«تعامل با دوستان» به کتابفروشی‌ها رسید

در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، اهمیت همکاری با دوستان و مفهوم شناسی دوست مورد بررسی قرار گرفته و معیار دوست‌گزینی تبیین شده است.

نویسنده در  ادامه این اثر، شناخت اعتقادات دوست و اصل بنیادین رفتار با دوستان را بیان و بر رعایت قاعده زرین تأکید کرده است.

ساختار اثر

برشی از اثر

«اهداف تعامل با دوستان» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا بر همدردی و مواسات، نیازهای اقتصادی، و نیازهای روانی و معنوی، بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) توصیه شده است.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.

در این اثر، «آثار تعامل با دوستان» تشریح شده است که در این راستا، رفع کدورت و دشمنی، تحکیم پایه‌های ایمان، و افزایش مکارم اخلاقی و انسانی تبیین شده است.

انتهای پیام/


۳ـ افزایش مکارم اخلاقی و انسانی: یکی از آثار مشهود روابط انسان‌ها تأثیرپذیری از رفتار و گفتار همدیگر است. به همین دلیل بسیار تأکید شده است انسان آگاهانه دوست انتخاب کند؛ زیرا اگر دوست بد و شرور انتخاب کند، با مشکل روبرو خواهد شد و سالم نمی‌ماند. البته نکته مهم این است که انسان باید به اندازه‌ای قدرتمند و تأثیرگذار باشد که بتواند در تعامل با دوستان رفتار و گفتار آنان را در جهت صحیح تغییر دهد؛ اگر احساس کرد نمی‌تواند تأثیرگذار باشد، باید قطع رابطه کند.

بخوان:  عراق: بیش از ۲میلیون زائر ایرانی وارد عراق شده‌اند/ ایران زائران را گروهی اعزام کند

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «تعامل با دوستان بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر سیدعلی سادات فخر است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۶۵ صفحه منتشر شد.

در پایان «شیوه تعامل با دوستان» مورد بحث و بررسی قرار گرفته که از جمله این شیوه‌ها می‌توان به رعایت ادب در رایزنی و مشورت، رعایت ادب در گوش سپاری، رازداری، امانتداری، خوش گمانی، امیدآفرینی، نیکی، وفای به وعده، هدیه دادن، رعایت عدالت، ترک دوستی با دشمن دوست و بخشش لغزش‌ها پرداخت.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010616000155/%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF

۲ـ تحکیم پایه‌های ایمان: پایه‌های ایمان در تعامل با دوستان مسلمان تحکیم می‌شود؛ همچنین تعامل دوستان اهل بیت(ع) ولایتمداری عشق و به خاندان عصمت و طهارت تقویت می‌شود.

 آثار تعامل با دوستان

در میان مدخل‌های این فرهنگنامه، برخی موضوعات فرهنگی ویژه‌ای برخوردارند و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقاء و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه‌های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه‌های مربوط به تعامل با دوستان در آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می‌شود و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

۱ـ رفع کدورت و دشمنی: ایجاد ارتباطف برقراری دوستی و تعامل دوستانه تأثیر مستقیمی در رفع کدورت و دشمنی دارد. یکی از مهم‌ترین هنرهای انسان، تبدیل دشمن به دوست است. در قرآن نیز دستور داده شده با دشمن به روش احسن تعامل شود تا تبدیل به دوست شود.

بخوان:  ترتیل صفحه 42 قرآن/ برترین آیه قرآن+فیلم و متن آیات

سپس، عوامل نگهداشت دوستی بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) تبیین شده است که از جمله این رفتارها می‌توان به محبت، ایمان به خداوند، پیوند نسبی و سببی، و رعایت انصاف اشاره کرد.