اعتبارات برای مرمت «قلعه خواجه» کافی نیست

ایسنا/خوزستان به گفته سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اندیکا با توجه به اینکه بنای «قلعه خواجه» مالک شخصی دارد و مالک هم علاقه زیادی به احیا ندارد این بنا در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد.

از دیدنی‌های این شهرستان می‌توان به دشت شیمبار، منطقه حفاظت شده شیمبار و سد کارون، آبشار طوف کما و قلعه‌بردی اشاره کرد.

انجام پژوهش‌های منظر فرهنگی در «قلعه خواجه»

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401111108467/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA-%D9%82%D9%84%D8%B9%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

«قلعه خواجه» که بنای «قلعه خواجه» در آن قرار دارد یکی از شهرهای استان خوزستان و مرکز شهرستان اندیکا است. این شهر به دلیل همجواری به رشته کوه‌های زاگرس دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است.

از قلعه خواجه بیشتر بدانید:

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اندیکا افزود: علاوه بر این، مرمت «قلعه خواجه» باعث فرهنگ‌سازی می‌شود تا دیگر مالکان بناهای تاریخی به این سمت و سو حرکت کرده و در زمینه ایجاد اشتغال پایدار حرکت کنند.

او با بیان اینکه مالک می‌تواند به صورت مشارکتی با اداره میراث فرهنگی این قلعه را احیا کند گفت: احیای این قلعه تاریخی تاثیر زیادی در رونق گردشگری اندیکا دارد.

سید علی موسوی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه منابع بودجه میراث فرهنگی محدود است و به همین دلیل «قلعه خواجه» مرمت اساسی نشده تصریح کرد: «قلعه خواجه» نیاز به مرمت دارد اما اعتبارات میراث فرهنگی کفاف نمی‌دهد.

شهرستان اندیکا از لحاظ اقلیمی دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است. بهاری زودرس اما سرسبز و پر طراوت دارد که از اوایل اسفند ماه آغاز می‌شود و از اوایل خرداد ماه هوای بهاری به تدریج جای خود را به گرما می‌دهد و به عبارت دیگر تمام نواحی جنوبی این منطقه دارای بهاری دل‌انگیز و تابستانی گرم و پاییزی کوتاه و مطبوع و زمستانی معتدل است. همچنین مناطق شمالی آن دارای زمستان‌های سرد همراه با برف و تابستان‌های معتدل است.

بخوان:  حشدالشعبی به میدان آمد، روند بازگشت زائران ایرانی سرعت گرفت+فیلم