از شرط جدید حج ۱۴۰۲ و لغو مراسم ترحیم تا دیگر اخبار فرهنگی در یکشنبه برفیمروری بر اخبار فرهنگی هنری روز یکشنبه ۲۵ دی ماه را در این گزارش بخوانید.

به گزارش ایسنا، در  این یکشنبه برفی باز هم شماری از شهرهای ایران به علت برودت و افزایش سرما و صرفه‌جویی در مصرف گاز تعطیل شدند، این در حالی بود که تعطیلی تالارهای مطالعه کتابخانه ملی ایران که از روز شنبه آغاز شده بود، روز یکشنبه هم تداوم داشت. در همین راستا، کتابخانه مجلس نیز تا پایان هفته تعطیل شد. همچنین موزه‌های استان تهران نیز در این روز تعطیل شدند.

از سویی هم به دلیل شرایط نامساعد جوی، مراسم ترحیم ابوالفضل طباطبایی ـ مجری تلویزیون ـ که قرار بود روز دوشنبه در مسجد بلال برگزار شود، به زمان دیگری موکول شد.

استان کردستان نیز این روزها در این شرایط جوی به سر می‌برد و بارش برف همراه است، از این رو با سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان درباره شرایط حفاظت و پایش آثار تاریخی این استان گفت‌وگویی داشتیم، او در عین حال که از مسدود شدن برخی مسیرهای روستایی خبر داد، گفت: شرایط جوی موجود تهدیدی برای آثار تاریخی استان نیست و اقدامات حفاظتی انجام شده است.

رویدادهای روز 

عربستان درحالی محدودیت‌های کرونا را برای سفر حج تمتع لغو کرده بود که اینک وزارت حج این کشور از الزام تزریق سه نوع واکسن برای حضور در مناسک حج خبر داده است.

 بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با شعار «قصه صدای زندگی است» به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد کارش را آغاز کرد.

پانزدهمین دوره جایزه «جلال آل احمد» نیز با معرفی برگزیدگان، به کار خود پایان داد و وزیر ارشاد در آیین اختتامیه آن تاکید کرد، جایزه‌ها و جشنواره‌های فجر امسال اوج فرهیختگی و نخبگی جوانان ایران زمین را به رخ جهانیان خواهد کشید.

کتاب «گزارش کمیاب کاوش دو گورستان پیش از تاریخ»، نتیجه کاوش‌های باستان‌شناس بلژیکی در ایران منتشر شد.

و اما در حوزه هنرهای نمایشی، سیدمحمدحسین پناهی، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت.

رادیو تئاتر نیز از جمله بخش‌های جانبی چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر، تماشاخانه مهر اجراهایش را آغاز و داوران خود را معرفی کرد. همچنین اعلام شد که پنج اثر نمایشی تا آغاز چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد. در ادامه هم فراخوان ثبت نام برای شرکت در کارگاه‌های این جشنواره منتشر شد.

تاریخ برگزاری پانزدهمین همایش روابط عمومی الکترونیک از تاریخ یکم بهمن‌ به هفته پایانی بهمن‌ماه تغییر یافت.

دست آخر اینکه رییس سازمان صداوسیما در حکمی مهدی حیدری را به عنوان مدیرکل صداوسیمای استان بوشهر منصوب کرد.

گفت‌وگوها و گزارش‌های روز 

در گفت‌وگویی که با محمدرضا یوسفی ـ نویسنده کودک و نوجوان ـ به بررسی وضعیت کتاب‌های تاریخ کودک و نوجوان پرداختیم، او با انتقاد از ادبیات دولتی کودک و با بیان این‌که ادبیات کودک با کودکان صادق نبوده است، گفت: اگر بچه‌ها با تاریخ واقعی کشورشان آشنا شوند، به آن علاقه‌مند می‌شوند اما تاریخی که در کتاب‌های درسی بچه‌ها ارائه می‌شود، ارائه‌ای است که بیشتر آن‌ها را دلزده می‌کند.

یادداشتی هم از علی کاشفی خوانساری در ایسنا منتشر شد که سیر تحول قصه‌گویی را در اعصار مختلف بررسی کرده و معتقد است: قصه‌گویان هنرمندانی صاحب‌نام نیستند، قصه‌گویان امروز جوانان و نوجوانان خیابانی‌اند که رپ می‌کنند و اعتراض و مطالبات خود را در روایتی موزون فریاد می‌زنند.

در گزارشی مروری بر پنجمین جشنواره تئاتر فجر داشتیم که سال ۱۳۶۵ در دهه فجر برگزار شد.

وضعیت نشر فیزیکی موسیقی هم یکی دیگر از سوژه‌هایی بود که روز یکشنبه در گفت‌وگو با یک ناشر به آن پرداختیم.

در ادامه هم با مسعود آب پرور از کارگردانان باسابقه به گفت‌وگو نشستیم. او که مدتی است از فضای تلویزیون دور شده است، به ایسنا گفت: دوست دارم برای تلویزیون کار کنم اما گویا برنامه های تلویزیون همه معلق مانده اند یا حداقل برای ما معلق اند.

اخبار فرهنگ و هنر در جهان

«نوکلاسیسیسم» به معنای ابهام‌زدایی و «امپرسیونیسم» به معنای دریافت‌گری، از جنبش‌های هنری قرن ۱۸ و ۱۹ اروپا به ویژه در فرانسه بودند. زادروز «ژان آگوست دومینیک انگر» و «برت موریسو» موجب شد تا در گزارشی به بررسی این دو سبک بپردازیم و آثار این دو نقاش را یادآور شویم.

همچنین در گزارشی به وضعیت ممنوعیت سفر گردشگران روسی اشاره کردیم: «سال گذشته تعداد گردشگران روس به میزان قابل توجهی و تا ۹۰ درصد در کشورهای اروپایی کاهش یافته است و در این میان، برخی کشورها زیان بزرگی را متحمل شدند. رکورد افت سفر گردشگران روس تنها به کشورهای اروپایی محدود نمی‌شود و  طبق گزارشی که اخیرا منتشر شده، تعداد خارجی‌هایی که با تورهای سازمان‌یافته از روسیه بازدید می‌کنند، در طول سال ۲۰۲۲ بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است؛ زیرا انزوای بین‌المللی این کشور به دلیل جنگ در اوکراین، بیشتر مسافران بین‌المللی را از این کشور دور نگه داشته است.»

شهر باستانی «پترا» در اردن یکی مقاصد گردشگری این کشور بوده که در سال‌های اخیر دچار رکود ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا شده بود، این در حالی است که آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد که «پترا» به روزهای پر رونق گذشته بازگشته است.

در ادامه مقام‌های مصر از کشف یک مقبره باستانی سلطنتی و دیدنشده‌ در «اقصر» خبر دادند.

علاوه بر این‌ها، گزارش‌هایی نگران کننده اما تائید نشده از شرایط سلامتی «جک نیکلسون» بازیگر مطرح سینمای جهان منتشر شده که او مبتلا به زوال عقل شده و در ۸۵ سالگی به تنهایی زنذگی می‌کند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401102517407/%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%B1%D8%B7-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AD%D8%AC-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B2-%D9%88-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%AA%D8%B1%D8%AD%DB%8C%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1