بایگانی برچسب برای: جاذبه های گردشگری سائوپائولو

از جمله آثار معروف و دیدنی این روستای تفریحی و گردشگری گیلان چشمهای است که از سالهای بسیار دور به «چشمه دمکش» معروف بوده سایت kermanshahtour است. علت نامگذاری این محله به گذشتههای نه چندان دور میرسد که محل رام کردن اسبهای وحشی بود و تقریبا محلی مسکونی نبوده بلکه پر از دشتهای سرسبز و دست نخورده بود. این شهرک تاریخی در وسعتی معادل ۶/۱ هکتار و در چهار محله شکل گرفته است. پل خشتی لاهیجان در شمال غربی شهر لاهیجان، میدان چهار پادشاه و محله پردهسر قرار دارد. آبهای اضافی فراهم آمده از رودخانههای واقع در حوزه آبریز سیاهکشیم از طریق تنگه نسبتاً باریکی که در شمال شرقی آن قرار دارد به بخش مرکزی تالاب انزلی وارد میشود. شهرستان صومعه سرا به دلیل قرارگیری در حاشیه جنوبی تالاب انزلی، سالانه پذیرای پرندگان مهاجری از قبیل کیلار، فیلوش، خوتکای پرسفید و معمولی است که از نظر بینالمللی اهمیت زیادی دارد. آدرس این کاخ موزه بندر انزلی، بین دو پل انزلی و پل غازیان است. کاخ موزه نظامی همچون قوی سپیدی در باغ دلگشایی ماوا گزیده و عطر بهار نارنجهایش مشام هر دیدار کنندهای را نوازش میدهد.

در اوایل قرن بیستم میلادی ژاپنی های مهاجر این منطقه را به دلیل ارزان بودن زمین های آن برای سکونت انتخاب کرده اند. امروزه علاوه بر ژاپنی ها، مهاجران چینی و کره ای هم در این منطقه زندگی می کنند. این منطقه بیشترین تعداد افراد ژاپنی را در خارج از کشور ژاپن به خود اختصاص داده است. در سالهای اخیر لزوم توجه به گردشگری به عنوان صنعتی درآمدزا و سالم اهمیت پارک جنگلی بندر کیاشهر را در استان گیلان بیش از پیش نمایان ساخته و آن را به یکی از جاذبههای گردشگری بینظیر گیلان تبدیل کرده است. در برخی مواقع نادر، مسافرانی که در اطراف دریاچه، چادر زده و استراحت میکنند پس از گذشت یک روز شاهد جابجایی آب دریاچه می شوند، به طوری که درختان کوتاه داخل استیل زیر آب رفته و ناپدید می شوند و بعد از مدتی مجددا نمایان میشوند. درختان زیبا و سر به فلک کشیده پارک جنگلی گیسوم، تونلی را برای شما در جاده خلق میکند که حتی در روزهای آخر پاییز و اوایل زمستان نیز، لوکیشنهای بینظیر برخی از فیلمهای نوستالژیک را به ذهن میآورد.

در این بخش به معرفی برخی از این جاذبه های گردشگری می پردازیم. بنای اصلی بقعه به شکل مستطیل با چهار اتاق و ایوان در جهت شمالی است ایوانی به طول ۲۹/۷۴ متر و پهنای ۵/۳۳ متر است. در اطراف اتاق سید خورکیا نقاشیهایی زیبا از میدان رزم کربلا و سواران آن حادثه دیده میشود. مسیر دسترسی تالاب درویشان از راه «هندهخاله» است و در طی مسیر به مسجد «پیر ولی» میرسد که کمی بالاتر از دشتی بزرگ و زیبا قرار گرفته است، دشتی که اطراف آن جنگلی دست کاشت از درختان صنوبر وجود دارد و به زیبایی این دشت افزوده است. آبشار «ویوز» در بخش ییلاقی «النزه» که در «شاندرمن» واقع شده است، آبشار «خون» که ارتفاعی بالغ بر ۱۵ متر دارد و در قسمت اولیه دره جنگلی «خون» قرار گرفته و یا آبشار زیبای «رامینه» که در حدود سیصد و پنجاه متری در قسمت بالایی جاده رامینه واقع شده است. دسترسی به آن از جاده رشت – لاهیجان به رودسر صورت میگیرد و جاده کنارگذر شهر لنگرود از حاشیه جنوبی آن میگذرد.

نام دیگر این شهر سامپا می باشد و اعلام استقلال برزیل از کشور پرتغال در سال ۱۸۲۲ میلادی در این شهر انجام شد. شهر سائوپائولو بزرگترین شهر کشور برزیل و جزء هفت شهر بزرگ جهان است. در سال ۱۹۲۲ میلادی این ساختمان محل برگزاری هفته هنرهای مدرن در آمریکای جنوبی بود که باعث ایجاد انقلابی در بخش هنری کشور برزیل شد. از آن زمان تا به حال این مکان میزبان رویدادهای مهم هنرهای نمایشی و موسیقی بوده است. یکی دیگر از مکان های مشهور شهر سائوپائولو که هم برای گردشگران خارجی و هم برای شهروندان از اهمیت خاصی برخوردار است خیابان پائولیستا به طول نزدیک به سه کیلومترمی باشد. سفر به شهر فومن فرصتی برای لذت بردن از تماشای صحنهای است که تاریخ و طبیعت را با هم آمیخته و منظره شگفتانگیزی را پدید آورده است. یکی از جاذبه های تاریخی شهر سائوپائولو ساختمان تئاتر شهر می باشد که هم از نظر معماری و هم از لحاظ تاریخی اهمیت ویژه ای دارد. در شهر سائوپائولو منطقه ای به نام لیبرداده وجود دارد که مشهور به منطقه ی آسیایی ها است. در شهر سائوپائولو منطقه ای به نام ایپی رانگا (ipiranga) وجود دارد که پرنس پدرو استقلال برزیل را در این ناحیه از شهر اعلام کرد.

روستای سقالکسار با چشم اندازی زیبا، سرشار از سکوت دریاچهای است که انبوهی از درختهای جنگلی سر به آسمان کشیده آن را احاطه کرده است. در حاشیه آبشار یکی از زیباترین جنگلهای متراکم بکر و دست نخورده گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندوق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ میکنند. مرال شوکا، پلنگ،خرس قهوهای، گراز، شغال، روباه معمولی، گربه جنگلی، سیاه گوش، تشی، گورکن، قرقاول و آبیا گونههای جانوری مهم منطقه را تشکیل میدهد. عناصر تشکیل دهنده آن عمدتا ً آجر، کاشی، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی به شمار میرود و تلفیق آن با فضای سبز درختان کهنسال اطراف بنا یادآور جنگل و متناسب با روحیات آزادمنشانه آن شخصیت مبارز است. ییلاق النزه ماسال دشتی پهناور و سرسبز است که با کوههای پوشیده از درختان جنگلی و انواع گیاهان احاطه شده و دارای مناظر بیبدیلی است. وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوهای دیدنی به آن بخشیده است.

در ضلع شرقی بنای «چهار پادشاه» اتاقی جداگانه وجود دارد که دارای صندوقی چوبی و سنگ قبرهای مرمر زیادی است. این کلیسا در ابتدای قرن بیستم میلادی به سبک نئوگوتیک و با بیش از ۸۰۰ تن سنگ مرمر ساخته شده است. همنجنس گرایی در این شهر قانونی می باشد و هر ساله سامپا میزبان میلیون ها دگرباش برای شرکت در جشنواره ی جهانی همجنسگرایان یا همان دگرباشان (lgbt) می باشد. این غار بیش از ۷۵ میلیون سال قدمت دارد و هفت آبشار و شمار زیادی قندیل در آن موجود است. این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به عنوان کانونهای بازرگانی رشت ساخته شدند. این گل برای نخستین بار توسط یکی از محققان کشف شد و در سال ۱۳۵۴ توسط اداره کل محیط زیست استان گیلان به عنوان یک اثر ملی نادر ثبت شده و در فهرست میراث طبیعی قرار گرفته است. علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و عریضتر است. این تعداد مسافر بیشتر در سه ماهه تابستان از این منطقه بازدید میکنند چرا که هوای آن در فصل تابستان معتدل و مرطوب است، گرچه زیباییهای آن در سه فصل دیگر سال چه بسا بیش از تابستان است.

منطقه دشت النزه ماسال به دلیل وجود طبیعت بکر و آب و هوای خنک و مطبوع، خاطرات و سفری هیجانانگیز را برای مسافران رقم میزند و وجود خانههای قدیمی چوبی نیز خود سبب زیبایی هرچه بیشتر این منطقه شده است. جاذبهها و زیباییهای بیشمار و بیبدیل شهرستان ماسال آن را به قطعهای از بهشت بدل کرده است. جاذبههای دیدنی و تفریحی بسیاری در این شهرستان وجود دارد یکی از این جاذبهها غار تاریخی «لاس پشت لپوندان» است. خیابان پائولیستا هر ساله میزبان بسیاری از فستیوال ها و جشن های معروف سائو پائولو می باشد. موزه هنر سائو پائولو معروف به masp، توسط معمار معروف برزیلی لینا بو باردی و به سبک کلاسیک مدرنیسم طراحی و ساخته و در سال ۱۹۶۸ میلادی افتتاح شد. یکی از پارک های معروف و دیدنی شهر سائو پائولو می باشد که نمای بیرونی و ساختمان های آن توسط دو معمار معروف ربرتو بورله و اسکار نیمییر طراحی شده است. «پارک ملت رشت» بعد از باغ محتشم (پارک شهر) بزرگترین پارک رشت و از جمله جاذبههای گردشگری گیلان به شمار میآید. از اینجا این بقعه به نام چهار پادشاهان معروف است چون یکی از آنها سید رضی کیا پادشاه گیلان و سه نفر دیگر از اولیای مشایخ دین بودند و در ایران خصوصاً گیلان مرسوم بود که پیشوایان دین را پادشاه مینامیدند؛ لذا این سه نفر را نیز پادشاه خواندند و بدین جهت نام چهار پادشاه بر این مکان برگزیده شد.

در سال ۱۳۰۵ با دایر شدن ادارهای به نام «اداره احصائیه» نام خانوادگی معین را برای خودشان انتخاب کرد. «میر ظهیر الدین مرعشی» در کتاب خود در ذکر وقایع سال ۸۹۲ هجری قمری از این پل نام برده است. این موزه دارای مجموعه جامعی از آثار هنری ارزشمند غرب در آمریکای لاتین می باشد. در این موزه آثار هنری استادان بزرگی نظیر ون گوگ (van gogh)، ماتیس (matisse)، پیکاسو، میرو و همچنین ۷۳ مجسمه برنز از آثار داگاس را می توان مشاهده کرد همچنین آثار هنرمندان بزرگ معاصر برزیلی را می توان در این موزه یافت. در این مکان می توانید باغ هایی از گل رز، درخت های تزیین شده و موزه پائولیستا که مجموعه ی بزرگی از لباس، مبلمان، هنرهای تزئینی و نقاشی های دوری امپراتوری است را مشاهده کنید. این پارک با فضای سبز گسترده و زیبا، تندیس های یادبود نظیر مجسمه باندریاس، زمین های بازی، دریاچه ها، موزه هایی مانند موزه هنرهای مردمی، سالن موسیقی فوق مدرن طراحی شده توسط معمار مشهور اسکار نیمییر، نمایشگاه های معماری و فرهنگ مدرن و نمایشگاه های هنرهای سنتی برزیل، مکان مناسبی برای تفریح و سرگرمی و همچنین شناخت فرهنگ مردم برزیل، می باشد. فکر تأسیس موزه، پس از زمین لرزهی خرداد ۱۳۶۹ گیلان که روند تخریب بناهای سنتی را شدت بخشید، شکل گرفت.

این شهر به داشتن شب هایی زیبا و سرزنده معروف است و گردشگران می توانند شب هایی به یاد ماندنی را در این شهر برای خود رقم بزنند. یکی از این ییلاقها، روستای «جواهردشت» است که بدون شک نام جواهر برازنده این دشت زیبا است و اتفاقا از جمله محبوبترین جاذبههای گردشگری گیلان است. ستونهای آهکی، چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی را در این غار به وجود آوردهاند و دهانه بسیار بزرگ غار به ارتفاع حدود ۱۹ متر و عرض ۱۴ متر، در میان غارهای کشف شده در استان گیلان بینظیر است. در فروشگاه ها و مراکز خرید و همچنین رستوران های این منطقه میتوان به راحتی محصولات غذایی و سوغاتی های شرق آسیا را پیدا کرد. از اتوبان تهران به قزوین خواهیم رفت و در ادامه مسیر از منجیل و رودبار عبور خواهیم کرد و مسیرمان را بهسوی توتکابن ادامه میدهیم و وارد خروجی حلیمهجان خواهیم شد.

این سد قسمت عمده آب سفیدرود را برای آبیاری شالیزارهای اراضی جلگهای شرق و غرب سفیدرود در دو کانال اصلی سمت راست و چپ تقسیم میکند. همچنین این شهر یکی از شهرهای ثروتمند دنیا به شمار می رود؛ همین امر سبب شده که مقصد بسیاری از گردشگران و مهاجران از سرتاسر جهان برای اشتغال، تفریح و گذراندن اوفات فراغت در این قسمت از آمریکای جنوبی باشد. همچنین دفتر مرکزی بسیاری از موسسات مالی و فرهنگی شهردار این منطقه قرارگرفته اند. این شهر با داشتن بیش از ۱۲ هزار رستوران با منوهای غذایی مختلف، کلوپ ها، دیسکو ها و … این شهر قدیمی و تاریخی که به گفته باستانشناسان حداقل ۱۲۰۰ سال قدمت دارد در منطقه «گسکر» صومعهسرا واقع شده و در گذشته مرکز حکومت «گسکرات» بوده است. این دهستان مرکز روستاهای منطقه است. « کوته کومه» روستایی کوچک و از جمله روستاهای گردشگری گیلان است که مناظر و طبیعت شگفتانگیزی دارد.

همه ساله در فصل بهار و تابستان تعداد زیادی از گردشگران، کوهنوردان و دوستداران طبیعت به این منطقه مراجعه و از طبیعت این مکان استفاده میکنند. شهر «دیلمان» که در استان گیلان واقع شده، همانند سایر بخشهای این استان آب و هوایی مرطوب و پرباران دارد. بد نیست بدانید که مکان «انجمن نجوم ثاقب» استان گیلان نیز در این پارک واقع است. این آبشار از دامنههای شرق کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته سرازیر میشود و با شیب تندی به سمت روستای کوتهکومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای کاسپین میشود. مادرش به طور ناگهانی فوت کرده بود. با قدم زدن و گشت و گذار در این بخش از شهر احساس سفر به کشورهای شرق آسیا به شما دست می دهد. شهرهای املش و رودسر در جنوب شرقی دیلمان قرار دارند و غرب و جنوب غربی آن نیز به رشت و رودبار منتهی میشود. این آبشار در دامنههای غربی کوه سماسوس قرار گرفته و مسیر دسترسی به آن از کلاچای و رحیم آباد، مابین رودسر و رامسر میگذرد. بقعهی «شیخ زاهد گیلانی» در شهرستان لاهیجان، روستای «شیخانور» واقع شده است این اثر در تاریخ ۵ دی ۱۳۴۷ با شماره ثبت ۸۲۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.