ایران یکی از ارزان‌ترین حج‌ها را دارد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفت‌وگویی تلویزیونی با بررسی روند اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی، درباره کاهش یک هزار نفری عوامل اجرایی حج امسال و میزان تأثیر آن در ارائه خدمات به زائران خانه خدا، اظهار کرد: از کاهشی که در بخش خادمان و عوامل حج ۱۴۰۲ صورت گرفته است، امسال تعداد ۴ یا ۵ کاروان به شمار کاروان‌های زائران افزوده می‌شود.

نواب همچنین به تلاش بعثه و سازمان حج برای استفاده از فرودگاه طائف برای انتقال زائران ایرانی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر، پروازهای «مدینه قبل» به مقصد شهر مدینه انجام می‌شود، اما پروازهای «مدینه بعد» که از طریق فرودگاه جده صورت می‌گیرد، به دلیل آن‌که موجب می‌شود زائران خانه خدا برای احرام پوشیدن در مسجد جحفه و رفتن به مکه بیش از ۳۰۰ کیلومتر را طی کنند، مشکلاتی به بارآورده است.

۳۰ سال انتظار برای حج

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به کاهش اعضای مرکز پزشکی حج، اظهار کرد: امسال تعداد ۴۰۰ پزشک و پیراپزشک داریم که به عنوان زائر عادی در کاروان‌ها حضور دارند و حاضرند به صورت افتخاری به زائران خانه خدا خدمت کنند.

معاون سازمان حج و زیارت پیش‌تر هزینه تمام شده حج ۱۴۰۲ راحداقل ۱۰۹ میلیون تومان و حداکثر ۱۳۹ میلیون تومان اعلام کرده بود.

چلندری ـ مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تهران ـ نیز گفت: امسال کاروان‌های ۱۰ استان پروازهای خود به عربستان را از طریق ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) انجام می‌دهند و ظرفیت پنج هزار پارکینگ خودرویی نیز در این فرودگاه برای بدرقه و استقبال از زائران وجود دارد، هرچند بهتر است به منظور تسهیل و تسریع روند اعزام زائران، همراهان آن‌ها از حضور در فرودگاه خودداری کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: از سوم خرداد تاکنون حدود ۱۰ هزار زائر به سرزمین وحی منتقل و به زیارت مرقد پاک پیامبر رحمت (ص)، ائمه طاهرین و ائمه مظلوم بقیع (ع) و حضرت فاطمه (س) مشرف شده‌اند. در این مدت، جلسات انس و معرفت و همچنین دعای کمیل و دعای ندبه در هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی در مدینه منوره برگزار شده است و برنامه‌های آن‌ها روند عادی خود را طی می‌کند.

بخوان:  پشت پرده سفر مسی به عربستان

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اضافه کرد: وقتی از مردم برای مشارکت در کاری دعوت شود، خود آن‌ها با میل و رغبت پای کار می‌آیند و نتیجه چنین کاری در حج، افزایش تشرف شمار بیشتری از زائران منتظر به زیارت خانه خدا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، طرح کاهش شمار خادمان و عوامل اجرایی کاروان‌های حج تمتع را با حفظ کیفیت خدمات، یک «سیاست قطعی» به منظور کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائران ثبت‌نام شده دانست و گفت: از نظر هزینه‌ای، حج ایران با توجه به خدمات، یکی از ارزان‌ترین حج‌ها در مقایسه با دیگر کشورهای اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از کاهش نیروهای رسمی خدماتی و پزشکی در حج ۱۴۰۲ خبر داد و درباره بالابودن هزینه‌های حج، گفت: بالارفتن هزینه‌های حج از ناحیه دولت ایران نیست.
در مقایسه با بسیاری از کشورها، ایران یکی از ارزان‌ترین حج‌ها را دارد.

ایرانی‌ها به جمع مسافران قطار سریع‌السیر مکه ـ‌ مدینه اضافه شدند

او همچنین از برنامه ایران برای استفاده زائران «مدینه بعد» از قطارهای سریع‌السیر در مسیر مکه به مدینه خبر داد و افزود: برای نخستین بار، شماری از زائران ایرانی پس از انجام مناسک حج با قطار از مکه راهی مدینه خواهند شد.

سرپرست بعثه مقام معظم رهبری در باره علت تشکیل کاروان‌های پرتعداد ۱۸۰ و ۲۳۰ نفره در حج ۱۴۰۲ گفت: در گذشته به دلیل وجود هواپیماهای پهن‌پیکر بوئینگ و ایرباس در ایران، کاروان‌های بزرگ حتی ۲۶۰ نفره هم داشتیم، اما امسال فقط یک کاروان ۲۳۰ نفره داریم که آزمایشی و پروازمحور است.

بخوان:  برگزیدگان مهرواره بانور در مشهد مقدس تجلیل می‌شوند

نواب با تاکید بر این‌که باید از این ظرفیت عظیم مردمی به خوبی در موسم حج استفاده شود، افزود: درحال حاضر، افرادی به عنوان زائر خادم و زائر خادمه در کاروان‌ها داریم که می‌خواهند به حجاج مسن کمک کنند، به گونه‌ای که جمع زیادی از بانوان گفته‌اند آماده خدمتگزاری به زائران مسن خانم هستند.

چرا هزینه حج بالا رفت؟

او طولانی شدن مسیر، شرجی بودن هوا و احتمال نرسیدن شماری از زائران به مکه تا قبل از طلوع آفتاب که گاهی موجب می‌شود آن‌ها به عنوان کفاره، ناچار به قربانی کردن گوسفند شوند، از جمله این مشکلات برشمرد و یادآور شد: طولانی شدن مسافت علاوه‌بر خسته کردن زائران، هر سال موجب قربانی کردن ۳۰۰ تا ۴۰۰ گوسفند به صورت کفاره می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: در صورتی که فرودگاه طائف به مقاصد پروازی ایران در حج اضافه شود، مسیر زائران نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود و آن‌ها می‌توانند در این مسیر، در میقات احرام بپوشند.

او بیان کرد: مردم ایران که مردمی خدوم و نوع‌دوست هستند، کجا می‌توانند بهتر از مکه و مدینه را برای خدمت به هموطنان زائر خانه خدا بیابند!؟ آن هم در حالی که از مقتدای خود، امام سجاد (ع) یاد گرفته‌اند که ایشان به صورت غریبه و ناشناس به یک کاروان حج رفته بودند تا به زائران خدمتگزاری کنند.

در ادامه این گفت‌وگوی تلویزیونی که فرزادی‌پور ـ  مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران حضور داشت، گفته شد: از مجموع ۳۹ پرواز انجام شده، به جز یک پرواز که تاخیری شش‌ساعته داشت، سایر پروازهای این شرکت از ایستگاه‌های مختلف به طور میانگین حدود نیم ساعت تاخیر داشت که از نظر فنی، قابل قبول است.

او افزود: میانگین سرانه هزینه‌های حج برای هر زائر ایرانی حدود چهار هزار دلار است، در حالی که در بسیاری از کشورها، هزینه‌های آن‌ها چندین هزار دلار بیشتر است و از این نظر، ایران یکی از ارزان‌ترین حج‌ها را دارد.

نواب درباره بالابودن هزینه‌های حج، گفت: بالارفتن هزینه‌های حج از ناحیه دولت ایران نیست. بلکه عوامل مختلفی از جمله هزینه‌های هتل و اقامت در آن تاثیرگذار هستند و به‌طور نمونه، امسال دولت عربستان، مالیات بر ارزش افزوده در همه امور تجاری را ۱۵ درصد افزایش داده است.

میانگین تاخیر پروازهای حج به نیم ساعت رسید

اعزام ۱۰ هزار زائر ایرانی به عربستان

او هدف از این اقدام را کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائران خانه خدا بیان کرد و گفت: ما اکنون زائران در صف مانده زیادی داریم و از زمان ثبت نام ۳۰ سال طول خواهد کشید تا آخرین ثبت‌نامی‌ها مشرف شوند و با این وضعیت، بسیاری از آن‌ها، باید با حالت کسالت و سن بالا، حج خود را انجام دهند. دراین شرایط باید از خادمان حج با حفظ کیفیت کاسته شود تا بتوان زائران بیشتری را اعزام کرد. با این نگاه، کاهش خادمان و عوامل اجرایی حج یک برنامه و سیاست قطعی است، اما کاهش کیفیت ارائه خدمات در حج، خیر.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه به راه‌اندازی سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عربستان اشاره کرد و گفت: کارکنان آن‌ها برای انجام وظایف محوله در حال استقرار در این مراکز دیپلماتیک هستند.

نواب افزود: این کاهش ظرفیت هم در نیروهای بعثه مقام معظم رهبری، هم سازمان حج و زیارت وهم هیأت پزشکی، کارکنان هواپیمایی، خبرنگاران صداوسیما و سایر خدمه صف و ستادی حج صورت گرفته است.

او همچنین توضیح داد: تعداد اعضای کاروان‌ها بر اساس نیاز و ظرفیت شهرستان‌ها و استان‌ها تنظیم می‌شود و امسال حدود ۱۳۰ کاروان با ظرفیت عادی و کمتر از ۱۵۰ نفر داریم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030704811/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AD%D8%AC-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF