اهمیت کارآفرینی در صنعت گردشگری ایران

از هر نقطه شهر این مجسمه با شکوه و بلند را که ۲۰ متر ارتفاع دارد، خواهید دید. در این مطلب مکان های دیدنی تفلیس را برایتان معرفی کردهایم تا هنگام سفر به این شهر زیبا فهرستی از بهترین دیدنیهای آن را در اختیار داشته باشید و از سفر خود لذت ببرید. وجود چنین زمینههای پربار ازانگیزههای سفر به ایران مسلماً نیازمند تأسیسات اقامتی و پذیرایی متناسب با امکانات مسافرتی مطلوب نیز هست. با شکل گیری و توسعه شرکتهای دانش بنیان و استارتاپی، آینده بسیار روشنی در انتظار صنعت گردشگری ایران است؛ این کسب و کارها با ارائه دادن خدمات مطلوب و در دسترس به گردشگران، میتوانند با جذب گردشگران داخلی و خارجی، اقتصاد این صنعت را متحول سازند؛ و در نتیجه فضای اقتصادی کشور را نیز دستخوش تحول کنند. خانههایی که توانسته گردشگران بسیاری را جذب و به رونق اقتصادی منطقه کمک کند. این پارک با عضویت در انجمن بین المللی شهربازیها و چک کردن سلامت وسایل توانسته است با فراهم آوردن امنیت و سلامتی جان افراد، اعتماد کسانی ک به این شهربازی میآیند را بدست آورده و به یکی از پر طرفدارترین شهربازیهای تفلیس تبدیل شود. اما در بین این استارتاپ ها جای استارتاپ های حوزه گردشگری خالی است.

این منطقه به دلیل زیبایی و آب و هوای خوب آن با استقبال زیادی از سوی ایرانیان رو به رو است. تفلیس پایتخت گرجستان است و به دلیل جاذبه های گردشگری تاریخی و تفریحی بسیاری که در این شهر وجود دارد، گردشگرپذیرترین شهر گرجستان به شمار میرود. ساخت و سازها، آلودگی و تخریب در جنگل ها و محوطه های طبیعی از مهم ترین این موارد هستند. متاسفانه تاکنون شاهد بهره مندی کشورمان از این موقعیت نبوده ایم. نتیجه گیری برای توسعه و گسترش این صنعت باید از ظرفیت های دانشگاهی، آموزش های کوتاه مدت و آموزش های ضمن خدمت و مستمر برای رعایت تناسب رشد صنعت و ارتقا علمی آن بهره جست. یکی از مکان های تاریخی تفلیس، قلعه ناریکالا یا ناریقالا است که قدمت آن به قرن چهارم میلادی بازمیگردد. ایجاد شده است که قدمت برخی از آنها به چندین هزار سال قبل بازمیگردد. 15 سال است که داریم درباره گردشگری حرف خودمان را میزنیم، حالا چه میخواهیم بگوییم.؟ قدمت مجسمه مادر گرجستان به سال ۱۹۵۸ برمیگردد.

این مکان دیدنی پاتوق بسیاری از اهالی بومی این شهر و یکی از جاهای دیدنی تفلیس برای گردشگران به شمار میرود. ایران از نظر جاذبههای گردشگری تاریخی، فرهنگی، طبیعی، زیارتی، سلامت و … تفلیس پر است از دیدنی های تاریخی، مدرن و تفریحی که هر یک به گونهای نظر شما را جلب میکند. بدون شک شکوه و عظمت آنها شما را به وجد میآورد. با تاسیس مدارس فنی و حرفه ای و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مرتبط با صنعت گردشگری باید به تربیت نیروهای متخصص و کارآمد بپردازیم و نیروهای موجود را با برگزاری دوره های کوتاه مدت علمی و آموزشی با تکنولوژی و علم روز در صنعت گردشگری آشنا سازیم و با برگزاری سمینارهای تخصصی برای مدیران از تجربیات سایر کشورها بهره ببریم. اگرچه توسعه و گسترش زیرساخت های گردشگری به منظور استفاده هرچه بیشتر از مزایای متعدد اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی آن اجتنابناپذیر است ولی مشکلات و تنگناهای متعددی در راه رشد و صنعت گردشگری ایران وجود دارد که نباید از نظرها دور بماند. استارتاپ های حوزه گردشگری میتوانند نقشی کلیدی برای روشن کردن موتور محرکه کارآفرینی در صنعت گردشگری ایفا کنند؛ متخصصین و کارشناسان نیز معتقدند که استارتاپها انقلابیون صنعت گردشگری هستند و میتوانند زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری کشور شوند.

بخوان:  ترتیل صفحه ۱۵۸ قرآن/ دو عامل مؤثر در زندگی مخلوقات+فیلم و متن

جاذبه های گردشگری(طبیعی و تاریخی)، ایجاد تسهیلات در صدور ویزا، پایین آوردن عوارض خروجی،ایجاد شبكههای تلویزیونی و وبسایتهای مشترك و متنوع، گردهماییهای كاربردی میان آژانسداران و تورگردانان این كشور و رسیدن به راهكارهای عملی در جذب مشتری، شركت فعال در نمایشگاههای گردشگری،همكاری با كشورهای عضو اكو،اسلامی،اروپایی و غرب و برخی موارد متعدد دیگر از جمله اقدامات ارزشمند دولت تركیه در سایت kermanshahtour جذب گردشگر است. جذابیت ویژه حوزه گردشگری در این است که علاوه بر ظرفیت خلق ارزش ریالی در آن، ظرفیت بسیار غنی برای جذب توریست بین المللی و درآمد زایی ارزی را نیز دارد. در خصوص پیامدهای جهانگردی برای جوامع میزبان اختلاف نظرهائی وجود دارد. هنوز هم عرصه برای فعالیتهایی در زمینه اجاره ماشین (با راننده یا بدون راننده) وجود دارد. پنجمین چرخ و فلک بلند جهان در این شهربازی قرار دارد و حدود ۱۵ دقیقه طول میکشد تا یک دور کامل بزند. در صنعت گردشگری ایجاد زیرساختهای لازم به همراه برنامه ریزهای کوتاه مدت و بلند مدت می تواند این صنعت را به شکوفائی برساند، لذا مدیریت دولت به دلیل کوتاه بودن عمر مسئولیت شان و تغییرات مدیریتی در تمام سطوح سازمانی، اجرای برنامه ریزهای بلند مدت امکان پذیر نمی باشد و همچنین تغییرات پی در پی مدیران، اجرای برنامه های کوتاه مدت را هم مختل می کند، و از همه مهمتر نبود احساس رقابت در میان مدیران دولتی باعث می شود تا صنعت گردشگری توسعه نیابد و علاوه بر آثار اقتصادی منفی باعث تخریب آثار تاریخی، هنری و محیط زیست و طبیعت هم گردد.

علاوه بر رستورانها و کافیشاپهایی که در این بازار وجود دارد، شهربازی بوم بوم و سینما کاویا (Cavea) لحظاتی خوشایند را برای شما و فرزندانتان ثبت میکند. اگر عاشق هیجان هستید و میخواهید به یکی از مکانهای تفریحی تفلیس سر بزنید، شهربازی متاتسمیندا را به شما پیشنهاد میکنیم. اما اخیرا مشکل حادی نیز در زمینه میراث فرهنگی توجه عموم کارشناسان و دست اندرکاران توریسم جهانی را بخود جلب کرده است. کشور چهار فصلمان ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی مناسب، تنوع اقلیمی بالا و بناهای تاریخی و فرهنگی فراوانش، ظرفیت گردشگری بالایی دارد و میتواند به عنوان یکی از کشورهای مطرح در حوزه گردشگری در عرصه رقابت جهانی حضور پیدا کند؛ اما متأسفانه در ایران به این حوزه کم توجهی شده است. و بدون شک صنعت گردشگری به دلیل جذابیتی که دارد میتواند سهم بسیار بالایی در ایجاد این کسب و کارهای نوپا داشته باشد. اگر از بالا به این دریاچه نگاه کنید، آن را شبیه یک لاکپشت میبینید و دلیل نامگذاری آن نیز همین است. دریای تفلیس یک دریاچه مصنوعی بسیار بزرگ است که به دلیل مساحت زیاد به دریای تفلیس معروف است. یکی از مهمترین جاهای دیدنی تفلیس موزه ملی گرجستان است که ساختمان اصلی آن در خیابان روستاولی تفلیس واقع شده است.

بر اساس آمارهای رسمی، سهم ایران از درآمدهای صنعت گردشگری در جهان کمتر از یک درصد است که رقم بسیار ناچیزی به شمار میآید. سالهاست که علاقهمندان به صنعت گردشگری و فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی به بازسازی و تجهیز خانههای قدیمی میپردازند. تعداد استارتاپ هایی که به ارائه این پلتفرم های خدماتی میپردازند بسیار زیاد است و هر روز هم شاهد یک استارتاپ جدید در این زمینهها هستیم. گردشگری یکی از بزرگترین و پر ظرفیتترین صنایع در ایران است؛ که قابلیتهای فراوانی برای ایجاد و راه اندازی کسب و کارهای جدید دارد و اگر از ظرفیتها و فرصتهای بی شماری که در این حوزه وجود دارد به خوبی استفاده شود میتوان زمینه را برای کارآفرینی، اشتغال زایی و درآمد زایی فراهم کرد. ولی متاسفانه کشورما ایران با وجود بسیاری از ویژگیهای لازم برای صنعت گردشگری نتوانسته است در این میدان سهم واقعی خود را بدست آورد و از رقیبان تازه به دوران رسیده خود بسیار فاصله دارد.

بخوان:  هر ماه کتاب 20 هزار تومان گران می‌شود

یکی از مکان های تفریحی و جاهای دیدنی تفلیس، آکوا پارک تفلیس است. این پل خیابان اریکل دوم را به پارک رایک متصل میکند و یکی از زیباترین مسیرها برای کسانی است که عاشق پیادهروی در شب هستند. این کلیسای شکوهمند یک گنبد مخروطی از جنس طلا دارد و چندین کلیسای کوچک دیگر نیز در آن به چشم میخورد. صنعت گردشگری به صورت مستقیم و غیر مستقیم در ارتقا و بهبود شاخصهای اقتصادی کشور تاثیر میگذارد؛ به عبارت دیگر میتواند نقش به سزایی در توسعه و بهبود اقتصاد کشور داشته باشد؛ و اگر از ظرفیتها و فرصتهای بی شماری که در این حوزه وجود دارد به خوبی استفاده شود میتوان زمینه را برای اشتغال زایی، درآمد زایی و فقر زدایی فراهم کرد و حجم بالایی از درآمد کشور را از این طریق تأمین کرد. در نهایت پیرامون تأثیر فرهنگی سفر و گردشگری نیز به بیان این عبارت معروف بسنده میکنیم که “بسیار سفر باید تا پخته شود خامی… هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان و ایران برای بازدید از جاذبه های گردشگری گرجستان به این شهر هزاررنگ سفر میکنند. این پارک آبی از مهمترین مکان های تفریحی تفلیس به شمار میآید که در خارج از شهر تفلیس و در سه کیلومتری آن واقع شده است.

میتوان گفت مجسمه مادر یا کارتلیس ددا نماد شهر تفلیس و کشور گرجستان و یکی از مهمترین جاهای دیدنی تفلیس به شمار میرود. صنعت گردشگری یکی از متنوعترین و سودآورترین حوزههاست است که استارتاپها و کسب و کارهای نوپا میتوانند به راحتی در آن نقش آفرین شوند و زمینه ساز رشد و ارتقای آن شوند. چه عواملی است که علی رغم سودآوری و اشتغالزایی بالا در کنار نیاز اندک به سرمایه گذاری، صنعت گردشگری را زیر غبار فراموشی برده و کشور ما را از مواحب آن بی نصیب کرده است؟ در کنار این توانمندی ها و بکار گیری انگیزه و نیروی انسانی و ایجاد رشد در نیروی انسانی و تبدیل شدن به نیروی متخصص می تواند منبع درآمد باشد. برای افزایش این سهم باید زمینه را برای ورود گردشگران خارجی و همچنین سرمایه گذاری در این بخش فراهم کرد. کرمانشاهی برای توسعه گردشگری، تبلیغات گسترده در سطح کشور و بینالملل را ضروری دانست و گفت: باید بودجه خاصی را در این حوزه اختصاص داد که البته اقداماتی در گذشته ازطریق کمیسیون اقتصادی دولت برای دریافت اعتبارات تبلیغات انجام شده بود که اگر این اعتبار تخصیص یابد میتوان کارهایی در این بخش انجام داد. لذا برای پویائی و افزایش مزیت نسبی و ایجاد رقابت، باید بخش های خدماتی از قبیل هتل ها، شرکتهای حمل ونقل و فرودگاه ها به بخش خصوصی واگذار شود تا در محیط رقابت به ارائه خدمات بهتر روی آورند تا شاهد رشد و پویائی در این صنعت باشیم و از آثار مثبت آن بهره مند گردیم.

گزارش شواری جهانی سفر و گردشگری همچنین نشان میدهد که سهم گردشگری در اشتغال کشور در سال ۲۰۱۸ بالغ بر یک میلیون و ۳۴۴ هزار فرصت شغلی یعنی چیزی حدود ۵٫۴ درصد از کل اشتغال کشور بوده است. در سفر به گرجستان از جاهای دیدنی تفلیس بازدید کردهاید؟ جهت دادن تجربه بهتر به گردشگران از سفر به ایران، میتوان از سامانههایی مثل واقعیت افزوده استفاده کرد. بر اساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) سهم گردشگری ایران در تولید ناخالص داخلی از ۷٫۲ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۶٫۵ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است. استفاده از نقد و نظریات مرتبط با سازمان جهانی گردشگری و ویژگی های گردشگری. استفاده از توان های محیطی منطقه با توجه به ویژگی های سرشار به خصوص ایران که می تواند چهار فصل متفاوت و شگفت انگیز را در آن تجربه کرد. در این مرکز خرید شعبه دارند و لذت یک خرید دلچسب را برایتان به ارمغان میآورد.

بخوان:  نوربالا| عباس نمازهایش را در خانه تندتر می‌خواند

استفاده از رویکرد اقتضایی، اهمیت خاصی در مدیریت امروز دارد؛ به طوری که کاربرد این رویکرد به همه وظایف مدیریتی تسری یافته است. اگر به تاریخ علاقه دارید حتما از این موزه و جذابیتهای آن دیدن کنید. از طریق شبکههای اجتماعی میتوان با حداقل هزینه به انبوهی از گردشگران علاقه مند برای سفر به ایران دسترسی پیدا کرد. برخی از جاهای دیدنی تفلیس در جهان شناخته شده و معروف هستند و اکثر گردشگران در ابتدای سفر خود به تفلیس از این مکانها دیدن میکنند.در ادامه معروف ترین دیدنی های تفلیس را ادامه برایتان آوردهایم. رفتن به آکوا پارک تفلیس میتواند تجربهای به یاد ماندنی و جذابترین خاطره از سفر به تفلیس باشد. سرعت رشد اقتصادی بسیار بالا و نرخ بهره پایین از جمله موفقیت های قابل توجه دراسترالیا می باشد. اگر میخواهید یکی از دیدنی های تفلیس در شب را بازدید کنید، سری به پل صلح شگفت انگیز بزنید. این پل زیبا با طول ۱۵۰ متر و از جنس شیشه و فولاد توسط میشل دلوچی، بر روی رودخانه کورا ساخته شد. در دستان این مجسمه یک شمشیر و یک جام به چشم میخورد که شمشیر به معنای تهدید و جنگ با دشمنان تفلیس و جام به معنای استقبال از میهمانان و دوستداران تفلیس است.

بازدید از این قلعه تاریخی و دیدن معماری آن شما را به یاد ارگها و مکان های تاریخی ایران میاندازد و میتوان گفت این قلعه از دوران حکومت ایرانیان در این منطقه به جای مانده است. وی ادامه داد: هنوز متولیان گردشگری در سخنرانیهای خود از منابع، جاذبه، محصول و گردشگری به جای هم استفاده میکنند، در حالی که نمیدانند تعریف هر یک ازآنها جدا از هم است. وی در ادامه به جوایز صادراتی اهداشده به فعالان واردکننده گردشگری خارجی به کشور اشاره کرد و گفت: در سال 85، 122 هزار دلار، سال 86 ، 400 هزار دلار، سال 87، 620 هزار دلار و سال 88 ، 518 هزار دلار جایزه صادراتی پرداخت شده است. کرمانشاهی در ادامه به مزیتهای صنعت گردشگری در ایران اشاره کرد و گفت: آمار ورود گردشگران مشمول جایزه صادراتی از سال 1384 تا 1388 نشان میدهد که علیرغم مشکلات موجود این آمار افزایش داشته است و فقط در سال 88 نسبت به سال قبل آن ورود کشورهای اروپایی و ورود گردشگران اروپایی هشت هزارتایی کاهش داشته است، اما در مقابل ورود گردشگران آسیایی افزایش داشته است. بایسلامی رییس انجمن گردشگری ایران و عضو هیات علمی دانشگاه تهران با انتقاد به معاونت گردشگری درباره آمارهایی که از گردشگران میدهد گفت: صنعت گردشگری وقتی رونق مییابد که به صورت علمی مطرح شود.