ایمانی‌پور: پیروزی‌های حاج قاسم محدود به ابعاد نظامی نمی‌شود

شهید سلیمانی به گفتمان مقاومت، جلوه و شکوهی تازه بخشید. گفتمان مقدسی که نه سکون و ایستایی را بر می‌تابد و نه تسلیم و سازش دربرابر جریان سلطه را! گفتمانی که حضرت امام راحل( ره) با هدایت و راهبری انقلاب اسلامی ایران، روح تازه‌ای درکالبد آن دمیدند و پس از رحلت ایشان نیز رهبرمعظم انقلاب اسلامی در تثبیت، بسط و تکثیر این گفتمان، مجدانه کوشیدند. برهیچ کس پوشیده نیست که میدان درنگاه شهید سلیمانی متغیری وابسته به گفتمان مقاومت بود. برهمین اساس، مواجهه همه جانبه با تروریسم تکفیری و حامیان فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای آن برمبنای نگرشی انقلابی، مقدس و الهی صورت گرفت که نتیجه آن، ابطال و انهدام شبکه پیچیده دشمنان بود. در هم شکستن خلافت خودخوانده داعش  علاوه بر آنکه میلیاردها دلار سرمایه گذاری تسلیحاتی، لجستیک و  مالی دشمنان  قسم خورده جهان اسلام را بر باد داد، جنگ شناختی دشمنان برای وارونه نمایی تحولات منطقه و تعریف قرائتی معکوس از آن برای افکار عمومی دنیا را با شکست و تباهی مواجه ساخت. بنابراین پیروزی‌های بزرگی که به فرماندهی حاج قاسم و جانفشانی شهدای مقاومت صورت گرفت، محدود به ابعاد نظامی نمی‌شود و جوانب فرهنگی و گفتمانی آن، بر سایر وجوهش غلبه دارد. 

به گزارش خبرنگار فرهنگ عمومی، حجت‌الاسلام محمد مهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آستانه سومین سالروز شهادت حاج قاسم در یادداشتی باعنوان «حاج قاسم، سردار بصیر» که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، مؤلفه‌های ابعاد شخصیتی سردار دل‌ها را بیان کرد که در ادامه مشروح آن را می‌خوانیم: 

پایان پیام/


بدون تردید گفتمان مقاومت و منظومه‌ای که از بطن این گفتمان برخاسته است، میراث بزرگ حاج قاسم در عصر حاضر محسوب می‌شود. در فضایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمان جهاد تبیین و مواجهه تمام عیار با جنگ ترکیبی و شناختی دشمن را صادر فرموده‌اند. کماکان الهام دهندگان این نبرد تعیین کننده میان حق و باطل، حاج قاسم، شهید ابومهدی المهندس و سایر شهدای مقاومت هستند. امروز، لشکر عظیم و بی‌شمار حامیان مکتب شهید سلیمانی با بهره گیری از همان آموزه‌های نورانی و مسیری که موفقیت ایشان در صحنه نبرد گفتمانی با دشمنان را تضمین کرد، در میدان نبرد حاضر هستند.آری! پیروزی نهایی در این میدان مطابق وعده الهی نزدیک است.

رصد هوشمندانه، تحلیل جامع و اقدام به موقع سه جزء اصلی این بصیرت عمارگونه محسوب می‌شود. شهید سلیمانی به خوبی متن و فرامتن تحولات جهان اسلام، منطقه و نظام بین‌الملل را مورد رصد قرار می‌داد و نگاه عمیق خود را لحظه‌ای بر روی وقایع و حقایق جاری نمی‌بست. در سایه همین رصد هوشمندانه، تحرکات کاخ سفید، رژیم اشغالگر قدس و مهره‌های منطقه‌ای واشنگتن و تل آویو در خلق تروریسم تکفیری داعش و گسیل داشتن آن به سوی منطقه در نگاه ایشان مغفول نماند. پس از این رصد عمیق، شهید سلیمانی با تحلیلی جامع نگرانه، اجزای بازی دشمن را در ارتباطی معنادار با یکدیگر تعریف نموده و رابطه علی-معلولی اضلاع شبکه راهبردی -تاکتیکی دشمن را کشف و احصاء کرد.

این شهید بزرگوار، در نهایت بر اساس این بینش و تحلیل آگاهانه، در عمل به رسالت الهی و ترویج گفتمان مقاومت لحظه ای درنگ نکرد و منظومه مقاومت در منطقه را در مواجهه با منظومه ترور و وحشت غرب متبلور ساخت. بدون شک پاداش این بصیرت و جانفشانی، همان شهادت در مسیر حضرت حق بود. پاداشی که حاج قاسم برای رسیدن به آن لحظه ای آرام و قرار نداشت.

بخوان:  مهلت ارسال آثار به جشنواره داستان کوتاه جان‌فدا تمدید شد

فرا رسیدن سومین سالروز شهادت مظلومانه سردار رشید اسلام، شهید حاج قاسم سلیمانی فرصتی برای بازخوانی شخصیت و اندیشه این شهید بزرگوار و مخلص است. مکتب شهید سلیمانی محصور در گذشته نیست، بلکه در حال و آینده نیز جاریست. مکتب سلیمانی ابعاد مختلفی دارد. درک مقتضیات زمان، تاب آوری و مقاومت، اخلاص در عمل، هوشمندی و هوشیاری بخشی از ابعاد این مکتب ماندگاراست. اما بدون تردید، بصیرت ویژگی برجسته مکتب سلیمانی است. بارها از شهید سلیمانی به عنوان فرمانده‌ای بصیر و آگاه یاد شده است. اما به راستی «بصیرت حاج قاسم» چه مولفه‌ها و اجزایی دارد؟این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14011012000530/%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%A7%D8%AC-%D9%82%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D9%85%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%A8%D8%B9%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF