برپایی جشنواره گلاب‌گیری در محوطه کاخ مروارید

گفتنی است برگزاری جشنواره گلاب‌گیری برای اولین بار است که به صورت زنده و مرحله به مرحله در محوطه کاخ مروارید انجام می‌شود.

او هدف اصلی از برگزاری چنین رویدادی را تبدیل گل به برند اصلی البرز دانست و افزود: البرز از لحاظ کشاورزی و روند تولید و توزیع گل محمدی جزو قطب‌های کشور محسوب می‌شود و مزرعه‌های بزرگی در لبرز از جمله در ساوجبلاغ و نظرآباد وجود دارند که وجود همه این عوامل باعث شده تا البرز از لحاظ توسعه گردشگری کشاورزی یک منطقه مهم  کشوری به شمار رود.

ایسنا/البرز  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از برگزاری جشنواره گلاب گیری تا ۱۰ خرداد ماه در محوطه مجموعه فرهنگی- تاریخی مروارید و استقبال عمومی از این جشنواره خبر داد.

به گفته مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز این جشنواره برای اولین سال به صورت کاملا زنده و با گلاب‌گیری به روش‌های معمول سنتی انجام می‌شود تا علاقه‌مندان بتوانند از نزدیک با مراحل این کار آشنا شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز گفت: با توجه به ظرفیت‌های البرز در برگزاری رویدادهای گردشگری کشاورزی در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری رویدادهای کشاورزی مانند جشنواره هایی چون نعناع، دارچین و زردچوبه در ماه‌های آتی هستیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030100657/%D8%A8%D8%B1%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D9%84%D8%A7%D8%A8-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B7%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF

به گزارش ایسنا، رحیم خاکی افزود: غرفه بزرگی در مرکزیت جشنواره به گلاب‌گیری سنتی و همچنین فروش گلاب و محصولات مشتق از آن شامل انواع شربت‌ها اختصاص دارد.

خاکی با بیان اینکه حدود ۷۵ غرفه صنایع دستی و سوغات از استان‌های مختلف شامل کرمانشاه، همدان، تبریز، اصفهان، یزد و غیره در حاشیه جشنواره برپا شده است، اظهار کرد: همچنین برنامه‌های جانبی از جمله اجرای موسیقی محلی نواحی و آیین های محلی اقوام مختلف همه روزه در محل جشنواره برگزار می‌شود.

بخوان:  کره شمالی در مقابله با کرونا اعلام پیروزی کرد

 خاکی با اشاره به اینکه البرز ظرفیت معرفی به عنوان قطب گل کشور را دارد و جشنواره گل لاله نیز اکنون در تقویم رویدادهای گردشگری البرز ثبت شده، بیان کرد: قصد داریم جشنواره گلاب‌گیری را در تقویم رویدادهای گردشگری البرز ثبت کنیم به این ترتیب در سال‌های آینده به رویداد ملی تبدیل شود.