اطلاعاتی درباره موکب‌های بانوان در اربعین و چند توصیه مهم

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401061209595/%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D9%88%DA%A9%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D9%88-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%85%D9%87%D9%85

مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات همچنین گفت: برای توزیع عادلانه خدمات در موکب‌های بانوان و امکان ارائه خدمات به بیشترین جمعیت اعزامی، برنامه‌ریزی شده تا این موکب‌ها حداکثر ۴۸ ساعت پذیرای یک زائر باشند؛ لذا به همه زائران بویژه بانوان توصیه می‌کنیم زیارت اربعین را به عنوان یک زیارت عبوری ببینند و از اقامت طولانی پرهیز کنند.

مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات در ادامه با بیان این‌که هموطنان عزیز به‌ویژه بانوان باید به نکات فرهنگی و حساسیت‌های خاص مردم عراق توجه داشته باشند، اظهار کرد: نوع پوشش، رفتارهای اجتماعی و شیوه مکالمه زنان در عراق با بانوان ایرانی تفاوت‌هایی دارد؛ لذا هموطنان باید به این نکات و حساسیت‌های فرهنگی کشور میزبان توجه داشته باشند.

سعیدی بیان کرد: به بانوانی که امکان تشرف خانوادگی ندارند توصیه می‌کنیم حتما در گروه‌های دست‌کم پنج نفری و فقط از مسیر اصلی پیاده‌روی و با وسایل نقلیه عمومی سفر کنند و تنها در موکب‌های بزرگ اقامت داشته باشند و ترجیحا از رفتن به منازل شخصی و دور از مسیر اصلی، پرهیز کنند.

مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات از راه‌اندازی ۱۰۰ موکب ویژه خانم‌ها در اربعین خبر داد و چند توصیه مهم درباره نحوه حضور بانوان در پیاده‌روی اربعین مطرح کرد.

او با بیان این‌که ۴۰ درصد از جمعیت ۵ میلیونی زائران اعزامی به اربعین مطابق پیش‌بینی‌ها، عدد بسیار بزرگ و قابل تأملی است، افزود: واحد امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات براساس تجارب اربعین‌های گذشته و نیازسنجی از بانوان، فهرستی از خدمات ضروری و مورد نیاز خانواده‌ها را احصاء و به موکب‌داران اعلام کرده است.

بخوان:  ویدیو / رسیدن نخستین گروه از زائران بیت‌الله الحرام به مدینه

سعیدی همچنین توصیه کرد: با توجه به پروتکل‌های خاص بهداشتی در عراق و سخت‌گیریهای خاص برای همراه داشتن دارو، بانوانی که مجبورند دارو مصرف کنند حتما نسخه پزشک را همراه داشته باشند تا با مشکل مواجه نشوند.

او با اشاره به آمار سامانه سماح و سهم نزدیک به هفت درصدی بانوانی که انفرادی به اربعین اعزام می‌شوند، گفت: توصیه اکید ما به هموطنان به‌ویژه بانوان اعزامی به زیات اربعین این است که حتما خانوادگی مشرف شوند.

اطلاعات درباره زمان و محل برپایی موکب‌های ویژه بانوان و همچنین نوع خدماتی که هر یک از این موکب‌ها ارائه می‌کنند را از اینجا می‌توانید دریافت کنید.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات، زهرا سعیدی مبارکه گفت: براساس آخرین صحت‌سنجی صورت گرفته تا صبح روز شنبه ۱۲ شهریورماه به همت خیران و دوستداران اهل بیت (ع)، حدود یکصد موکب ایرانی ویژه بانوان برپا شد که خدمات خاص برای خانم‌ها ارائه می‌کنند.

او با تاکید بر این‌که میزبان اصلی زیارت اربعین، دولت، ملت و عشایر عزیز عراق هستند که انصافا در این سال‌ها کریمانه و با تمام وجود از زائران پذیرایی کرده و می‌کنند، افزود: حضور موکب‌ها و خادمان ایرانی تنها با هدف مشارکت در فیض و ثواب میزبانی از زائران است.

به گفته او، این موکب‌ها از ۱۰ صفر (۱۶ شهریورماه) تا دو روز پس از اربعین و تا تکمیل ظرفیت، پذیرای زائران و بانوان خواهند بود.

سعیدی ادامه داد: کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین که مسؤولیت آن با ستاد توسعه و بازسازی عتبات است، با همکاری مدیران موکب‌های داوطلب، خدمات مختلفی از اختصاص اتاق «کودک و مادر»، توزیع بسته‌های بهداشتی ویژه خانم‌ها، خدمات درمانی و پزشکی، توزیع بسته‌های فرهنگی، خدمات طب ایرانی-اسلامی و ترجمه را به بانوان ارائه خواهد کرد.

بخوان:  «بهشتی» در چند کیلومتری تهران

او افزود: در کنار این موکب‌ها، برای نخستین بار ستاد توسعه و بازسازی عتبات نیز اقدام به برپایی موکب ویژه بانوان در محل اجرای طرح توسعه حرم سیدالشهدا(ع) مزین به نام صحن حضرت زینب (س) کرده است که خدمات متنوع و مورد نیاز بانوان را ارائه می‌کند.

مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات درباره دلایل برپایی موکب ویژه بانوان، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به تعطیلی مدارس، بسیاری از زائران به شکل خانوادگی و همراه با فرزندان خود به زیارت اربعین امسال مشرف شوند. براساس آمار ثبت‌نام‌کنندگان در سامانه سماح نیز، نزدیک به ۴۰ درصد از زائران اعزامی را بانوان تشکیل می‌دهند.