‌ اجرای ۲۰ طرح فاخر میراث فرهنگی در «منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس»

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس گفت: ایجاد فضای خدماتی گردشگری و ایستگاه معرفی در محدوده کانونی شهر گور، ساماندهی و مناسب‌سازی شرایط نمایشگاهی ترانشه آرامگاهی شهر گور، ساماندهی و مناسب‌سازی مسیر بازدید و دسترسی ایمن  و مرمت و استحکام‌بخشی بدنه‌های معماری قلعه دختر، اجرای مسیر بازدید و دسترسی ایمن به فضاهای معماری و پیرامونی بنای کاخ اردشیر و مرمت و استحکام‌بخشی بدنه‌های معماری  این کاخ هم از جمله اقداماتی است که در دستور کار است.

ثابت اقلیدی ادامه داد: بهسازی و محوطه‌سازی فضای پارکینگ کاخ اردشیر و ایجاد ایستگاه معرفی، اجرای پوشش حفاظتی بر روی نقش برجسته ساسانی دره تنگاب، بهسازی و مناسب‌سازی مسیر دسترسی به نقش برجسته ساسانی دره تنگاب، تهیه و نصب عناصر مبلمانی جدید برای مجموعه ساسانی همچنین نورپردازی آثار منتخب مجموعه ساسانی از قبیل منار شهر گور، کاخ اردشیر، ارگ حکومتی بیشاپور و نقوش صخره‌ای تنگ چوگان از دیگر اقداماتی است که در این محور اجرا می‌شود.

در حال حاضر ۵ اثر شاخص میراث فرهنگی  فارس است شامل مجموعه جهانی تخت جمشید، پاسارگاد، باغ ارم و باغ پاسارگاد  و منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس است.

محمد ثابت اقلیدی امروز، ۱۰ تیرماه در نشست میراث فرهنگی فارس، گفت: بهسازی و مناسب‌سازی مسیرهای دسترسی،  نورپردازی آثار منتخب مجموعه ساسانی، ایجاد فضای خدماتی گردشگری و ایستگاه معرفی همچنین مرمت و استحکام‌ بخشی آثار از جمله اقداماتی است که برای این منظر جهانی در نظر گرفته شده و امسال اجرا می‌شود.

با ثبت این محور در فهرست جهانی آثار ساسانی قلعه دختر، شهر گور و کاخ اردشیر در شهرستان فیروزآباد، شهر بیشاپور، نقوش برجسته تنگ چوگان و غار شاپور در شهرستان کازرون همچنین کاخ ساسانی در شهرستان سروستان جهانی شدند.

بخوان:  خانه مداحان برای امام خمینی(ره) بزرگداشت می‌گیرد

ایسنا/فارس مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از اجرای ۲۰ طرح فاخر میراث فرهنگی در منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس خبر داد و گفت: ترسیم سیمای جدید این محور جهانی با انجام این طرح‌ها از محل اعتبارات ملی، استانی و مسئولیت اجتماعی شرکت ملی نفت در دستور کار قرار گرفته است.

وی به تشریح این طرح‌ها پرداخت و افزود: در کاخ ساسانی سروستان اجرای پوشش حفاظتی بر روی گنبدهای آجری و اجرای مسیر بازدید و دسترسی ایمن به فضاهای معماری و پیرامونی کاخ، آماده‌سازی و بهسازی فضای ساختمان میراث جهانی سروستان و همچنین احداث سرویس بهداشتی در محدوده مجاز کاخ  از طرح هایی است که امسال اجرا می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس افزود: تعدادی از ۲۰ طرح در نظر گرفته شده  به مرحله قرارداد رسیده و مقدمات لازم برای انجام بقیه طرح‌ها در حال انجام است. 

ثابت اقلیدی همچنین در خصوص اجرای طرح‌هایی در مجموعه جهانی بیشاپورهم گفت: اجرای مسیر بازدید و دسترسی ایمن به فضاهای معماری، اجرای پوشش حفاظتی بر روی لایه‌ها و تزئینات وابسته به معماری و نواحی در معرض خطر مجموعه بیشاپور، بهسازی و ایمن‌سازی مسیر دسترسی به غار شاپور، بهسازی و ساماندهی مسیر دسترسی به نقوش صخره‌ای تنگ چوگان و همچنین احداث و نوسازی سرویس‌های بهداشتی در مجموعه بیشاپور انجام خواهد شد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403041006712/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%B2%DB%B0-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D9%81%D8%A7%D8%AE%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C

مجموعه آثار «منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس» از شهرستان‌های  فیروزآباد آغاز می‌شود و تا شهرستان‌های کازرون  و سروستان در این  استان ادامه دارد. این منطقه مجموعه‌ای وسیع شامل کاخ، شهر، نقوش برجسته و غار است که در واقع سندی برای مدیریت، نظارت و بررسی بهتر این منطقه به شمار می‌رود. 

بخوان:  کشف گورستان چهارهزارساله در محل پرتاب موشک

هم اکنون فارس رکورد ثبت میراث جهانی را در کشور دارد. شاخص‌ترین آثار باستانی حکومت ساسانی شامل شهرهای مهمی نظیر بیشاپور، فیروزآباد، سروستان و داراب و وجود ۳۰ نقش برجسته و همچنین مهم‌ترین محورهای ارتباطی امروز منطقه فارس، در دوره ساسانی شکل گرفته است.

 به گزارش ایسنا، «منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس» عنوان بیست و سومین اثر تاریخی کشور در نهم تیرماه سال ۱۳۹۷  در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.