تدابیر لازم برای ارائه خدمات شایسته در دهه پایانی ماه صفر اتخاذ شود/روز ملی زیارت ثبت می‌شود

مخبر ادامه داد: امسال ایام زیارت اربعین با گرمای شدید هوا همزمان شده و این موضوع مشکلات و نیازهای مردم را در گذرگاه‌ها دوچندان کرده است. با وجود اینکه دولت و مردم عراق به صورت تمام‌عیار و با همه وجود پای کار آمده‌اند اما ضعف برخی زیرساخت‌ها به ویژه در آن سوی مرز مشهود است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401062418592/%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D8%B1-%D9%84%D8%A7%D8%B2%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%B0

معاون اول رییس‌جمهور با یادآوری اینکه جمع کثیری از شیعیان کشورهای دیگر مثل عراق، افغانستان و پاکستان همه ساله به زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف می‌شوند، بر اهمیت برنامه‌ریزی دقیق برای پذیرایی و خدمت‌رسانی ویژه به این زائران هم در پایانه‌های مرزی ورود به کشورمان و نیز در مدت اقامت در مشهد تاکید کرد.

وی با اشاره به مصوبات و مباحث مطرح شده در این جلسه، گفت: در این جلسه تصمیمات لازم برای پذیرایی از زائران امام رضا(ع) اتخاذ شد و آنچه در توان دولت است برای این منظور در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا میزبانی مناسبی از آنان انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری اینگونه مراسمات دینی و مذهبی از جنس مردم است و دولت باید تنها به عنوان تسهیل‌گر در آن حضور داشته باشد، تصریح کرد: تامین برخی تدارکات و زیرساخت‌ها از توان مردم خارج است و دولت باید این امکانات را تامین کند اما محور اصلی و مدیریت کارها باید با استفاده از ظرفیت‌های مردمی انجام شود.

وی با اشاره به ۲ بازدید خود از پایانه‌های مرزی غرب کشور در روزهای پیک تردد زائران اربعین حسینی افزود: عشق به امام حسین(ع) آستانه تحمل مشکلات زیارت را بالا می‌برد و انصافا مردم در گذرگاه‌ها با وجود برخی محدودیت‌ها، صبورانه و بدون گلایه‌مندی دغدغه‌ها و نیازهایشان را مطرح می‌کردند.

بخوان:  نویسنده‌ای که هدیه سلطنتی شاه را نپذیرفت

وی با تاکید بر اینکه باید خدمت‌رسانی به زائران حرم مطهر امام رضا(ع) در دهه پایانی ماه صفر با محوریت مردم باشد و این امور به گروه‌ها و جریانات مردمی سپرده شود، خاطرنشان کرد: برگزاری مناسب و مطلوب مراسم ۲۸ ماه صفر و تامین نیازهایی نظیر اسکان، حمل و نقل و تغذیه زوار با کمک و مدیریت گروه‌های مردمی می‌تواند به نمونه و الگویی برای خدمت به زائران تبدیل شود.  

وی اضافه کرد: مردم عراق با وجود مشکلات و محدودیت‌ها انصافا هرچه در توان دارند در طبق اخلاص قرار داده و در مواکب مسیر نجف تا کربلا پذیرای زوار امام حسین(ع) هستند.

محمد مخبر امروز، ۲۴ شهریور، در جلسه قرارگاه مرکزی خدمت‌رسانی به زائران حرم مطهر امام رضا(ع) در دهه پایانی ماه صفر که بعد از ظهر امروز، ۲۴ شهریور، با حضور امام جمعه مشهد، معاون اجرایی رئیس‌جمهور، استاندار خراسان رضوی و قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: واگذاری مدیریت امور به دست مردم همیشه نتایج بهتری دارد و هرچه دولت بتواند انجام کارها را به خود مردم واگذار کند، شاهد رضایتمندی بیشتر آنان خواهیم بود.

ایسنا/خراسان رضوی معاون اول رییس‌جمهور بر اهمیت تقویت گروه‌ها و مجموعه‌های مردمی برای خدمت به زوار امام هشتم شیعیان تاکید کرد.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: پس از چند سال وقفه در تجمعات دینی و مذهبی ناشی از شیوع کرونا، امسال محدودیتی نیست و مردم با اشتیاق از این فرصت استفاده می‌کنند تا در مراسم اربعین و ایام پایانی ماه صفر حضور داشته باشند. از این رو قطعا جمعیت زیادی به مشهد سفر خواهند کرد.

بخوان:  عکس‌های قبل و بعد از زلزله از بناهای تاریخی ترکیه و سوریه

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، معاون اول رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت در تلاش است روز زیارت امام رضا(ع) به عنوان روز ملی زیارت ثبت شود که امیدوارم شاهد تحقق این موضوع باشیم.

مخبر در حاشیه این جلسه در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن قدردانی از دولت، مردم و مرجعیت کشور عراق به دلیل تامین امنیت و پذیرایی گسترده از زائران امام حسین(ع) گفت: مردم عراق در تمام مسیرها آنچه در توان داشتند به صحنه آوردند. امیدوارم در مراسم دهه پایانی ماه صفر ما نیز بتوانیم میزبانی خوبی از زوار خارجی در مشهد انجام دهیم.