بعضی زائران از برداشته نشدن محدودیت‌های بقیع خبر می‌دهنداین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020322000458/%D8%A8%D8%B9%D8%B6%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%AD%D8%AF%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%82%DB%8C%D8%B9-%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%AF%D9%87%D9%86%D8%AF

در سال‌های گذشته دیوارهایی در اطراف بقیع توسط سعودی‌ها احداث شده است که ورود به بقیع را با محدودیت‌هایی همراه می‌کند. در ساعاتی که درهای بقیع باز می‌شود، تعداد مأموران سعودی حاضر در ورودی‌ها افزایش یافته و آنها از ورود بانوان جلوگیری می‌کنند.

امکان زیارت ائمه مدفون در بقیع و خواندن ادعیه یا حتی عزاداری در این مکان مقدس، در چند نوبت برای زائران کشورهای مختلف اتفاق افتاد و مأموران سعودی فضا را برای عزاداری در بقیع فراهم کردند. با این وجود، برخی از زائران نتوانستند در جوار قبور ائمه مدفون در بقیع زیارت بخوانند یا عزاداری کنند و معتقدند که محدودیت‌ها در بقیع با سختگیری سعودی‌ها اعمال می‌شود.

سعودی‌ها محدودیت‌هایی را در بقیع اعمال می‌کنند که یکی از آن‌ها ممنوعیت ورود بانوان است. آن‌ها حتی در تشییع جنازه افراد هم به بانوان اجازه نمی‌دهند همراه با جمع چند نفره مشایعت‌کنندگان وارد قبرستان‌های این کشور شوند و این ممنوعیت، نه تنها برای شهروندان آن‌ها که در طول سال به ویژه در ایام حج تمتع با جدیت از سوی مأموران سعودی برای زائران مشاهد مشرفه این کشور نیز اعمال می‌شود.

خبرگزاری فارس ـ گروه حج و زیارت: روز گذشته، منابع خبری ما از برداشته شدن برخی محدودیت‌ها در زیارت قبرستان بقیع خبر داده بودند، اما عده‌ای از زائران حج، این موضوع را رد می‌کنند و می‌گویند که محدودیت‌های گذشته به قوت خود باقی است. این در حالی است که خبر فارس با عکس مستند شده بود و در آن ادعایی مبنی بر برداشته شدن تمام محدودیت‌ها از جمله زیارت بقیع توسط بانوان مطرح نشده بود.

بخوان:  جشنواره خدمت‌رسانی یک هیأت و اطعام 1100 نیازمند در روز عید غدیر+عکس

درهای بقیع ۲ بار در روز و فقط برای آقایان باز می‌شود

در گزارشی که روز گذشته منتشر شد، (اینجا بخوانید) به کاهش محدودیت‌ها در بقیع از سوی سعودی‌ها اشاره کرد که منظور از این کاهش محدودیت‌ها، اجازه عزاداری در جوار قبور ائمه مدفون در بقیع بدون ایجاد مزاحمت برای سایر زائران و همراه داشتن کتاب ادعیه و … بود. چرا که سعودی‌ها نسبت به همراه داشتن کتاب ادعیه حساسیت خاصی دارند و حتی مانع خواندن روضه‌های حساسیت برانگیز با صدای بلند به صورت دسته جمعی می‌شوند.

عکسبرداری در مسجدالحرام هم که در سال‌های گذشته از سوی سعودی‌ها جرم شناخته می‌شد، امسال از سوی متولیان مسجدالحرام با رعایت برخی شرایط از جمله ایجاد مزاحمت نکردن برای سایر زائران و عکس ننداختن از زائران بدون اجازه آنها، مجاز شده است. (اینجا بخوانید)

سال گذشته عکس انداختن در مسجدالحرام ممنوع بود و چند زائر به دلیل تصویربرداری در جوار کعبه دستگیر و حتی زندانی شدند. یکی از زائران ایرانی هم به خاطر عکس انداختن از تصویر حاج قاسم با خانه خدا، بیش از سه ماه در زندان‌های عربستان بود. (اینجا بخوانید)

پایان پیام/


البته در روزهای اخیر در برخی از ساعات ورودی به سمت پشت نرده‌های بقیع باز می‌شود و بانوان می‌توانند از پشت نرده‌ها به زیارت بقیع بپردازند. اما ممنوعیت ورود بانوان به بقیع همچنان ادامه دارد.

تصویربرداری در بقیع هم با محدودیت‌هایی همراه است، اما مأموران سعودی امسال به زائران اجازه می‌دهند با تلفن همراه معمولی تصویربرداری کنند. البته در صورتی که مأموران سعودی متوجه شوند زائران با گوشی‌های هوشمند در حال لایو گرفتن یا حتی تصویربرداری به منظور انتشار فراگیر هستند، با آنها برخورد می‌کنند.

بخوان:  مقام پارلمانی پاکستان: تهران و اسلام‌آباد در مسیر احیای مناسبات اقتصادی گام برمی‌دارند

یکی دیگر از محدودیت‌ها در بقیع، تجمع در اطراف قبور ائمه مدفون در این قطعه از بهشت یا حتی خواندن ادعیه و نماز در آنجاست که در روزهای اخیر برخی از زائران کشورهای مختلف در جوار قبور ائمه بقیع، به خواندن ادعیه و مناجات پرداخته و عزاداری کردند. مأموران سعودی هم که پیش از این، از روضه‌خوانی یا عزاداری در بقیع جلوگیری می‌کردند، مانع برپایی عزاداری و روضه‌خوانی نشدند. با این وجود، همچنان مأموران سعودی از اقامه نماز در بقیع جلوگیری می‌کنند و برخی از محدودیت‌ها هنوز برداشته نشده است.