برگزاری «کتاب‌موزه» در کاخ سعدآباد

این نشست به صورت مجازی نیز برگزار خواهد شد و علاقمندان می‌توانند با شماره تلفن ۲۷۹۴۰۵۲۱ (۰۲۱) برای حضور در آن و دریافت لینک جلسه ثبت‌نام کنند.

برگزارکنندگان این نشست باور دارند با این رویکرد، رویداد کتاب‌موزه می‌تواند در ارتقای سطح دانش موزه‌داری کشور و نیز نهادینه‌سازی فرهنگ کتاب‌خوانی در میان گروه‌های مختلف جامعه موزه‌داری اثرگذار باشد. همچنین، این رویداد می‌تواند بستری باشد برای زایش مسیر ذهنی، تقویت روحیه انتقادی، رشد انگیزه در جهت تدوین منابع مفید و کاربردی و نیز گسترش تماس و ارتباط میان منتقدان، نویسندگان، جامعه بزرگ دانش آموختگان رشته‌های موزه‌داری و کارشناسان فعال در موزه‌ها.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401110806033/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D8%B3%D8%B9%D8%AF%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF

به گزارش ایسنا، نشست نخست از سلسله ‌نشست‌های «کتاب‌موزه»، ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ خورشیدی با همکاری مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد و اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سالن خلیج فارس واقع در موزه ظروف سلطنتی سعدآباد برگزار خواهد شد.

سلسله‌ نشست‌های «کتاب‌موزه» با مرور آموخته‌ها، به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها و به‌روزرسانی آگاهی‌ها در حوزه موزه و موزه‌داری با خوانشی جدید از منابع دانشی این عرصه، از این هفته در موزه ظروف سلطنتی کاخ سعدآباد برگزار می‌شود.

 این نشست در دو بخش مستقل برنامه‌ریزی شده است. در نوبت نخست، مرتضی ادیب‌زاده ـ مدیرکل موزه‌ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به معرفی عمومی و بیان ضرورت برگزاری رویداد کتاب‌ موزه می‌پردازد و سپس دکتر مهران نوروزی از موزه‌داران صاحب‌نظر در این حوزه با ارائه گزارشی از تاریخچه کتابشناسی موزه داری ایران سخنرانی خواهد کرد.

بخوان:  امام خمینی: در اسلام آمریکایی، صدام و کارتر می‌شوند اسلام‌شناس!+فیلم

در بخش دوم نشست کتاب‌موزه، سجاد باغبان ـ عضو هیأت علمی دانشگاه هنر اصفهان ـ و یوسف منصورزاده، به عنوان مؤلف، به بازخوانی و بررسی کتاب «مبانی موزه‌داری» از انتشارات سازمان مطالعه و تدوین کتاب‌های علوم انسانی (سمت) می‌پردازند. ابوالقاسم حاتمی به همراه دکتر منصورزاده تدوین این کتاب را بر عهده داشته‌اند.

این مجموعه نشست‌ها در نظر دارد، به منظور دانش‌افزایی در عرصه دانش‌های موزه‌ای و دستاوردهای پژوهشی و تجربی، نسبت به معرفی، واکاوی و بررسی جدیدترین منابع اطلاعاتی فارسی و نیز منابع خارجی و روزآمد پژوهشی که در دانشگاه‌ها، موزه‌ها و مراکز علمی فرهنگی جهان تهیه و تدوین شده‌اند، بپردازد.