برای حفاظت از میراث کشور نیازمند حمایت هستیم

مهری افزود: استان فارس با توجه به وجود بیش از ۳۰۰۰ اثر ثبت ملی و ۱۱ اثر ثبت‌شده در فهرست جهانی حداقل ۱۰۰۰ نیروی مراقب برای حفاظت از این آثار مهم تاریخی،فرهنگی و عرصه و حریم بناها و محوطه‌ها نیاز دارد.

سردار حسن مهری، در مراسم تودیع و معارفه فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس گفت: در کشور باوجود ۳۳ هزار اثر ثبت ملی و ۲۷ اثر ثبت جهانی که شامل آثار ملموس و ناملموس است با کمبود نیروهای مراقب آثار مواجه هستیم.

او ادامه داد: البته با حمایت ویژه وزیر محترم از سال گذشته بحث حمایت بیمه‌ای از یگان حفاظت میراث فرهنگی با جدیت مورد پیگیری قرار گرفت و درخواست کردیم که نیروهای یگان حفاظت  میرایت فرهنگی کشور هم مانند حفاظت محیط‌زیست مشمول قوانین حمایتی شوند که طرح پیشنهادی به کمیسیون مربوطه در دولت ارائه و در دستور کار قرار گرفت و امیدوار هستیم این موضوع به نتیجه برسد.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور افزود :اگر  توجه نشود در سال‌های آینده با مشکلات کمبود جدی‌تر نیرو در این بخش مواجه خواهیم بود.

انتهای پیام 


منبع: https://www.isna.ir/news/1402032918648/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%81%D8%A7%D8%B8%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور با اشاره به برخی کم‌توجهی در دوره‌های گذشته به این حوزه، افزود: بیش از ۱۵ سال هست که در یگان حفاظت میراث فرهنگی  کشور هیچ نیروی جدیدی بکار گیری نشده است و این امر موجب بروز مشکلات در سایر استان‌ها  گردیده  و به‌غیراز چند استان در همه کشور مشکل کمبود نیرو داریم.

ایسنا/فارس فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تعدد آثار و اماکن میراثی و تاریخی، حفاظت از این آثار و ابنیه را نیازمند حمایت نیروی انسانی و لجستیکی دانست.

بخوان:  استقبال پرشور پاکستانی‌ها از مهدی رسولی+ عکس و فیلم

مهری با اشاره به مأموریت‌های سخت نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی به‌ویژه در مواجهه با قاچاق اشیای تاریخی فرهنگی افزود: در برخی مأموریت‌ها نیروی‌های ما، مانند نیروهای پلیس باکسانی که می‌خواهند به آثار فرهنگی خسارت وارد کنند یا جرائمی علیه میراث فرهنگی رقم زنند  در مقابله قرار می‌گیرند، درحالی‌که  متأسفانه قانونی برای حمایت از این نیروها نداریم و همچنین  قانونی برای حمایت بیمه‌ای از نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در حوادث، تصادفات و یا هدف قرار گرفتن توسط مجرمین، پیش‌بینی‌نشده که این مشکل بزرگی در کشور است.

در این مراسم با قدردانی از زحمات سرهنگ محمدرضا بهمن نژاد فرمانده پیشین، سرهنگ مسعود رزمجویی به‌عنوان فرمانده جدید یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس منصوب  شد.