اعمال شب اول و ایام ماه صفر

پایان پیام/


برای شب اول ماه صفر اذکاری توصیه شده که از جمله آن‌ها «سه مرتبه اللّهُ اَکْبَر، سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس بگوید: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا». همچنین در شب اول ماه صفر سفارش به خواندن نمازی دو رکعتی شده است که در رکعت اول پس از سوره حمد، سوره فتح و در رکعت دوم پس از سوره حمد، سوره اخلاص خوانده شود، همچنین پس از این نماز، به گفتن ذکر ۱۰۰ مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد و ۱۰۰ مرتبه لعن بر آل ابی سفیان و صد مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه، که ثواب بسیار زیادی دارد سفارش شده است.

دعایی که مستحب است در ایام ماه صفر خوانده شوداین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020526000575/%D8%A7%D8%B9%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D8%A8-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%B5%D9%81%D8%B1

چرا این ماه صفر نام گرفت

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس امشب شب اول ماه صفر است، شبی که برای آن اعمالی سفارش شده که در این گزارش اعمال شب اول و ایام این ماه تقدیم می‌شود.

دعایی از محدث بزرگ مرحوم «فیض کاشانی» نقل شده که مستحب است در ایام ماه صفر هر روز ۱۰ مرتبه قرائت شود و آن دعا این است: «یا شَدیدَ الْقُوی وَیا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنی شَرَّ خَلْقِکَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَصَلَّی اللّهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ،‌ای سخت نیرو، و‌ای سختگیر‌ای عزیز،‌ای عزیز،‌ای عزیز خوارند از بزرگی‏ات همه خلقت. پس کفایت کن از من شرّ خلق خودت را،‌ای احسان بخش‌ای نیکوکار‌ای نعمت بخش‌ای عطا دِه‌ای که معبودی جز تو نیست منزّهی تو به راستی من از ظالمانم. اجابت کردیم برایش و نجاتش دادیم از غمّ و همچنین نجات دهیم مؤمنان را، و رحمت کند خدا بر محمّد و آل پاک و پاکیزه‏اش».

بخوان:  کشف اسب‌هایی که ۲۰۰۰ سال پیش دفن شدند

اذکار و نماز شب اول ماه صفر

حزن و اندوه بر سید‌الشهدا(ع) و مصائب اهل بیتش

حزن و اندوه بر آقا اباعبدالله و اهل بیت و یارانش از جمله اقداماتی است که در ماه صفر به آن سفارش شده است. همچنین خواندن دعا، تلاوت قرآن، اقامه نماز و روزه داری از دیگر اعمال سفارش شده برای ماه صفر است.

ماه صفر دومین ماه قمری است که برای نام‌گذاری آن دو دلیل ذکر می‌شود: نخست این که از صُفْرَة به معنای زردی گرفته شده، زیرا زمان انتخاب نام با فصل پاییز و زرد شدن برگ درختان مقارن بوده است. دلیل دوم این که از صِفْر به معنای خالی گرفته شده است، چرا که با پایان یافتن ماه‌های حرام (رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم) قبایل بار دیگر وارد جنگ می‌شدند و شهرها خالی می‌شد.