بیت تاریخی رهبری در ایرانشهر مرمت می‌شودایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: با هدف توسعه همه‌جانبه، بنای تاریخی محل اقامت مقام معظم رهبری در ایرانشهر مرمت خواهد شد.

رحمان ریگی در گفت وگو با ایسنا افزود: رهبر معظم انقلاب که در سال ۵۶ توسط رژیم پهلوی به ایرانشهر تبعید شده بودند، به مدت یک سال در این ساختمان که با مصالح بومی خشتی و گلی و معماری سنتی است، سکونت داشتند.

وی بیان کرد: در سال ۱۳۷۰ این منزل به‌ عنوان یادبودی از دوران تبعید مقام معظم رهبری به میراث‌فرهنگی اهدا شده است و به‌ مرور زمان با مرمت اولیه به موزه قرآن و عترت در ایرانشهر تبدیل شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ایرانشهر گفت: همه ساله از سوی علاقه‌مندان به قرآن و عترت و با توجه‌ به واقع‌ شدن ایرانشهر در مسیر زاهدان و چابهار و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان، مسافران و گردشگران زیادی از این مکان دیدن می‌کنند.

وی ادامه داد: در این زمینه با توجه‌ به پیگیری‌ های سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان مبنی بر بررسی موانع و مشکلات توسعه این بنای تاریخی، اداره میراث‌ فرهنگی شهرستان این مهم را با اولویت اجرای توسعه فضای فیزیکی و مرمت در دستور کار قرار داد.

ریگی تصریح کرد: طرح‌های کارشناسی جهت رفع مشکلات مرمت و نیز راه‌های احیای موزه بیت رهبری مطرح و مقرر شده تا دستگاه‌های اجرایی شهرستان با تمام ظرفیت در این راستا گام بردارند.

وی گفت: اهتمام جدی استاندار و سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حل مشکلات مربوط به ساختمان بیت مقام معظم رهبری نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و همکاری لازم در سطح استان و شهرستان است که اداره میراث‌ فرهنگی شهرستان به‌ عنوان حلقه واسط آن، وظیفه مهمی بر عهده دارد.

بخوان:  این طلبه در منطقه‌ای حاشیه‌نشین، معتادان و کوره‌خواب‌ها را نجات می‌دهد+عکس

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ایرانشهر اظهار امیدواری کرد که با دستور سرپرست اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مشکلات مربوط به توسعه و تجهیز موزه قرآن و عترت در سالجاری به حداقل رسیده و موانع موجود در توسعه همه‌جانبه این بنای معنوی رفع شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402062716262/%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D9%85%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF