آیت‌اللهی: چرا در تهران مردان ۱۰ درصد بیشتر از زنان مخالف حجاب هستند؟

پایان پیام/ 


به گزارش خبرگزاری فارس، نشست «زن، عفاف، پوشش» سه‌شنبه ۳ آبان‌‌ماه از سوی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد. زهرا آیت‌اللهی، سرپرست گروه اخلاق اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در این نشست به سخنرانی پرداخت که در ادامه متن سخنان وی را می‌خوانید.

وی ادامه داد : مردم ما خدا را دوست دارند قرآن را هم قبول دارند و می‌دانند که آنچه خدا می‌گوید به خاطر محبتی است که به آنها دارد حالا اگر آن‌هایی که وظیفه فرهنگی و آموزشی دارند با استدلال و منطق و با کلام موثر مردم را نسبت به اینکه خداوند مهربان از باب لطف به انسان‌ها حجاب را الزامی کرده سخن می‌گفتند اکثر مردم با الزام به حجاب هم موافق می‌شدند. حجاب فواید زیادی برای زنان، مردان، خانواده‌ها و اجتماع دارد. کتاب‌های بسیار خوبی هم دراین زمینه نوشته شده است اگر مردم اعتیاد را بد بدانند با پیشگیری از اعتیاد و اصلاح معتادین برای ترک آن همراهی می‌کنند. اگر مشروب‌خواری یا کشف حجاب یا روابط نامشروع یا امثال این گناهان را بد بدانند با آن مخالفت می‌کنند. مهم آن است که مردم باید نسبت به حق و آنچه که مصلحت آن‌ها در آن است باورپذیر شوند. و همه هم می‌دانیم هیچکس به اندازه خدایی که مهربانترین است مصلحت ما را نمی‌داند.

چرا در تهران مردان ۱۰ درصد بیشتر از زنان مخالف حجاب الزامی هستند؟

آیت اللهی تصریح کرد: البته یک نکته دیگر آن است که ما متاسفانه برای قانون‌پذیری مردم هم کم کاری داریم. چرا نباید در مدارس ما درسی درمورد آموزش قوانین و نیز مهارت قانون پذیری داشته باشیم؟ دانش آموز امضای مادر را پای برگه مدرسه جعل می کند و نمی داند جعل امضا جرم است جوان ما رشوه می دهد، وزیر میزی دادن را زرنگی می داند. قوانین مربوط به همسایگی، قوانین اجتماعی، قوانین خانوادگی در کدام کتاب درسی آموزش داده می‌شود؟ مهارت‌های زندگی به‌ ویژه مهارت قانون پذیری در کدام درس مدرسه آموزش داده می شود؟ نتیجه آن برخی تخلفات نوجوانان درسطح شهر می شود. البته این به آن معنا نیست که تا مردم علت قوانین را نفهمیدند می‌توانند تخلف کنند در همه جای دنیا مردم می‌دانند باید به قانون احترام گذاشت.

بخوان:  اصفهان؛ جولانگاه ساخت‌‎وسازهای بی‌کیفیت/ معماری امروز از کج‌فهمی‌های رایج رنج می‌برد

آیت اللهی در ابتدای سخنرانی خود در پاسخ به این سؤال که آیا حکومت اسلامی می‌تواند حجاب را که امری شخصی است و جزء اصول یا فروع دین نیست، اجبار کند، گفت: مطابق آیه ۵۹ سوره احزاب و ۳۱ سوره نور و نیز روایات رعایت حجاب برای زنان واجب است همه فقهای بزرگ، همه مذاهب اسلامی هم حجاب را واجب می‌دانند. در ایران هم حکومت اسلامی وظیفه دارد احکام اسلام را پیاده کند. در مورد حجاب اگر فردی در منزل خود حجاب نداشت کسی به او کاری ندارد ولی در اجتماع دیگر نحوه پوشش شخصی محسوب نمی‌شود. برای پوشش اجتماعی هم در همه جای دنیا قانون وجود دارد در کشور ما  حدود پوشش را سلیقه ها تعیین نمی کند بلکه اسلام تعیین می کند که حدود پوشش چه باشد.

خدایی که مهربانترین است مصلحت ما را نمی‌داند

 سرپرست گروه اخلاق اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی افزود: در همه کشورها قانون اساسی آن کشور تعیین می‌کند که در آن کشور قوانین چگونه تعیین شود قانون اساسی ایران  تعیین کرده که مجلس شورای اسلامی باید قانون را درقالب طرح یا لایحه بررسی کند و اگر اکثریت به آن رای دادند تصویب می‌شود و البته اصل چهارم قانون اساسی تعیین کرده که تمام قوانین باید براساس موازین اسلامی باشد و حجاب جزء موازین اسلامی است مسئله آن است که دستگاه‌‌های فرهنگی و دستگاه‌های علمی آموزشی قریب به اتفاق ضعیف عمل کرده‌اند.

وی افزود: در پاسخ به این سؤال که نزدیک به ۷۰ درصد مردم با الزام به حجاب مخالفند بنابراین در مورد قانون حجاب باید به عرف مراجعه کرد، بیان کرد: اولا این آمار صحیح نیست آخرین آمار مستند علمی نشان می‌دهد اکثر مردم با حجاب موافقند بله، تعداد زیادی که البته خیلی کمتر از۷۰ درصد است با الزامی بودن حجاب مخالفند جالب اینکه پژوهش مرداد۱۴۰۱ نشان می‌دهد تعداد مردان مخالف الزام به حجاب خیلی بیشتر از زنان مخالف الزام به حجاب است ونیز تعداد مجردان مخالف الزام به حجاب خیلی بیشتراز متاهلین مخالف الزام به حجاب است این تفاوت در تعداد مخالفین خیلی معنادار است مثلاً چرا در تهران مردان ۱۰ درصد بیشتر از زنان مخالف حجاب الزامی هستند؟ مگر آن‌ها باید حجاب داشته باشند که اینقدر مخالفت می‌کنند؟ نکته بعدی این که قرار نیست قانون تابع عرف باشد اگر عرف اشتباه بود باز باید قانون از عرف پیروی کند؟ یک زمانی عرف عربستان زنده بگورکردن دختران را پذیرفته بود حالا آیا باید زنده بگور کردن دختران را قانونی می‌کردند؟

بخوان:  دره خرم‌آباد ثبت جهانی می‌شود/رفع موانع ساخت هتل صخره‌ایاین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010804000516/%D8%A2%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87%DB%8C-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DB%B1%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF

در اجتماع  نحوه پوشش شخصی محسوب نمی‌شود

آیت اللهی درپاسخ به این سئوال که حالا اگر مردم قانونی را نخواهند باید چه کار کنند؟ گفت: قانون اساسی دراصل۷۴ روش آن را تعیین کرده مخالفین قوانین موجود می‌توانند در ارتباط با نمایندگان خود پیشنهادات خود را پیگیری کنند البته درچارچوب موازین اسلامی باید مطابق اصل ۴ قانون اساسی باشد. اگر مسئولان مربوطه، مصوبه ۱۳۹۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی را که اتفاقا آقای روحانی آن را ابلاغ کردند، می‌خواندند و سی دستگاهی که برایشان تکلیف مشخص شده به وظایف خود عمل می‌کردند این غائله‌ها به پا نمی‌شد.