«بیت‌مشحوت» ثبت ملی شد – ایسنا

ایسنا/خوزستان سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوش از ثبت محوطه باستانی بیت‌مشحوت در فهرست آثار ملی خبر داد.

زخم‌های ۲۰ ساله بر پیکر «بیت مشحوت»

علی بویری‌منجی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: محوطه بیت‌مشحوت به شماره ۳۳۸۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و مراتب طی ابلاغ رسمی از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استانداری خوزستان و دیگر مراجع ذی‌ربط ارسال شد.

«بیت‌مشحوت» ثبت ملی شد

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401111914961/%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%B4%D8%AD%D9%88%D8%AA-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%B4%D8%AF

او با اشاره به بررسی تصاویر قدیم و جدید این محوطه‌ باستانی بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که شهر تاریخی بیت‌مشحوت با مساحتی در حدود ۱۶۰ هکتار دارای ۲ باروی خشتی در پیرامون خود بوده است.

به گفته وی: با بررسی پراکندگی آثار سطحی همچون تکه‌های سفالی بقایای معماری این محوطه گسترده، بقایای یک شهر دوره اسلامی مربوط به قرون سوم تا چهارم هجری (۹ و ۱۰ میلادی) قابل تاریخ‌گذاری خواهد بود.

اینجا «بیت‌مشحوت» است نه جیرفت!

بویری‌منجی با اشاره به اینکه انجام مستندنگاری دقیق و مطالعات و پژوهش‌های باستان‌شناختی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی میراث فرهنگی برای این محوطه است خاطرنشان کرد: وجود چنین محوطه‌های شهری از دوران نخستین اسلامی برای مطالعات تاریخی و باستان‌شناختی و حتی معماری و شهرسازی بسیار ارزشمند است.

«بیت‌مشحوت» ثبت ملی شد

اجرای طرح ساماندهی و مرمت محوطه باستانی «بیت مشحوت»

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوش با بیان اینکه محوطه باستانی بیت‌مشحوت یا مشهود در ۲۱ کیلومتری جنوب شرق شوش واقع در بخش شاوور شهرستان کرخه قرار دارد اضافه کرد: محوطه بیت‌مشحوت در حاشیه جنوبی بستر سیلابی رودخانه شاوور که از شمال این محوطه تاریخی می‌گذرد قرار گرفته است.

قاچاقچیان دوباره سراغ «بیت‌مشحوت» رفتند + فیلم

او افزود: بقایای سازه‌های معماری از جمله بخش‌هایی از کف‌سازی‌های آجرفرش و رد دیوارهای آجری با اندود گچ روی سطح این محوطه نیز دیده می‌شود.

به باور وی: شناخت توپوگرافیک روند شهرسازی از دوره ساسانی به اسلامی با پژوهش‌های آتی در چنین محوطه‌ای امکان‌پذیر خواهد بود.

بیت‌مشحوت در ایسنا:

بخوان:  بسته شدن 2 ساعته مرز خسروی به روی زائران اربعین/ تردد زائران دوباره برقرار شد+فیلم