اقدامات ستاد بازسازی تهران و قزوین در اربعین ۱۴۰۱/ فعالیت‌های ستاد موجب رونق تولید شده است


به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، همایش تجلیل از خادمان موکب‌های اربعین حسینی  امروز ۲۲ آبان‌ماه با حضور آیت‌الله صدیقی، امام جمعه موقت تهران و جمعی از مسؤولان ستاد توسعه و بازسازی عتبات در سالن خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

توزیع روزانه حدود ۲.۵ میلیون پرس غذا بین زوار اربعین برای ناهار و شام

مسعود اسماعیل بیگی، جانشین ستاد بازسازی عتبات استان تهران گفت: شما موکب‌داران می‌توانید پشت هر کدام از زوار امام حسین علیه‌السلام که راهی بهشت می‌شوند، حرکت کنید.

وی درباره عملکرد استان تهران در اربعین امسال تصریح کرد: در اربعین سال جاری استان تهران علاوه بر ساماندهی موکب‌ها، اقدام به راه‌اندازی موکب‌ هم کرد. بیش از ۵۰۰ موکب برای خدمت‌رسانی به زوار اعلام آمادگی کردند که حدود ۴۲۰ موکب راهی مرزها و عراق شدند تا به زائران حسینی خدمت کنند.

اسماعیل‌بیگی با بیان اینکه از بیش از ۳۷۰ موکب در ایام اربعین بازدید کرده و فعالیت آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دادیم، تصریح کرد: موکب‌های استان تهران روزانه ۸۰۰ هزار بسته صبحانه و یک میلیون و ۲۵۰ هزار پرس ناهار و یک میلیون و ‌۲۰۰ هزار پرس برای شام بین زائران توزیع ‌کردند. همچنین روزانه ۶۰۰ هزار نفر در این موکب‌ها اسکان داشتند.

وی با اشاره به راه‌اندازی ۱۴ موکب درمانی خاطر نشان کرد: موکب‌های استان تهران به صورت متمرکز ۷۰ هزار نفر را روزانه در نجف اشرف اسکان دادند. بعد از چند صد سال توفیق نصیب ایران شده و‌ توسعه حرم‌های مطهر به ایران واگذار شده است. در حرم امام علی علیه‌السلام صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها راه‌اندازی شده و با این صحن فضای حرم ۲۰ برابر شده است که این فضا در اربعین امسال هم‌مورد استفاده قرار گرفت.

حرم حسینی بیش از ۶۰ برابر می‌شود

اسماعیل بیگی با بیان اینکه توسعه حرم امام حسین علیه‌السلام در حال انجام است، تصریح کرد: حرم امام حسین علیه‌السلام ۹ هزار مترمربع است که ۶۰۰ هزار مترمربع بر آن افزوده می‌شود. هیچ توفیقی بیشتر از این نیست که حرم حسینی را توسعه دهیم. آنجا مقدس‌ترین نقطه روی زمین است که ایرانیان درحال ساخت آن هستند.

جانشین ستاد بازسازی عتبات استان تهران با اشاره به اینکه با فعالیت ایرانیان در عراق چندین هزار شغل ایجاد شده است، گفت: نیروی انسانی از مهندسان، کادر فنی و کارگران و هنرمندان که برای بازسازی و‌ توسعه عتبات در عراق حضور دارند، ایرانی هستند. علاوه بر این، بیش از ۸۰ درصد مصالح مورد استفاده از ایران تأمین می‌شود که از این طریق چرخه تولید نیز در کشور در حال گردش است.

امسال فعالیت موکب‌ها را تسهیل کردیم

مهدی طاهرخانی رئیس ستاد عتبات استان قزوین با بیان اینکه موکب‌های استان قزوین در کربلا، نجف، سامرا و سایر مسیر زائران به آن‌ها خدمت کردند، گفت: با کمک برادران عراقی امسال در اربعین فعالیت خوبی داشتیم و هماهنگی مناسبی را شاهد بودیم که توانست خدمات موکب‌داران را هم تسهیل کند.

وی با بیان اینکه با توجه به استقبال زائران برخی نواقص هم وجود داشت، افزود: ما امسال در استان قزوین با هماهنگی بین دستگاه‌ها و‌ اعضای ستاد اربعین استان و گمرگ، با سرعت مناسب توانستیم مسیر را برای حرکت موکب‌ها تسهیل کنیم؛ به طوری که در سال‌های گذشته باید موکب‌ها ماشین‌ها را به گمرک می‌بردند که با هماهنگی انجام شده نیازی به حضور مدیران، رانندگان و ماشین ‌تجهیزات در گمرک نبود ‌و توانستند خود را به مرز برسانند و‌برای خدمت به زوار آماده شوند.

وی با بیان اینکه موکب‌های استان قزوین از ۱۰ تا ۲۳ ماه صفر خدمات‌رسانی به زوار را انجام دادند، تصریح کرد: برخی از موکب‌ها تا ۲۸ ماه صفر هم خدمت کردند و فعال بودند که امیدواریم خدا این خدمات را از ما قبول کند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010822000176/%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%82%D8%B2%D9%88%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%DB%B1%DB%B4%DB%B0%DB%B1-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF