برگزاری مراسم انتفاضه صفر 1977 و شهدای راهپیمایی اربعین


شیخ محمد حسون


محمد کاظم آل صادق

آخرین سخنران این مراسم، آیت الله محمد حسن اختری رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل البیت بود.

آل صادق با اشاره به فرصت‌های موجود در اربعین و تبدیل شدن راه امام حسین(ع) به یک خط اساسی در جهان، خاطر نشان کرد: هیچ وقت چنین فرصتی برای اتحاد بین مردم ایران و عراق وجود نداشت و این بهترین زمان برای الگو گیری از امام حسین(ع) و ایستادن در مقابل یزید زمان که همان آمریکاست، محسوب می شود.


حجه الاسلام سید محمد بحر‌العلوماین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010621000555/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%B6%D9%87-%D8%B5%D9%81%D8%B1-9-%D9%88-%D8%B4%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86


آیت الله محمد حسن اختری

وی اظهار داشت: با وجود این موانع در طول زمان نه تنها تعداد زائران راهپیمایی اربعین کاهش نیافته است؛ بلکه ما امروز شاهد جمعیت‌های ده‌ها میلیونی برای زیارت اربعین هستیم.

همچنین سومین سخنران این مراسم حجت‌الاسلام شیخ محمد حسون محقق و از شرکت کننده‌های انتفاضه صفر بود.

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت شهدای انتفاضه راهپیمایی اربعین ۱۹۷۷ و شهدای راهپیمایی اربعین حسینی، روز گذشته، به همت کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر نجف با حضور خانواده شهدا، حاضرین در انتفاضه صفر، علماء، موکب‌داران عراقی، سران عشایر و … برگزار شد.

در این مراسم سفیر جمهوری اسلامی در عراق، محمد کاظم آل صادق در مورد اهمیت پیاده روی اربعین و بخشی از جنایات رژیم سفاک صدام دقایقی به سخنرانی پرداخت.

پایان پیام/


بخوان:  منافی‌پور: ۸ هزار همایش شیرخوارگان حسینی جمعه در ۴۶ کشور جهان برگزار می‌شود

اختری ضمن بیان جایگاه شهدا در نزد خداوند متعالگفت: اگر اکنون در تمام کشور‌های جهان، شیعه وجود دارد از برکت خون شهداست و ما باید این اتحاد را حفظ کنیم و در مقابل تفرقه‌ها دشمنان بایستیم. امثال این برنامه‌ها سبب اتحاد میان ملت‌ها و آشنایی بیشتر با شهدا می‌شود.

وی با اشاره به ثمرات انتفاضه صفر، مهم‌ترین نتیجه این انتفاضه را تضعیف رژیم بعث دانست و تأکید کرد: روحیه جهادی و ایثاری که از کربلا می‌آموزیم باید در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی ما نمود پیدا کند؛ مثل آبادانی، مبارزه با فساد، تحقق عدالت و… شهدای انتفاضه صفر اکنون منتظر عمل ما هستند و انتظار دارند ما بقیه مسیر را طی کنیم.

حسون گفت: نکته مهم این است که این اتفاق زمانی رخ داد که رژیم بعث در اوج قدرت ظاهری خود قرار داشت و کسی اجازه مخالفت با آنها را نداشت. حکومت بعث در ابتدا مانع شعائر امام حسین(ع) نمی‌شد اما کم کم و به مرور، برخی از موکب‌‌ها را به دلیل جهت گیری‌های سیاسی تعطیل کردند مثل موکبی که مخصوص طلاب بود.

سخنران دوم این مراسم، حجت‌الاسلام سیدمحمد بحر‌العلوم، رئیس دانشگاه معهد العلمین ضمن تشکر از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف برای برگزاری این همایش اظهار داشت: ظالمان در همه زمان‌ها اعم از زمان اموی و عباسی و حتی صدامی، از زیارت و راهپیمایی به سمت کربلا هراس داشتند. هرچند این راهپیمایی در اصل حرکتی دینی بوده و هست اما به دلیل گستره حرکت امام حسین(ع) جنبه ظلم ستیزی و سیاسی نیز دارد.

بخوان:  چرا امام خمینی(ره) معتقد بود جنگ رحمت است؟

حسون ضمن بیان خاطراتی از انتفاضه صفر عنوان کرد: باید این انتفاضه بیشتر برای مردم خصوصا جوانان تبیین شود. پس از اینکه مردم نجف مطمئن شدند که حکومت اصرار به ممانعت از پیاده روی دارد، صاحبان مواکب و مردم بر حرکت دسته جمعی به سوی کربلا اصرار کردند. در انتفاضه صفر سال ۱۹۹۷ در ابتدا شعارهای زائران صرفا شعارهای دینی بود؛ اما پس از مداخله ارتش بعث و آمدن تانک‌ها و هواپیما‌ها شعارها جنبه سیاسی یافتند.

سفیر ایران در عراق ضمن تشکر از موکب داران و دولت عراق بابت پذیرایی و مهمان نوازی افزود: پیام این راهپیمایی برای دشمنان این است که حق علیه باطل پیروز است؛ هر چند که باطل از نظر تعداد و امکانات بیشتر باشد.