم و از الگوهای موفق کشورهای دیگر بهره ببریم.

اما جدا از مناطق قابل دسترس و شناخته شده در طبیعت که معمولاً شاهد حضور خانوادهها و گروههای دوستانه برای گذراندن اوقات فراغت آخر هفته است، تورهای گردشگری در قالب گلگشت یا جنگلنوردی به دل مناطق بکر و کمتر دیده شده طبیعت میزنند، مناطقی که اگرچه پر تردد نیستند اما متاسفانه آثار وجود پلاستیک و زباله در آنها دیده میشود. به خیالت برای این سفر باید با جیبی پر از پول راهی دوردست های دور شوی؛ اما نه! این آبشار چرام را به صورت یکی از اعجاب آورترین موقعیتهای زیست محیطی درآورده است که در جنوب غربی کشور بی نظیر است و برای شهرهای اطراف خود محوریت جذب گردشگری دارد. شهر زیبای خلیل شهر با چشم انداز های طبیعی و جاذبه های گردشگری فراوان از دیرباز مقصد تفریحی مسافران بسیاری از سراسر کشور بوده است و هم اکنون به عنوان یکی از شهرهای شرقی استان مازندران دارای اماکن تاریخی، مذهبی مناسبی میباشد. کومله يکی از شهرهای استان گيلان در شمال ايران است.این شهر زیبا در ۶ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان لنگرود است که به وفور میتوان زمینهای کشت برنج و چای را در اطراف آن مشاهده کرد و از مراکز مهم تهیه چای در ایران است.

در سمت شمال غربی این جزیره جایی در کنار خلیج زیبای فارس و در مجاورت جنگل های حرا، روستایی زیبا را می بینید که بادگیرهای باشکوهش زبانزد خاص و عام است. فاصله پاسارگاد تا شیراز 135 کیلومتر به سمت اصفهان می باشد. پیشینه این فسیل به ۱۵/۹۷ تا ۲۰/۴۳ میلیون سال پیش بر میگردد. خاکسار با اشاره بههمین مسئله بیان میکند: «روی این گردشگران میشود نظارت کرد، ادارات کل گردشگری استانها و شهرستانها میتوانند با سازمان جنگلها و محیط زیست همکاری داشته باشند تا نظارتها بیشتر شود و رفتار گردشگران در طبیعت کنترل شود. شاید یکی از راهکارهای جلوگیری از تخریب محیط زیست در مواجهه با گردشگری در دل طبیعت افزایش نظارتها باشد. شاید برای گشت و گذار چند روزه در تعطیلات کمی فکر کنید که واقعا شیراز بهتر است یا مازندران؟ باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاهشناسی میشود.اریخ ساخت و بنیانگذار اولیه باغ ارم شیراز، بهدرستی مشخص نیست؛ ولی توصیفهایی از آن در سفرنامههای متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمدهاست.

رود کارون پرآبترین و بزرگترین رودخانه ایران است.این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رودی است که تنها در داخل ایران قرار دارد و در عین حال تنها رودخانه ایرانی است که به آبهای بینالمللی و اقیانوسهای جهان ارتباط دارد.کارون از جاذبه های گردشگری اهواز،تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است و آب آشامیدنی شهر اهواز از رودخانه کارون تامین میشود. شناخت صنعت گردشگری اولین و درعین حال مهم ترین مبحث در مسیر آموزش گردشگری است. کشور ما با داشتن ظرفیت های تاریخی در بخش جاذبه ها و همچنین بهره گیری از اقلیم مختلف، یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در سطح دنیا است. به همین سبب در سال های اخیر جریان سیاست گذاری کشور به سوی حمایت از ظرفیت های صنعت گردشگری سوق داده شده است. یعقوبزاده با اشاره به این موضوع بیان میکند: «آموزش و حمایت از سازمانهای مردم نهاد، اتفاقی که در سایر کشورها انجام میشود اهمیت دارد، این سازمانهای مردمی هستند که هم تورهای گردشگری برپا میکنند و هم باید به گردشگران آموزش دهند که از طبیعت چگونه استفاده کنند. همچنین بهره بردن از ظرفیت گروهها و سازمانهای مردم نهاد میتواند نقش جدی در کاهش تخریب محیط زیست در عرصه اکو توریسم یا گردشگری طبیعت داشته باشد.

اگر بیش از ظرفیت یک منطقه گردشگر جذب شود سبب ایجاد آلودگیهای بصری، صوتی و سایر آلودگیها برای یک منطقه بکر طبیعی میشود. البته نباید از این موضوع که آذربایجان شرقی اماکن تاریخی، مذهبی و طبیعی زیادی دارد غافل شویم و یک یا چند روز برای گشتو گذار این منطقه کافی نیست. البته آسیبهایی احتمالی گردشگری طبیعت به محیط زیست بهمعنای کنار گذاشتن و بیتوجهی بهآن نیست، کما اینکه بیتوجهی میتواند عمق این آسیبها را بیشتر کند. طبیعت روستای گشانی استان همدان بسیار بکر و بی نظیر است و نوع معماری خانه هایش به صورت پلکانی می باشد. گردنه حیران بدلیل ارتفاعی که دارد در فصول سرد سال پوشیده از برف و مه می باشد. در این جزیره زیبا و دیدنی، انواع تفریح ها و همچنین محیط ها برای گذراندن تعطیلاتی آرام و دلنشین وجود دارد. در خلیج فارس و دریای عمان جزایر متعددی وجود دارند که بیشتر آن ها جنبه تفریحی دارند. به علت بی توجهی ها به این دریاچه بخشی از آن خشک شده است و باعث خیلی مشکلات برای مردم آن منطقه شده است اما بازهم زیبا است و بسیار دیدنی پس اگر ارومیه رفتید به این دریاچه معروف و دوست داشتنی سر بزنید.