بازار خرید و فروش فیش حج با رقم 250 میلیون تومانی داغ شد

با اعلام سازمان حج و زیارت برای ثبت‌نام حج تمتع ۱۴۰۲ از اواخر سال جاری، این روزها سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از سازمان‌های پرتردد برای زائران تبدیل شده است؛ به طوری که برخی اطلاعی از نحوه خرید و فروش فیش حج ندارند و برای کسب اطلاع به این سازمان مراجعه می‌کنند.

پایان پیام/منبع: https://farsnews.ir/news/14011209000687/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%81%DB%8C%D8%B4-%D8%AD%D8%AC-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%82%D9%85-250-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%BA-%D8%B4%D8%AF

به گزارش فارس، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که فیش حج تمتع دارند، در انتظار تشرف به این سفر معنوی هستند و در صورتی که سالانه حدود ۸۰ هزار نفر هم به حج تمتع مشرف شوند، اعزام دارندگان فیش حج تا نزدیک به ۱۴ سال طول می‌کشد.

یکی از موضوعاتی که در خرید و فروش فیش حج تأکید شده است، امکان واگذاری فیش حج در استان است؛ به طوری که فردی که ساکن استانی باشد، باید از همان استان فیش خریداری کند و امکان خرید و فروش فیش در سایر استان‌ها وجود ندارد. از طرفی هم باید محل سکونت زائران هنگام خرید فیش حج احراز شود.

مرد کهنسالی که همراه با پسر جوانی به سازمان حج و زیارت مراجعه کرده بود، می‌گوید: سال‌ها منتظر بودم تا بتوانم به زیارت خانه خدا مشرف شده و حاجی شوم. اکنون ۸۳ ساله شده و از تمکن مالی خوبی هم برخوردارم، اما هنوز در حسرت زیارت ماندم و نگرانم که اگر سال آینده هم به این سفر نروم، دیگر اجل مهلت ندهد.

در کنار تقاضا برای خرید فیش حج، افرادی هم هستند که فیش حج دارند، اما اطلاعی درباره نحوه فروش آن ندارند. برای همین امر نیز در سایت‌های خرید و فروش کالا آن‌ها را آگهی می‌کنند که با سری به برخی از این سایت‌ها، قیمت فیش حج از ۸۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان بسته به زمان ودیعه‌گذاری متغیر است. البته سازمان حج و زیارت در سال‌های گذشته سامانه تشرف را برای خرید و فروش فیش حج طراحی و در دسترس قرار داده است.

بازار پرتلاطم خرید و فروش فیش حج تمتع

همچنین با توجه به اینکه سازوکاری در زمینه قیمت‌گذاری فیش حج تمتع وجود نداشته و سازمان حج و زیارت هم که متولی ثبت‌نام و اعزام مشمولان حج تمتع است، تعهدی برای قیمت‌گذاری فیش حج ندارد، دارندگان فیش حج دارای اولویت، با قیمت‌های نجومی اقدام به فروش فیش حج می‌کنند و متقاضیان تشرف به این سفر معنوی هم مجبور به خرید فیش از آن‌ها هستند. چرا که از سال ۱۳۸۶ به بعد هیچ ثبت‌نامی برای حج تمتع صورت نگرفت و متقاضیان زیارت خانه خدا باید حتما فیش حج خریداری کنند.

بخوان:  کشف دیوار شرقی دروازه پارسه تخت‌جمشید

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، ثبت‌نام حج تمتع ۱۴۰۲ از امروز دهم اسفندماه آغاز می‌شود و بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، مشمولان حج تمتع در پنج اولویت هستند که علاوه بر زائران حج ۱۳۹۹ که هزینه این سفر را واریز کرده و از سفر انصراف نداده‌اند، دارندگان فیش حج تا اول خرداد ۱۳۸۶ در اولویت قرار دارند. (اینجا بخوانید)

در تهران هم هزینه فیش حج متغیر است و برخی آن را ۹۰ میلیون تومان و برخی دیگر حتی تا ۱۴۰ میلیون تومان بنا بر اولویت قیمت‌گذاری کرده و برخی از مشتاقان تشرف به حج تمتع هم که از استطاعت مالی برخوردار هستند، فیش حج را با هر قیمتی خریداری می‌کنند.

صحبت‌های یکی از خریداران فیش حج در سازمان حج و زیارت

همچنین مرد جوانی که از رفت و آمدهای بی‌حاصل و هزینه بالای فیش حج خسته شده بود، می‌گوید: حدود یک ماه است که برای فیش حج سال ۸۵ با یکی از ودیعه‌گذاران به توافق رسیدم. اما نرخ دلار که بالا رفت، قیمت فیش را ۳۰ میلیون گران کرد و می‌گوید که فیش را ۱۲۰ میلیون تومان می‌دهد. حالا هم که به سازمان حج و زیارت آمدم، هیچ کسی پاسخگو نیست. حتی برخی از افراد در سازمان حج هم که می‌گویند فیش حج دارند، اول از من قیمت می‌‌گیرند و بعد می‌گویند که هر چقد قیمت داری ما ۱۵ میلیون کم‌تر می‌دهیم. در هر طبقه دهم چنین فیش‌هایی با قیمت مختلف در حال واگذاری است. این نبود قیمت‌گذاری و قانون در این رابطه واقعا متقاضیان حج را خسته کرده است.

فروش فیش حج در طبقات سازمان حج و زیارت!

آگهی واگذاری فیش حج در یکی از سایت‌ها به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان!

بخوان:  اعزام هفته‌ای ۱۱۰ نفر به سوریه/پرواز زیارتی سوریه تنها از مشهد انجام می‌شود
مادری که همراه پسرش در راهروهای سازمان حج و زیارت بود، می‌گوید: من فیش حج را به سختی از یکی از دفاتر تهیه کردم و تاکنون حدود ۱۰۵ میلیون تومان دادم و اکنون برای تأیید محل سکونت به اینجا آمده‌ام. بیش از ۴۰ سال ساکن تهران هستم، اما چون محل صدور شناسنامه‌ام، اصفهان است باید محل سکونتم در تهران احراز شود تا بتوانم فیش حج را به صورت قطعی خریداری و در حج آینده ثبت‌نام کنم.


حجاج در جوار کعبه

وی که برای خرید فیش حج به سازمان حج و زیارت مراجعه کرده بود، می‌افزاید: فیش حج اصلا قیمتی ندارد و هر کسی هزینه متفاوتی برای آن اعلام می‌کند. اما من فیش حج را به قیمت ۱۲۰ میلیون تومان خریدم و برای ادامه روند آن و خرید فیش دیگر برای همسرم به اینجا آمدم که به نتیجه نرسیدم.

امکان خرید و فروش رسمی فیش حج در سامانه تشرف


سامانه تشرف

 

تایم لپس از مسجدالحرام

به گفته اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت، سامانه تشرف به عنوان پل ارتباطی بین فروشنده فیش حج و خریدار آن است و در این سامانه متقاضیان فروش فیش حج، درخواست خود را ثبت کرده و افرادی که قصد خرید فیش دارند، با مراجعه به این سامانه می‌توانند لیستی از واگذارکنندگان فیش حج را مشاهده کرده و در دفاتر زیارتی مدارک را بررسی و ادامه روند را طی کنند.

تایم لپس از بالای مسجدالحرام

بر همین اساس، بازار خرید و فروش فیش حج تمتع که از حدود چهار ماه قبل با اعلام سعودی‌ها برای پذیرش زائران حج تمتع بدون محدودیت در سال آینده، آغاز شده بود، این روزها داغ‌تر از گذشته شده است؛ به طوری که بسیاری به دنبال فروش یا حتی خرید فیش دارای اولویت حج تمتع هستند.


فیش حج تمتع

فیش حج ۲۰۰ میلیون تومانی در شهرهای مرزی

با بررسی خبرنگار فارس، فیش حج در شهرهای مختلف بسته به تعداد تقاضا متفاوت است؛ به طوری که در برخی از شهرهای مرزی تعداد خریدار فیش حج بیش از فروشنده آن است و همین امر موجب شده تا هزینه فیش حج در این شهرها تا ۲۰۰ میلیون تومان هم برسد. با این وجود، در برخی از شهرها که افراد پس از بیش از ۱۶ سال دیگر تمکن مالی برای تشرف به حج تمتع ندارند، فروش فیش حج بیش از تقاضاست و به این ترتیب قیمت فیش حج تا حدود ۷۰ میلیون تومان و حتی کم‌تر هم خرید و فروش می‌شود.

بخوان:  دبیرکل جمعیت هلال احمر: هر موکب اربعین باید به یک پایگاه درمانی تبدیل شود

قاسمی، یکی از مدیران کاروان‌های حج تمتع می‌گوید: هزینه حج تمتع در سال آینده با توجه به افزایش نرخ دلار بالا رفته است و این موضوع باعث شده تا برخی از افرادی که در سال‌های ۱۳۸۶ به قبل اقدام به خریداری فیش حج با قیمت‌های یک میلیون تومان، ۸۰۰ هزار تومان، ۵۰۰ هزار تومان یا حتی خیلی قبل‌تر با قیمت ۱۸ تا ۲۷ هزار تومان کرده بودند، دیگر استطاعت مالی نداشته و نتوانند به زیارت خانه خدا مشرف شوند. در این صورت، دیگر آن‌ها مستطیع نبوده و حج به آن‌ها واجب نیست و می‌توانند فیش خود را به افراد مستطیع بفروشند یا آن را تا زمان استطاعت مالی نگه دارند.

با توجه به اینکه هزینه حج تمتع حداقل ۱۳۰ میلیون تومان است و این مبلغ به صورت علی الحساب پیش‌بینی شده است، در صورتی که اگر فردی بخواهد فیش حج خریداری کند، باید هزینه این سفر را مجزا بپردازد؛ به طوری که اگر مثلا فیش حج را ۱۲۰ میلیون هم بخرد، باید علاوه بر این مبلغ، هزینه حج تمتع که در حال حاضر حداقل ۱۳۰ میلیون تومان اعلام شده، پرداخت کند. به این ترتیب حج تمتع برای چنین افرادی ۲۵۰ میلیون تومان خواهد بود که البته در صورتی فیش را بیش‌تر خریده باشد یا اینکه در کاروان‌های بهتری بخواهند ثبت‌نام کنند، این مبلغ افرایش خواهد یافت. چرا که به احتمال زیاد ۱۳۰ میلیون تومان که اعلام شده، برای کاروان‌های درجه چندم است.

واگذاری فیش حج یک شهر فقط در شهرهای همان استان امکان‌پذیر است

خرید فیش حج همچنان پرطرفدار؛ فیش ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلیونی در تهران

حج ۲۵۰ میلیون تومانی برای خریداران فیش حج!


مسجدالحرام در ایام کرونا و اقامه نماز با رعایت فاصله اجتماعی