تاکید بر دستیابی به بالاترین سطح مبادلات فرهنگی و هنری

ایمانی‌پور افزود: رویدادهای مختلف فرهنگی در ایران برگزار می‌شود که مایلیم حضور هنرمندان و اهالی فرهنگ عراق در این رویدادها تقویت شود.

در پایان این نشست، صورت‌جلسه همکاری‌های فرهنگی هنری میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ گردشگری و آثار باستانی عراق به امضای طرفین رسید.

به گزارش ایسنا، در این دیدار حجت‌الاسلام ایمانی‌پور ضمن تشکر از اظهار همدردی دولت و ملت عراق در حادثه شهادت رئیس جمهور محبوب ملت ایران و همراهان ایشان افزود سطح هیئتی که برای تسلیت از کشور عراق به ایران آمده‌اند، بسیار عالی بود. همچنین مجالس متعددی که در کشور عراق برگزار شد، نشان از عمق محبت و قدرشناسی ملت عراق درد.

همچنین در این دیدار احمد فکاک‌البدرانی ضمن خیر مقدم و تسلیت شهادت رئیس جمهور شهید افزود: اشتراکات فراوانی در حوزه‌های مختلف بین ایران و عراق وجود دارد.در خصوص همکاری‌های فرهنگی هنری در جلسات مختلف با سفیر  و رایزن فرهنگی فعال شما در عراق جلسات مختلف برگزار شده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: آماده‌ایم در خصوص ترمیم آثار و ابنیه تاریخی با شما همکاری کنیم. همچنین در حوزه نگهداری کتب خطی و تاریخی تجربیات گرانقدری در ایران وجود دارد که مایلیم این تجربیات را در اختیار دولت عراق قرار دهیم.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403031711099/%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D8%B7%D8%AD-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C

ایمانی‌پور افزود: یکی از فرصت‌های خوب همکاری بین دو کشور استفاده از ظرفیت اربعین حسینی است.

 در این نشست رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران افزود: همانگونه کمیسیون‌های سیاسی و اقتصادی بین دو کشور برای بررسی موانع موجود تقویت همکاری‌ها و اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه‌ها وجود دارد لازم است در حوزه فرهنگی نیز کمیسیونی بین دو کشور ایجاد شود.

بخوان:  چین صدور ویزای توریستی را از سر گرفت

وی همچنین سلام گرم وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را به احمد فکاکاک البدرانی ابلاغ کرد.

حجت‌الاسلام محمد مهدی ایمانی‌پور (رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) با احمد فکاک‌البدرانی (وزیر فرهنگ گردشگری و آثار باستانی عراق) دیدار کرد.

ایمانی‌پور افزود: اشتراکات فرهنگی دو ملت ایران و عراق نیاز به بیان ندارد. همان‌گونه که روابط سیاسی دو ملت در اعلاترین درجات قرار دارد در حوزه روابط فرهنگی نیز باید همکاری‌های ما افزایش چشمگیری پیدا کند.

وی ادامه داد: ما آماده‌ایم تا هفته فرهنگی عراق در تهران را برگزار کنیم و ما به زودی چندین مرکز فرهنگی در کشورهای مختلف تاسیس خواهیم کرد که یکی از آنها در تهران خواهد بود. وجود مراکز فرهنگی می‌تواند روند مبادلات فرهنگی را تسهیل کند. همچنین پیش‌نویس چندین سند همکاری در حوزه فرهنگ و هنر و گردشگری وجود دارد که مشغول بررسی آنها هستیم.

وی افزود: ما آماده همکاری جدی در حوزه سینما با جمهوری اسلامی هستیم. حتی تسهیلاتی را برای امکان فیلمبرداری از اماکن تاریخی کشور عراق برای هنرمندان ایرانی ایجاد کرده‌ایم که قبلا سابقه نداشته است.

تاکید بر دستیابی به بالاترین سطح مبادلات فرهنگی و هنری

در این دیدار حجت‌الاسلام ایمانی‌پور آمادگی خود را برای همکاری در برگزاری هفته فرهنگی عراق در ایران و و همچنین هفته فرهنگی ایران در عراق اعلام کرد.