توصیه سازمان حج به زائران: به قوانین عربستان سعودی احترام بگذارید

سازمان حج و زیارت همچنین از زائران ایرانی خواسته است در صورت بروز هرگونه مشکل و یا طرح هر گونه درخواست، مراتب را فقط به مدیر و یا معاون کاروان و یا کارکنان ایرانی که در هتل مستقر هستند، در میان بگذارند و به هیچ وجه از آسانسورهای حمل بار که عموماً به زیر زمین‌های هتل محل اسکان راه دارد، استفاده نکنند.

بر اساس این اطلاعیه، طبق قوانین و مقررات کشور عربستان، حمل و مصرف مواد مخدر، قرص‌های روانگردان (متادون ، ترامادول و…) و برخی داروهای مسکن کدئین‌دار ممنوع بوده و در صورت کشف در فرودگاه‌ها، بدون شک زائر بازداشت و روانه زندان خواهد شد.

 زائران ایرانی با مأموران و نیروهای خدماتی مسجدالحرام و حرم شریف نبوی هنگام زیارت و اقامه نماز جماعت همکاری داشته و از بحث و جدل و یا دخالت در کار پلیس مستقر در حرمین شریفین پرهیز کنند. همراه بردن وسایلی مانند کارد میوه خوری، قاشق و چنگال، لیوان شیشه‌ای و ظروف غذا به داخل حرمین شریفین ممنوع است و در صورت مشاهده توسط نیروهای بازرسی ورودی حرم، این وسایل توقیف می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از زائران کشورمان که به سرزمین وحی مشرف می‌شوند، خواست به منظور حفظ آرامش، عزت و کرامت هر چه بیشتر زائران، به قوانین کشور میزبان احترام بگذارند.

در اطلاعیه سازمان حج و زیارت، نکاتی هم درباره اقامت زائران در هتل های محل اسکان آنها بیان شده، از جمله اینکه مراقبت از چمدان، ساک و وسایل شخصی در طول مسافرت یک وظیفه فردی است و زائران ایرانی باید در فرودگاه جده یا مدینه از سالم رسیدن ساک خود اطمینان حاصل کنند. همچنین جهت نگهداری از وجوه نقد و اشیاء قیمتی همراه خود، حتما از صندوق امانات مستقر در اتاق مدیر و یا پذیرش هتل استفاده کنند.

بخوان:  یک روایت شگفت انگیز و چند عکس دیدنیاین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020317000748/%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%AC-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A8%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF

همراه داشتن وجه نقد به اندازه نیاز و نه بیشتر هنگام خروج از هتل و عزیمت به حرم‌های مطهر و یا فروشگاه‌ها و همچنین پرهیز از خرید گوشی‌های تلفن همراه ارزان قیمت که در اطراف هتل‌ها توسط دستفروشان عرضه می‌شود، از دیگر توصیه‌های سازمان حج و زیارت به زائران ایرانی است.

این سازمان در اطلاعیه خود به زائران هشدار داده است که گوشی‌های یادشده، دارای مشکلات حاد هنگام راه اندازی است.

پایان پیام/


استفاده از مُهر برای اقامه نماز، عکسبرداری و فیلمبرداری، خرید و فروش اجناس، قرائت دعا با صدای بلند، رفت و آمد از مقابل نمازگزاران، اقامه نماز فرادی هنگام نماز جماعت، بوسیدن ضریح و حرم شریف نبوی یا بقیع مطهر، قرائت دعاهای گروهی، نوشتن یادداشت در قرآن‌ها، روی زمین گذاشتن قرآن در حرمین شریفین، جدال و درگیری و فریاد زدن در اماکن مقدس ممنوع است و زائران ایرانی باید آن را رعایت کنند.

به گزارش فارس، امسال در مجموع ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی از ۲۱ ایستگاه پروازی کشور به منظور انجام مناسک حج تمتع به عربستان منتقل می شوند. اعزام زائران از سوم خرداد در نقاط مختلف کشور آغاز شده است و تا یکم تیرماه ادامه دارد.

زائران ایرانی همچنین بایستی نسبت به رعایت ممنوعیت‌های موجود در کشور میزبان از قبیل عکسبرداری، فیلمبرداری، صلوات‌های گروهی، شعارهای جمعی، فروش اجناس، تردد به فروشگاه‌ها و مراکز خریدی که اقدام به فروش سلاح شکاری و ابزار و ادوات شکار می‌نمایند و مانند آن، توجه لازم را داشته باشند.

بخوان:  اصالت‌سنجی دستخط منسوب به امام رضا (ع)