برگزاری مراسم عاشورای حسینی در افغانستان+فیلم

 

کابل، هرات، دایکندی، غزنی، هلمند، قندهار نیز از جمله ولایت‌های بودند که مراسم عاشورای حسینی با تامین امنیت و با حضور قشرهای مختلف مردم برگزار شده است. 

/پایان پیام/


 

 

 

وی گفت: توطئه‌های یک تعداد افراد مغرض و مقیم در خارج از افغانستان که به تحریک بیگانگان به جنگ‌های مذهبی و سایر تنش‌ها در کشور دامن می‌زدنند، خنثی شده است.

 

 

 

 

 

این مقام ارشد طالبان در پایان سخنان خود گفت که برای دوری از تفرقه تمام هموطنان باید وحدت واتحاد خود را حفظ کنند.

 

مولوی عبدالکبیرمعاون سیاسی نخست وزیر طالبان در دیدار با شماری از بزرگان شیعه گفته است که نیروهای زیاد و آموزش‌دیده برای حفاظت از تکیه‌خانه‌ها و سایر اماکن و مراسم مذهبی مستقر شده‌اند.

 

هرات ولایت هم مرز ایران از جمله مناطقی است که در آن خیل عزاداران حسینی به خیابان آمده و به عزای سالار شهیدان پرداختند. 

 

حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان پیامی را به مناسب روز عاشورای حسینی منتشر کرد و گفت: فرا رسیدن دهم_محرم ،سال روز شهادت امام_حسین(رض) را به همه مسلمانان جهان و هموطنان عزیز خود تسلیت عرض میکنم و ضمن گرامیداشت این روز بزرگ، به روح امام_حسین(رض) و شهدای کربلا اتحاف دعا میکنم.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020506000440/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

از طرف دیگر والی کابل، در سخنرانی خود به مناسب روز عاشورا در حوزه علمیه خاتم‌النبیین(ص) گفت: مردم افغانستان در مسائل دینی از پیامبر گرامی اسلام(ص)، صحابه کرام و امام حسین(ع) پیروی می‌کنند.

بخوان:  ویدیو / جشن میلاد پیامبر (ص) همزمان با آغاز هفته وحدت

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، چند روزی است که اخبار و ویدیو‌هایی با عنوان جلوگیری طالبان از عزاداری محرم در برخی از رسانه‌ها در حال انتشار است، واقعیت افغانستان اما این است که عزاداری ماه محرم در این کشور با شور مثال زدنی درحال برگزاری است و صرفا طالبان از مراسم قمه‌زنی و تیغ‌زنی جلوگیری کرده است که رسانه‌هایی مثل ایران اینترنشنال افغانستان با انتشار این ویدیوها مدعی شدند طالبان از مراسم عزاداری جلوگیری کرده است.

وی افزود: عاشورا به‌عنوان یک حرکت اصلاحی و تاریخی مورد توجه و احترام مسلمانان در تمام نقاط جهان است و امت اسلامی همواره از این مناسبت برای تحکیم معنویت و تقویت وحدت و انسجام درونی شان بهره می‌گیرند.

 

 

 

در ویدیویی که در این پست مشخص است تعدادی از  روحانیون شیعه افغانستان با پخت نذری و توزیع در بین نیروهای امنیتی طالبان از آن‌ها برای حفظ امنیت مراسمات محرم تشکر می‌کنند.

 

 

پیش از بارها مقامات طالبان اعلام کردند که امنیت ایام محرم را تامین و شیعیان افغانستان با خاطری آسوده به عزاداری بپردازند. 

مراسم عاشورا علاوه بر کابل در سایر نقاط افغانستان نیز برگزار شده است.