این مسجد برای عید غدیر 2 هزار روستایی را غذا می‌دهد+عکس

هیأت امنای مسجد صاحب الزمان(عج) اکنون در گیر و دار مراسم اطعام عید غدیر هستند و همچون سال‌های گذشته قرار است ۲ هزار پرس غذا در این منطقه پخته شود و بعد از اقامه نماز ظهر و عصر روز عید بین اهالی روستا توزیع شود. افزون بر این ۱۳ راس گوسفند توسط اهالی برای قربانی در روز عید غدیر به مسجد اهدا شده که قرار است این گوسفندان ذبح شوند و بین ۵۰ خانواده فقیر که تحت حمایت مسجد قرار دارند توزیع شود. 

ناگفته نماند که در زمان کرونا هم مسجد صاحب الزمان(عج) این روستا، بیشترین خدمت را به اهالی آزادمون داده است و در زمانیکه بواسطه شیوع این ویروس منحوس، درب عمده مساجد برای خدمت به اهالی بسته شده بود، درب این مسجد به روی مردم باز بود و خدمات مختلفی از طریق این مسجد و اعضای آن به مردم ارائه می‌شد.

یکی دیگر از آیین‌هایی که چندین سال است که در آزادمون برگزار می‌شود و امسال نیز طبق سال‌های گذشته قرار است، با اهتمام اعضای فعال مسجد محله و پیش از فرا رسیدن روز عید غدیر انجام گیرد، اعطای گل‌ به خانواده‌های سادات و نصب پرچم سبز یاعلی(ع) بر در خانه آنان است تا برای مردم، خانه‌های سادات مشخص باشد و روز عید برای تبریک‌گویی به دیدار آنان بروند؛ چرا که دیدار با فرزندان حضرت زهرا (س) در روز عید غدیر از آیین‌های دیرینه مردم ایران است و خانواده‌های سادات نیز مانند عید نوروز برای پذیرایی از میهمانان آماده می‌شوند و به مناسبت روز بزرگ غدیر با میوه و شیرینی از میهمانان خود پذیرایی می‌کنند.

بخوان:  بازدید رایگان بانوان از موزه هفت چنار به مناسبت هفته زن

دشتی معتقد است مردم این روستا اهل دین و دیانت هستند و برای گسترش فرهنگ اهل بیت(س) و خدمت به هم‌نوع همیشه آماده و مهیا هستند. او درخصوص هدف خود از فعالیت‌هایش نیز می‌گوید: «تمام هدفم از خدمت در مسجد، حفظ جایگاه خانه خدا و تعالی اسلام است و خوشبختانه در این چهار دهه عمرم که حدود ۲۰ سال آن را در خدمت به خانه خدا بودم چهار نسل این روستا با مسجد عجین شده‌اند.»

برپایی ایستگاه صلواتی در آستانه غدیر

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، این روزها جوانان و نوجوانان ما بیش از گذشته به غدیرشناسی نیاز دارند و چه خوب است که مساجد و اعضای فعال آن به این امر اهتمام می‌ورزند و در آستانه عید غدیر، تمام همت خود را برای برگزاری مراسم‌هایی باشکوه در سطح محله و منطقه خود به کار می‌گیرند. به روستای آزادمون شهرستان محمودآباد استان مازندران می‌رویم؛ روستایی که ۳ هزار نفر جمعیت دارد. در دل این روستا مسجد صاحب الزمان(عج) می‌درخشد.

علیرضا دشتی که ۴۵ سال از خدا عمر گرفته، حدود ۲۰ سال است که در این مسجد فعالیت می‌کند. او اکنون هم عضو هیأت امنا و هم عهده‌دار کارهای فرهنگی این مسجد است. دشتی مرد مسجدی فعال روستای آزادمون می‌گوید: «یک هفته است که جوانان روستا به مناسبت این عید، پای کار آمده و ایستگاه صلواتی برپا کرده‌اند. حضور نوجوانان در این جشن‌ها بدون شک نقش بزرگی در جاودانه شدن غدیر دارد. بچه‌های را جمع کردیم و برای آن‌ها از غدیر روایت کردم. از آن‌ها خواسته تا در این ایام به کمک مسجد بیایند.»

بخوان:  جمعیت استثنایی مردم در مجالس، محرم 1402 را بیادمانی کرد+عکس و فیلم

پایان پیام/


چهار نسل این روستا با مسجد عجین شده‌اند

فعالیت‌های فرهنگی مسجد صاحب الزمان(عج) روستای آزادمون، تنها به پاسداشت و زنده نگه‌داشتن عید غدیر خلاصه نمی‌شود؛ چرا که این مسجد برای تمامی اعیاد مذهبی و روزهای شهادت ائمه برای سه گروه سنی نوجوان، جوان و بزرگسال برنامه‌هایی دارد که دشتی در این باره می‌گوید: «در شب‌های شهادت بویژه شهادت حضرت زهرا(س)، در این مسجد بعد از نماز مغرب و عشا برای بزرگسالان برنامه روضه و سخنرانی برگزار می‌کنیم و سپس بعد از پایان این مراسم  برای جوانان برنامه‌ برگزار می‌کنیم.»

اطعام ۲ هزار نفر در عید غدیر​

اهالی مومن و معتقد روستای آزادمون، در کارهای خیر دیگری نیز پیشقدم هستند که آقای دشتی آن‌ها را روایت می‌کند و می‌گوید: «هفته گذشته یکی از اهالی بی‌بضاعت، در اثر بیماری به عمل نیاز داشت که ۱۰۰ میلیون تومان هزینه درمانش بود که این مسئله از طریق فضای مجازی و صفوف نماز جماعت مسجد به گوش مردم رسید و خوشبختانه هزینه عملش مهیا شد.»

حالا که محرم نیز در پیش است، مسجد صاحب الزمان روستای آزادمون برای ماندگاری و حفظ فرهنگ عاشورای حسینی نیز در این ایام از صبح تا پاسی از شب برنامه‌هایی دارد و قرار است علاوه بر برپایی هیأت‌های نوجوانان و زنجیرزنی، برای تبیین اهداف امام حسین(ع) نیز برای جوانان سخنرانی‌هایی انجام شود و سپس با توزیع شام از عزاداران پذیرایی شود. به گفته آقای دشتی در واقع در این منطقه، مسجد محور تمام فعالیت‌های مذهبی است و جالب‌تر اینکه کلیه هزینه‌های اعیاد و مراسم‌های اهل بیت(س)، با کمک‌ اهالی خوب آزادمون تأمین می‌شود.

بخوان:  دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان/ گناهم را در این ماه ببخش+فیلم

خانه‌های سادات را با پرچم سبز تزیین می‌کنیماین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020413000789/%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D8%BA%D8%AF%DB%8C%D8%B1-2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%BA%D8%B0%D8%A7-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AF%D9%87%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

مسجد محور تمام فعالیت‌های مذهبی است