بر چگاسفلی نظارت کنید – ایسنا

وی با بیان اینکه کهن‌ترین آثاری که در کاوش‌های اخیر از محوطه چگاسفلی به دست آمده متعلق به پنج تا چهار هزار سال پیش از میلاد است، اضافه کرد: به آثار گران‌بهای کشف شده در محوطه باستانی چگاسفلی نه تنها توجهی نشده بلکه در حال حاضر به حال خود رها شده‌اند و همین امر به تخریب چگاسفلی توسط غارتگران میراث فرهنگی در بهبهان منجر شده است.

ایسنا/خوزستان یک دوستدار میراث فرهنگی می‌گوید: در محوطه باستانی چگاسفلی بهبهان دفتر فرهنگی برای نظارت و مراجعه گردشگران و افراد وجود ندارد.

دولتی مختاران در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر لزوم ایجاد دفتر فرهنگی و توجه به محوطه باستانی چگاسفلی بیان کرد: محوطه باستانی چگاسفلی به شدت در معرض خطرات طبیعی و انسانی است و همچنان به حال خود رها شده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090200904/%D8%A8%D8%B1-%DA%86%DA%AF%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%84%DB%8C-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

این دوستدار میراث فرهنگی یادآور شد: محوطه باستانی چگاسفلی با وجود ارزش تاریخی که دارد در نیم‌قرن اخیر همواره مورد تعرض قرار گرفته است.

چگاسفلی یا تل باستانی چگاسفلی از آثار ملی ایران است که در دشت زهره در جنوب شرقی خوزستان و به فاصله اندکی از خلیج‌فارس قرار دارد. این محوطه باستانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط هیاتی به سرپرستی هانس نیسن از موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو شناسایی شد و در سال ۱۳۸۸ به شماره ۲۸۸۲۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ‌است.

این تل یک مکان آیینی بسیار مهم است که تاریخش به هزاره‌های کهن پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. نقوش سفال‌های به دست آمده از گورها از سنتی حکایت دارد که ریشه در فرهنگ‌های کهن ساکن در دشت‌های جنوب و جنوب غربی ایران دارد.

بخوان:  مقبره نسل سوم از نخستین آفریدۀ خدا در اصفهان

او با اشاره به اینکه شهر شش هزارساله چگاسفلی با خلیج فارس ۲۰ کیلومتر فاصله دارد، خاطرنشان کرد: چگاسفلی یک محوطه آیینی مربوط به شش هزار سال پیش است و شواهد به دست آمده از این محوطه باستانی ما را به جامعه‌ای ناشناخته در گذشته راهنمایی می‌کند.

کاوش‌های چگاسفلی تعلق خلیج فارس به ایرانی‌ها را به شش هزار سال پیش برد. این کاوش‌ها سرنخ‌هایی به باستان‌شناسان داد که نشان می‌دهد ایرانی‌ها در ۲۰ کیلومتری خلیج‌فارس چگونه در هزاره‌های بعد روی تمدن‌های منطقه در بین‌النهرین تاثیر گذاشته‌اند.

چگاسفلی یکی از محوطه‌های تاریخی نامزد ثبت جهانی است. برنامه تعیین عرصه محوطه چگاسفلی در ۲ مرحله پیش میدانی و میدانی انجام شده و در حین این عملیات گورهای هفت هزار ساله هشت‌گانه کشف شد که نشان دهنده سنت منحصربفرد تدفین در این منطقه است و نظیر آن در هیچ مکان دیگری پیدا نشده‌ است.