«انکس» سرپا می‌شود – ایسنا

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401080402671/%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%B3-%D8%B3%D8%B1%D9%BE%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AFمنازل این منطقه به دلیل نبود ساکنان و وضعیت آنها به گونه‌ای نیست که بتوان از آنها بهره‌برداری کرد در مرحله دیگری شروع به مرمت خواهند شد زیرا شرایط متفاوتی دارند.

پس از جنگ، وزارت نفت و نیروهای نظامی بخشی از آن‌را ترمیم کرده و تا امروز به‌ عنوان فضایی برای مراسم عروسی‌های مردم شهر و کارکنان صنعت نفت استفاده شده است.

ایسنا/خوزستان مجموعه باشگاه نفت انکس که در کنار اروندرود و پالایشگاه آبادان در دوره پهلوی دوم احداث شده و در فروردین ۸۴ به شماره ۱۱۹۰۱ ثبت ملی شده است.

اکنون نیز این مجموعه و برخی منازلی که در حاشیه مجموعه فرهنگسرای نفت (انکس) قرار دارند با همکاری میراث فرهنگی و مجموعه پالایشگاه نفت آبادان در حال مرمت است و در آینده نزدیک مرمت این مجموعه پایان خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، پس از انقلاب کاربری‌هایش تغییر می‌کند اما همچنان فعال بوده تا اینکه در زمان جنگ تحمیلی به دلیل قرار گرفتن در مرکز تهاجمات ارتش بعثی عراق و مقاومت نیروهای غیور کشورمان خسارت‌های قابل توجهی را متحمل می‌شود و به خرابه‌ای تبدیل می‌شود که تا امروز به همین شکل باقی مانده است.