برنامه‌ریزی ایران و عراق برای زیارت اربعین در دمای ۵۰ درجه

نصب مه‌پاش و سایه‌بان در مرزهای خروجی نیز برای جلوگیری از گرمازدگی و کاهش دمای هوا در نظر گرفته شده است که بزودی همه مه‌پاش‌ها در مرزهای خروجی به ویژه مرز مهران، خسروی و شلمچه نصب خواهد شد.


دمای هوای کربلا در روزهای آینده

کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین و همچنین سایر کمیته‌ها برای جلوگیری از گرمازدگی زائران اقداماتی را پیش‌بینی کرده‌اند که پس از نهایی شدن اطلاع‌رسانی می‌شود.

مجید نامجو، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین می‌گوید: امسال بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ موکب در ایام اربعین به زائران خدمت می‌کند که با توجه به گرمای هوا، در زمینه اسکان فعال‌تر می‌شویم.

البته توزیع آب سرد در مرزها و مسیر زائران اربعین از دیگر اقداماتی است که امسال در ایام اربعین پیش‌بینی شده است؛ به طوری که آب بسته بندی در مرزهای خروجی در حال ذخیره است تا با آغاز مراسم پیاده‌روی اربعین در اختیار زائران قرار گیرد.

وزارت بهداشت عراق هم به پایگاه‌های درمانی و بیمارستان‌های این کشور برای ایام اربعین آماده‌باش داده است. همچنین موکب‌هایی در مسیر اربعین توسط وزارت بهداشت عراق راه‌اندازی می‌شود تا زائران را با راهکارهای جلوگیری از گرمازدگی آشنا کنند.

سال گذشته نیز هوا در ایام اربعین بسیار گرم بود. با این وجود، بسیاری از زائران در ساعات اوج گرما مسیرهای پیاده‌روی اربعین را طی کرده و‌موکب‌ها نیز فعال بودند و به زائران خدمت می‌کردند. 

پایان پیام/


بخوان:  10 اشتباه رایج در اتاق فرار که نباید انجام بدیم اتاق فرار اسکیپ مستر | allescape

امسال مراسم اربعین از اول ماه صفر همزمان با ۲۷ مرداد آغاز می‌شود و تا ۲۰ شهریور ادامه دارد. اربعین سال جاری به تقویم عراق ۱۶ شهریور است.

نصب مه‌پاش در مسیر زائران اربعین

اسکان زائران اربعین در موکب‌های کولردار

برنامه‌ریزی عراق برای اربعین در گرما

توزیع آب سرد بین زائران اربعین

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، دمای هوا در کربلا این روزها افزایش یافته است و سازمان هواشناسی عراق اعلام کرده که دمای هوا در ایام اربعین به حدود ۵۰ درجه می‌رسد.

به گزارش فارس، سال گذشته بیش از ۲۱ میلیون نفر در مراسم اربعین حسینی شرکت کردند که در این بین ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی نیز حضور داشتند.

دولت عراق نیز پیشنهاد داده تا در مسیر پیاده‌روی اربعین قسمت‌هایی مه‌پاش نصب شود تا از گرمای هوا بکاهد. در عزاداری دهه اول محرم به ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی، در بین‌الحرمین نیز مه‌پاش‌هایی نصب شد.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020513000120/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%85%D8%A7%DB%8C-%DB%B5%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87

در آستانه اربعین حسینی، عراق در حال برنامه‌ریزی به منظور پذیرایی از میلیون‌ها زائر است و استاندار کربلا نیز با اشاره به گرمای هوا در ایام اربعین می‌گوید: ما برای برگزاری مراسم اربعین با دمای ۵۰ درجه آماده می‌شویم.

وی با بیان اینکه توصیه ما به مسؤولان موکب‌‌های اسکان در ایام اربعین، ایجاد فضایی امن و البته خنک است، می‌افزاید: با توجه به گرمای هوا از موکبداران خواسته‌ایم که نصب سیستم تهویه و سرمایشی همچون کولر را مورد توجه قرار دهند تا در گرمای هوا زائران بتوانند ساعاتی را در موکب‌ها استراحت کرده و دچار گرمازدگی نشوند.

بخوان:  تعداد زائران خانه خدا پس از کرونا رکورد زد/ حضور حدود 600 هزار زائر خارجی در عربستان+فیلم