امام محله‌ای که در راه خدمت به مردم بیناییش کم شد/اشتغال‌زایی برای 100 نفر و حمایت از 90 خانواده+عکس

یک تیر و دو نشان با اشتغال‌زایی خانگی

راننده تراکتور بودم که وارد حوزه علمیه شدم

حاج آقا موسوی ۹۰ خانواده نیازمند را تحت پوشش دارد که تقریباً نیمی از بافت جمعیتی محله را تشکیل می‌دهند؛ او می‌گوید: « طبق اولویت‌بندی براساس شرایط زندگی همچون مستأجر بودن، بیماری، بی‌سرپرست بودن و… به آنها خدمت ارائه می‌شود؛ افزون‌بر کمک‌های معیشتی که به صورت ماهیانه بین این افراد توزیع می‌شود، در مناسبت‌ها و اعیاد نیز بسته‌های حمایتی گوناگون به آنان تعلق می‌گیرد.»این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14011118000777/%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A8%DB%8C%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%B4-%DA%A9%D9%85-%D8%B4%D8%AF-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-00

پایان پیام/


وقتی به محله آمدم مسجد هم نداشتیم…

اشتغال‌زایی با رشته‌زنی و بافت جوراب

او معتقد است علت موفقیت در این فعالیت‌ها، مشارکت و مساعدت هیأت امناء و پایگاه بسیج و مشارکت خود مردم است که همه با همدلی و همفکری گوشه‌ای از کارها را گرفته‌اند و خالصانه در جهت کمک به هم‌نوعان تلاش می‌کنند.

حجت‌الاسلام موسوی برای تعدادی از بانوان نیز اشتغال خانگی ایجاد کرده و موجب درآمدزایی آن‌ها شده است؛ او می‌گوید: «این بانوان لوازم بهداشتی مورد نیاز بیمارستان‌ها را بسته‌بندی می‌کنند و از این طریق درآمدی برای امرار معاش به دست می‌آورند. با انجام این اقدامات الحمدلله هم کانون خانواده‌ها گرم ماند و کودکان لذت حضور مادر در خانه را چشیدند و هم درآمدی برای گذران زندگی در این شرایط اقتصادی به دست آوردند.»

ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۰۰ بانو

فعالیت‌های چشمگیر تبلیغی این امام محله موجب شد دچار ضعف شدید بینایی شود اما همچنان با عشق و علاقه، در این راه مشغول به فعالیت و تلاش است. او می‌گوید: «در سال ۹۱ که برای تبلیغ وارد این محله شدم، هنوز مسجدی در آنجا ساخته نشده بود. یک زمین وقفی در اختیار هیأت امناء و روحانی محل قرار داده بودند که با پیگیری‌ها، در این مکان مسجد و مهدیه ساخته شد. مسجدی که حالا به مرکزی برای حل مشکلات محله تبدیل شده است.»

بخوان:  چرا رفتار و انتخاب مردم در سفر تغییر کرد؟

از او انتظار روشن نگه‌داشتن چراغ مسجد بود اما امام محله شد

حمایت از ۹۰ خانواده نیازمند

حاج آقا موسوی با کمک گروه جهادی‌اش که از ظرفیت اهالی محل برای شکل‌گیری آن استفاده کرده است، سعی در شناخت مشکلات و معضلات محله دارد و برای مرتفع کردن این مشکلات تلاش می‌کند.او، امام یکی از محله‌های حاشیه شهر است که جمعیتی نزدیک به ۲۰ هزار نفر دارد. یکی از مشکلات عمده این منطقه نبود شغل و بیکاری است؛ برخی از بانوان محله ناچار بودند برای کسب درآمد و کار کردن در زمین‌های کشاورزی، روزانه مسافتی طولانی را طی کنند و از امورات منزل خود باز بمانند؛ برای حل مشکل این افراد کارگاه‌های مختلفی با هدف اشتغال‌زایی بانوان در مسجد افتتاح شد. اکنون بسیاری از اهالی محل، نان سفره خود را از برکت حضور و دغدغه‌مندی این امام محله می‌دانند و بعد از شکرگزاری خداوند، دعاگوی کسی هستند که واسطه رزق الهی شده و دلسوزانه پیگیر مشکلات آنان است. او می‌گوید: « براساس هماهنگی با سبزی فروش‌های شهر، روزانه از آنان سبزی تحویل گرفته می‌شود و برای پاک کردن و شستن تحویل بانوان می‌شود؛ با این برای ۱۰۰ نفر از بانوان محله اشتغال فراهم شد.»

معرفی ۵۰ معتاد به کمپ و ساخت سرپناه برای بی‌پناهان

حاج آقا موسوی با همکاری نیروی انتظامی و بهزیستی، توانسته تعداد ۵۰ نفر را که گرفتار اعتیاد بودند به کمپ معرفی کند و در طی دوران ترک نیز از خانواده های‌شان حمایت کرده است و با این‌کار کمک شایانی به این افراد برای رهایی از دام اعتیاد انجام داد و دعای خیر بسیاری از آنان و خانواده‌هایشان را بدرقه زندگی خود کرده است. او همچنین به همراه گروه جهادی‌اش و مساعدت‌های سپاه، زمینه ساز تعمیر و بازسازی خانه‌های نیازمندان شده که منازل آن‌ها با مشکلاتی چون چکه کردن آب از سقف و برق کشی و… همراه بود و افزون‌بر این به احداث دو خانه برای افراد کم برخوردار نیز پرداخته است.

بخوان:  عدالت علوی در کلام دکتر شریعتی+فیلم

با همت این روحانی، کارگاه رشته سازی هم در مسجد این محله فعال شد که با پیگیری‌های او از سپاه و فرمانداری، آرد به نرخ دولتی تهیه و رشته زنی دستی، توسط ۵ خانم انجام می‌شود. با جمع آوری کفارات ماه مبارک رمضان از مردم، رشته رایگان از همین کارگاه تهیه و میان نیازمندان سطح شهر توزیع می‌شود. این طلبه تلاشگر همچنین با تهیه دستگاه جوراب بافی، کارگاه تولیدی دیگری را راه اندازی کرده که در آن ۳ نفر از اهالی محله مشغول به کار هستند. علاوه بر این، کارگاه خیاطی که در دوران کرونا به منظور دوخت رایگان ماسک برای هیأت‌ها راه اندازی شده بود، با کمک خیرین و تهیه وام، توسعه یافت و ۱۲ چرخ خیاطی به آن افزوده شد تا تعداد زیادی از بانوان در این عرصه شاغل شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، حکایتی که می‌خوانید روایتی از زندگی کسی است که دغدغه‌اش مردم هستند و هدفش رضایت خدا و چون با خدا معامله کرده، تلاشش بر این بوده که بهترینِ خودش را برای او به هر قیمتی به نمایش بگذارد و حالا با وجود اینکه در این راه چشم‌های خود را از دست داده است اما این اتفاق نه تنها او را خانه‌نشین نکرده و بهانه برای کم‌کاری دستش نداده، بلکه به فعالیت‌های خود با همان قوت و قدرت قبل ادامه داده است.

حجت‌الاسلام سید اسماعیل موسوی امام محله شهرک ولی عصر(عج) شهرستان شاهرود از استان سمنان است؛ با شرایطی که او دارد بیش از این، انتظاری نیست که تنها نماز جماعت را اقامه کند و به اصطلاح صرفاً چراغ مسجد را روشن نگه دارد؛ اما او خودش را در قامت امام یک محله می‌بیند و برای حل مشکلات محله، کفش آهنی به پا کرده و با روحیه‌ای خستگی ناپذیر در تلاش است.
او از سال ۷۳ پا به عرصه فراگیری علوم دینی گذاشته و در سال ۷۸ هم رسالت تبلیغی‌اش را آغاز کرده است و هم اکنون ده سال است که در محله شهرک ولی عصر(عج) ساکن و مشغول فعالیت‌های تبلیغی گسترده است.

بخوان:  اهمیت نماز از نگاه حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی

تشکیل ۱۲ کارگروه برای خدمت رسانی به مردم

او با رایزنی خیرین، سوله‌ای در مسجد به این منظور احداث کرد که مکان مناسبی برای در امان ماندن از سرما و گرما در فصول مختلف سال باشد و در همین سوله کار پاک کردن سبزی و شست و شوی آن توسط بانوان انجام می‌گیرد.

حاج آقا موسوی از جمله افرادی‌است که توانمندی‌های زیادی دارد و دغدغه خدمت به مردم و حل مشکلات آنان، لحظه‌ای او را آرام نمی‌گذارد، از این رو با شناسایی مشکلات محله به مقابله با آن‌ها می‌پردازد. او می‌گوید: «از کودکی طعم سختی را چشیدم و در خانواده‌ای رشد و نمو یافتم که روحانی و کشاورز بودند. خودم هم به کشاورزی و دامداری مشغول بودم و مدتی هم راننده تراکتور بودم. بنا به علاقه خودم و توصیه پدرم وارد حوزه علمیه شدم و در پی آن عضو کانون مداحان شهرستان نیز شدم.»

این روحانی دلسوز خودش رئیس هیأت امنای مسجد است و برای مدیریت امور ۱۲ کارگروه‌ مختلف را تشکیل داده است که در زمینه‌های گوناگون مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی به مردم هستنداو می‌گوید: «به طور مثال کارگروه اجتماعی مسئول خاص خودش را دارد و تمام امورات مربوط با پیگیری مسئول این بخش انجام می‌شود یا کمیته درمان که همه فعالیت‌های آن اعم از جذب خیر و هماهنگی با بیمارستان و … جهت درمان بیماران نیازمند توسط مسئول این بخش انجام می‌گیرد. همچنین در این کارگروه‌ها کلاس‌های متنوعی اعم از مشاوره خانواده، بافتنی و خیاطی، قالیبافی و … توسط مسئول مربوطه خودش برگزار می‌شود.»