تعمیرات در کاخ گلستان – ایسنا

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401082920150/%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%DA%AF%D9%84%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

کاخ گلستان که تنها میراث جهانی تهران به شمار می‌آید و یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی این شهر شناخته می‌شود که در محدوده بازار تهران واقع شده و از دو خیابان پانزده خرداد و ناصر خسرو، امکان دسترسی دارد. این تعمیرات مانعی برای بازدید از دیگر بخش‌های این مجموعه تاریخی ایجاد نکرده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در ادامه گفت: به دلیل نقص و آسیب جدی در پوشش بام این حجره‌ها، در معرض رطوبت و بارش قرار گرفتن تزئینات داخلی این فضاها و قدیمی بودن ساختار و لایه‌بندی بام و علاوه‌بر آن عایق‌بندی نامناسب، عملیات مرمتی شامل برچیدن اندودهای آسیب‌دیده، عایق‌بندی و آجرفرش بام با روش سنتی در این بخش از کاخ گلستان طراحی و اجرا شد.  

امامی همچنین گفت: در مرمت‌های انجام شده طیف متنوعی از راهکارها و تجربیات مرمتی شامل تثبیت یا برچیدن کاشی‌ها به نسبت میزان آسیبی که در زمینه قرارگیری کاشی‌ها رخ داده، برطرف کردن طبله‌شدگی، زیرسازی و مقاوم‌سازی زمینهکاشی‌ها، انتقال کاشی‌ها به محیط کارگاهی برای مرمت، پاکسازی و تثبیت نقش و لعاب و نصب دوباره آن‌ها، موزون‌سازی، مرمت و تثبیت ستون سنگی در نمای شرقی عمارت خلوت‌خانه کریمخانی بدون تعویض یا برچیدن کامل ساختار ستون و بازسازی بخش خرد شدۀ ستون با تکیه بر اصول مرمتی مورد تایید، از جمله روش‌هایی است که در مواجهه با آسیب‌های این اجزای تاریخی به‌کار گرفته شده است.  

ساعت بازدید از این مجموعه تاریخی در نیمه دوم فصل سال از ۸ صبح تا ۱۷ عصر است.

به گفته مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، وسعت آسیب‌ها در این محدوده باعث شده مرمت بخشی از این سطوح در برنامه هر ساله کاخ گلستان قرار گیرد.

بخوان:  چه زمانی به ارمنستان سفر کنیم؟

او اضافه کرد: این عملیات مرمتی به‌منظور رفع این آسیب‌ها برای بام انبارهایی که در جنوب غربی این محوطه قرار دارد، انجام شده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از سامان‌دهی عایق رطوبتی بام حجره‌های «عمارت بادگیر» خبر داد و گفت: مرمت کاشی‌کاری و ستون سنگی «ایوان خلوت کریمخانی» نیز به پایان رسید.

امامی ادامه داد: مرمت و استحکام‌بخشی تزئینات کاشی‌کاری در نمای دیوار، بنا و طاق نماهای محوطه کاخ گلستان و جبهه شرقی بنای عمارت خلوت کریمخانی که فضایی نیمه‌باز به شمار می‌آید، نیز انجام شده است. این تزئینات و ستون‌های سنگی بنای خلوت کریمخانی، به واسطه آن‌که عمدتا در فضای باز یا نیمه‌باز و در معرض آسیب‌های جوی و بارشی هستند، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های هر ساله اداره فنی کاخ گلستان را به خود اختصاص می‌دهند.  

به‌گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، آفرین امامی درباره انجام برخی تعمیرات در این میراث جهانی، توضیح داد: مجموعه حجره‌های اطراف حیاط اختصاصی عمارت بادگیر، از جمله فضاهای با ارزش کاخ گلستان به شمار می‌آید که به لحاظ معماری، نیمه پوشیده بوده و به لحاظ زیبایی در تزئینات به‌کار رفته در آن‌ها (کاربندی و گچبری) مورد توجه است.