انصراف ۴۰۰۰ خراسانی از سفر به عتبات به دلیل نوسانات ارز

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401110402838/%D8%A7%D9%86%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D9%81-%DB%B4%DB%B0%DB%B0%DB%B0-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B2

ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی گفت: حدود ۴۰۰۰ خراسانی به دلیل نوسانات ارزی از سفر به عتبات عالیات انصراف داده‌اند.

شاد در خصوص آمار انصراف زائران خراسانی از سفر به عتبات به دلیل نوسانات ارز گفت: حدود ۴۰۰۰ خراسانی به دلیل نوسانات ارزی از سفر به عتبات عالیات انصراف داده‌اند.

شاد در خصوص افزایش قیمت‌ها تصریح کرد: نوسانات قیمت‌ بسته‌های سفر عتبات به ارز وابستگی مستقیم دارد، چراکه خدمات در حوزه‌های حمل‌ونقل، تغذیه و اسکان بر اساس دلار تنظیم می‌شود و هزینه‌ها در این حوزه‌ها با زائر است. برای مثال قیمت سفر سوریه با ۱۱ میلیون تومان آغاز شد و در حال حاضر حدود ۱۴ میلیون تومان است.

شاد ادامه داد: اما به این دلیل که در بحث ارائه خدمات به زائران تنوع ایجاد شود فراخوانی داده شد تا دفاتر زیارتی مجاز حج و زیارت که توانایی اجرای این طرح را داشتند نیز به مشارکت بپردازند، که در حال حاضر ۵ شرکت در خراسان رضوی به عنوان شرکت‌های مجری این طرح در حال فعالیت هستند و بسته‌های پیشنهادی آن‌ها در سامانه حج و زیارت پس از تایید ناظران در اختیاز متقاضیان قرار می‌گیرد.  

وی اضافه کرد: این در صورتی است که تهیه بسته از شرکت‌های آزاد برای این نوع سفرها قابل پیگیری نیست و همچنان توصیه می‌شود متقاضیان سفر عتبات از شرکت‌های مجاز و تحت نظارت سازمان بسته‌های سفر خود را خریداری کنند.

جواد شاد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص قیمت‌های سفر عتبات عالیات اظهار کرد: در حال حاضر کاروان‌ها با حداقل ۵ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان و حداکثر ۱۴ میلیون و ۳۵۲ هزار تومان در دسترس متقاضیان قرار دارد. افزایش قیمت‌ها نیز به این دلیل است که در کشور میزبان بر اساس دلار هزینه می‌شود و در زمان گران شدن در سفرهای عتبات نیز افزایش قیمت به وجود می‌آید.

بخوان:  شعرخوانی علی‌اکبر حائری در دیدار معلمان با رهبر انقلاب/ نام معلم‌ها چون نام شهیدان زنده‌ است+فیلم

وی اضافه کرد: در دی ماه امسال ۲۱۸۶ زائر در قالب ۶۲ گروه که از ۸۳۵ مرد و ۱۳۵۱ زن تشکیل شده بود، به عتبات اعزام شدند. در دی ماه سال گذشته ۱۴۹۵ زائر به عتبات اعزام شدند که نسبت به امسال کمتر بوده و به این دلیل است که اعزام‌ها پس از مدت طولانی تعطیلی به دلیل کرونا از ۲۷ آذر ماه آغاز شده بود.

وی گفت: شروع اعزام‌ها در خراسان رضوی از سال گذشته با طرح نوین عتبات بوده است. اعزام زائران در گذشته در چارچوب شرکت دفاتر زیارتی کشور (شمسا) انجام می‌شد که تمام کارهای اجرایی سفرها را این شرکت زیر نظر سازمان حج و زیارت بر عهده داشت.

وی در مورد سهمیه ۱۴۰۲ حج خراسان رضوی اظهار کرد: معمولا ۱۰ درصد سهمیه کل کشور در اختیار خراسان رضوی است، اما در حال حاضر هنوز سهمیه دقیق حج استان مشخص نشده است.

وی تاکید کرد: زائران حتما از طریق دفاتر زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت برای خرید بسته‌های سفر به عتبات اقدام کنند تا در صورت ایجاد مشکل سازمان حج و زیارت با توجه به ضمانت نامه‌هایی که از این شرکت‌ها دریافت کرده است، بتواند پیگیری‌های لازم را داشته باشد.