بازدید ۱۳ هزار خارجی از موزه‌های آستان قدس رضوی

قیصری‌نیک در خصوص برنامه‌های ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ابتدای سال ۶ برنامه تخصصی کارگاه آموزشی به صورت حضوری، وبینار و برنامه زنده با حضور اساتید هنر و موزه‌داری برگزار و در سایت و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

قصیری‌نیک تصریح کرد: آثار میرعلی هروی هنرمند دوره تیموری، میرعمادالحسنی که هنر خط نستعلیق را به تعالی رساند و درویش عبدالمجید طالقانی هنرمند به نام دوره صفوی و بزرگ‌ترین خوشنویس خط شکسته‌ نستعلیق در تاریخ خوشنویسی ایران در این نمایشگاه در معرض بازدید قرار گرفت؛ آثار این سه هنرمند از آثار نفیس در هنر خطاطی است.

معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در خصوص آمار بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی بیان کرد: در این مدت ۴۳۰ هزار و ۹۳۱ نفر از موزه‌های آستان قدس رضوی بازدید کردند که ۱۳ هزار و ۱۹۵ نفر بازدیدکننده خارجی بودند. 

معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: نمایشگاه «عکس کرامت» به مناسبت ایام دهه کرامت و ولادت امام علی بن موسی الرضا(ع) در نگارخانه موزه مرکزی آستان قدس رضوی افتتاح شد. در این نمایشگاه ۳۰ تصویر در ابعاد مختلف از مرقد امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و احمد بن موسی الکاظم(ع) در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

وی بیان کرد: همچنین در این نمایشگاه بازدیدکنندگان توانستند از آثار خطاطی هنرمندان دوره قاجار همچون میرزا غلامرضا اصفهانی، میرزا محمد کاظم، سیدعلی گلستانه، ملک محمد قزوینی و میرزا مهدی حکیم و آثار هنری هنرمندان معاصر همچون سیدحسن میرخانی و مصطفی مهدی‌زاده دیدن کنند.

بخوان:  جانباز «رحیم الله عبدی» به یاران شهیدش پیوست

وی اضافه کرد: کارگاه آموزشی «فرش؛ تجلی هنر در نماد هویت تمدن ایران»، نشست آموزشی «قدرت موزه های وقفی از منظر موزه شناسی گفتمانی» و کارگاه «آشنایی با جنگ افزارهای جواهر نشان آستان قدس رضوی» از برنامه‌های سازمان موزه‌های آستان قدس رضوی بود.

ایسنا/خراسان رضوی معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: در ۶ ماه ابتدای سال سال جاری، ۱۳ هزار و ۱۹۵ نفر خارجی از موزه آستان قدس بازدید کردند.

برگزاری ۱۳ نمایشگاه در نیمه ابتدایی ۱۴۰۱

قیصری‌نیک گفت: این نشریه علاوه بر درج مقالات علمی- پژوهشی در زمینه معرفی آثار موزه‌ای، فرصتی را برای تبادل یافته‌های علمی فراهم آورده و در راستای صیانت و محافظت نظام‌مند از آثار و میراث گذشتگان گام برمی‌دارد. در ۶ ماه اول سال پس از معرفی و اطلاع‌رسانی فراخوان نشریه به کلیه دانشگاه‌ها و اساتید مرتبط با موضوع نشریه، ۱۳ مقاله به دفتر نشریه رسید و ۱۰مقاله  از آن‌ها برای انتشار در نشریه تایید شد.

قیصری‌نیک افزود: نمایشگاه نقاشی خط و خوشنویسی «بهارانه رضوی» که شامل ۴۳ تابلوی خوشنویسی استاد میرحسین زنوزی؛ هنرمند تبریزی با محوریت بهار بود برای مدت ۲ هفته در نگارخانه رضوی موزه مرکزی آستان قدس رضوی برپا شد. آثار این نمایشگاه تلفیقی از خطوط نستعلیق، نسخ و نقاشی‌خط است و مضامین بیشتر تابلوها آیات قرآن، احادیث، اشعار شاعران و سخنان پندآمیز بزرگان بود.

وی در خصوص نمایشگاه‌هایی که در نیمه اول سال ۱۴۰۱ برپا شد، گفت: در ۶ ماه اول امسال ۳ نمایشگاه آثار موزه‌ای، ۵ نمایشگاه آثار هنرمندان معاصر در نگارخانه رضوی، ۵ نمایشگاه مجازی آثار برگزار شده است.

بخوان:  فارس من| بهائیت، یک حزب سیاسی با خوش‌خدمتی به بیگانه و خیانت به وطن است

قیصری‌نیک بیان کرد: کارگاه آموزشی «تاریخ ایران به روایات سکه‌های موجود در گنجینه رضوی»، نشست تخصصی «نقش و کارکرد نقاش باشیان در تاریخ هنر ایران» و کارگاه آموزشی «جعل در نقاشی» از دیگر کارگاه‌های برگزار شده است.

وی گفت: همزمان با هفته میراث فرهنگی، با حضور قائم مقام آستان قدس رضوی نمایشگاه «در قلمرو خطاطان» در نگارخانه موزه مرکزی آستان قدس رضوی افتتاح شد. در این نمایشگاه ۳۴ تابلو از آثار هنر خطاطان دوره‌های تیموری، صفوی، قاجار و معاصر موجود در گنجینه رضوی در معرض نمایش گذاشته شد.

وی بیان کرد: درماه مبارک رمضان نمایشگاه «بر آستان جانان» در نگارخانه رضوی برگزار شد. در این نمایشگاه ۴۰ اثر از استاد رضوانی به سبک خط شکسته نستعلیق و تذهیب‌کاری همسر او معصومه محمدنیا به نمایش درآمد. مضامین آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه را با توجه به ایام ماه مبارک رمضان، اشعار مذهبی با محوریت امام رضا(ع)، امام علی(ع) و اشعار ولایت بود.

قیصری‌نیک عنوان کرد: همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نمایشگاه شاهنامه‌های نفیس خطی و چاپ سنگی با حضور مدیران فرهنگی استان خراسان رضوی در موزه قرآن و هدایای رهبری حرم مطهر رضوی افتتاح شد. در این نمایشگاه ۱۰ نسخه خطی متعلق به قرن ۱۰ هجری قمری به نمایش گذاشته شد که در ۲۵، ۲۷ و ۲۸ سطر به خط نستعلیق کتابت شده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401081510021/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DB%B1%DB%B3-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%AF%D8%B3-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C

وی افزود: نشریه ۲ فصلنامه مطالعات موزه‌ای «زرین فام» با صاحب امتیازی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۲ مجوز دریافت کرد و از نیمه اول سال ۱۴۰۱ معاونت موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی آستان قدس رضوی با همراهی هیات تحریریه داخلی و خارجی از جمله شیلا بلر، شیلا کنبی و مارکوس ریتر منتشر خواهد شد.

بخوان:  کاربری کاخ ناصری شهرستانک تغییر نمی‌کند