این استان را نمی‌شناسند – ایسنا

شاهرودی با اشاره به شعار استان خراسان جنوبی با عنوان «شرق باشکوه»، گفت: اعتبارات استان در حوزه ثبت آثار خیلی کم است. استان خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است، پنج اثر جهانی دارد (باغ و عمارت اکبریه بیرجند، بیابان لوت، قنات بلده فردوس، روستای خراشاد و ژئوپارک طبس) که در یونسکو ثبت شده است.  آسبادهای خراسان جنوبی پرونده بعدی برای ثبت جهانی است که  ارزیابان باید از آن بازدید کنند. بیش از ١٧٠ آسباد در استان داریم که بیشترین آسباد ایران است. بنابراین از لحاظ غنای آثار تاریخی در کشور شاخص هستیم، اما استان ناشناخته‌ای هستیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402031509376/%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%AF

او درباره پروژه‌های مرمتی استان خراسان جنوبی در سال ۱۴۰۲ گفت: سعی کردیم امسال به صورت پروژه‌محور اقدامات مرمتی را انجام دهیم. نزدیک به ١٠ میلیارد تومان از بودجه را به بافت‌های ثبتی استان و بخشی را هم به موزه‌ها اختصاص داده‌ایم. همچنین مصوبه‌ای در هیأت وزیران داشتیم که پیگیری کردیم و بعد از ١١ سال توانستیم اعتبار خوبی را برای احداث موزه بزرگ استان دریافت کنیم که کلنگ‌زنی آن ششم خردادماه ۱۴۰۲ انجام شد.  

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی ادامه داد: در حوزه ثبت، اولویت با بناها و آثاری است که شاخصه خاص داشته باشند و سال گذشته شش اثر در میراث معنوی و دو اثر در حوزه میراث غیرمنقول ثبت شد.  

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی با تشریح وضعیت اعتبارات مرمت و کاوش‌های باستان‌شناسی این استان، گفت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است و از لحاظ غنای آثار تاریخی در کشور شاخص است و پنج اثر جهانی دارد، اما استان ناشناخته‌ای است و بودجه آن در حوزه ثبت آثار خیلی کم است.
بخوان:  هلند آثار تاریخی مکزیک را پس داد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی اضافه کرد: مابقی بودجه طبق نیاز شهرستان‌ها در بناهایی که نیازمند مرمت هستند، هزینه می‌شود.

هادی شاهرودی در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت بودجه ابلاغی در حوزه میراث‌ فرهنگی استان خراسان جنوبی، اظهار کرد: اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی از دو محل تامین می‌شود؛ بخشی از محل اعتبارات استانی و بخشی هم از محل اعتبارات ملی. از محل اعتبارات استانی حدود ١٠ میلیارد تومان از کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان برای فعالیت در حوزه میراث فرهنگی اعتبار گرفتیم که نزدیک به ٨/۵ میلیارد تومان آن تخصیص شده است و از محل اعتبارات ملی هم ١/۵ میلیارد تومان از منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ١۶/۵ میلیارد تومان هم از سفر ریاست جمهوری اعتبار کسب کردیم و مجموعا حدود ١٨ میلیارد از اعتبارات ملی در حوزه میراث‌ فرهنگی کسب اعتبار شده است.  

او همچنین درباره وضعیت کاوش‌های باستان‌شناسی در خراسان جنوبی، گفت: در محوطه باستانی سربیشه در شهر مود، شهر قدیم قائن، کله‌ کوب‌سرایان، محوطه‌های پارینه‌سنگی فردوس و طبس مشغول مطالعات و کاوش‌های پژوهشی هستیم. بخشی از این کاوش‌ها، شناسایی است و بخشی هم ادامه فصل‌های کاوش‌های باستان‌شناسی است که در گذشته انجام شده است.  

شاهرودی افزود: امسال برای نخستین‌بار از محل “اعتبارات حوادث طبیعی” معادل دو میلیارد و ۴٠٠ میلیون تومان برای رفع آسیب‌های ناشی از زلزله برای این استان درنظر گرفته شد، که ۵٠ درصد این اعتبار، یعنی یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومانِ آن تخصیص شده است که قرار است مسجدها، بناها و آثاری را که در زلزله اخیر «بشرویه» دچار آسیب شدند، مرمت و مقاوم‌سازی کنیم.   

بخوان:  ایزدهی: دموکراسی خشک و بی‌اخلاق غربی، سبب خلق افرادی چون ترامپ می‌شود