تولید انیمیشنی با محوریت «جیرفت»

کارگردان انیمیشن «پیانو» با اشاره به اینکه «جیرفت» تلفیقی از تکنیک دو بعدی و استاپ موشن است، ادامه می‌دهد: «زمان انیمیشن «جیرفت» سه دقیقه است، تکنیک این انیمیشن تلفیقی از تکنیک دو بعدی و استاپ موشن و بخش‌هایی هم به شکل فیلم رئال است.»

او درمورد انتخاب موضوع انیمیشن «جیرفت» توضیح می‌دهد:‌ «من زمان دانشجویی این ایده به ذهنم رسید و با دیدن کتاب «جیرفت» به این نتیجه رسیدم که چقدر شخصیت‌های خاصی وجود دارند که در زمان‌های قدیم بوده‌اند و ما از آن‌ها استفاده نکرده‌ایم.»

کشانی در پایان با تقدیر از حمایت‌های مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی می‌گوید: «امیدوارم با ادامه‌ حمایت‌های مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی انیمیشن «جیرفت» به جشنواره‌های زیادی برود و امتیاز ویژه‎‌ای برای ایران رقم بزند. بیشتر تمایل دارم تا کشورهای دیگر با فرهنگ ما آشنا شوند و متوجه شوند که مردم دور از جنگ هستند و صلح برای‌شان اهمیت دارد.»

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مرجان کشانی که مشغول ساخت انیمیشن «جیرفت» است، درباره داستان این انیمیشن می‌گوید: «انیمیشن «جیرفت» برگرفته از جیرفت و تمدن ایران است. در این انیمیشن می‌بینیم که روی یک ظرف سفالی دو حیوان عقاب و مار هستند. عقاب نمادی از آب‌های آسمانی، برکت و رشد و مار هم نشانی از آب‌های زیر زمینی است؛ درواقع هر دو نشانی از زندگی هستند. این دو حیوان چشم‌هایشان بسته و یک زن مشغول سفال‌گری است که این دو حیوان چشم‌هایشان را باز می‌کنند. در واقع این زن نمادی از ایزد بانو که نشانی از قدرت، رشد و زندگی است. داستان با صدای رعد و برق آغاز می‌شود که عقاب و مار به خودشان می‌آیند و هر کدام فکر می‌کنند ظرف سفالی خانه‌ی خودشان است و شروع به مبارزه با یکدیگر می‌کنند و در نهایت هم مار به آب‌های زیر زمینی (دریا) و عقاب هم به آب‌های آسمانی (باران) تبدیل می‌شود. درواقع پیام این انیمیشن صلح و همدلی است که ما آمده‌ایم روی این کره خاکی بدون جنگ زندگی کنیم.»

بخوان:  ردادی: رهبری اپوزوسیون از آدم‌های باسواد به رضا پهلوی و مسیح علی‌نژاد رسیده است

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402050804667/%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%AC%DB%8C%D8%B1%D9%81%D8%AA

انیمیشن کوتاه «جیرفت» به کارگردانی مرجان کشانی با اشاره به ویژگی‌های تمدن ایران ساخته می‌شود.

این کارگردان می‌گوید: «تمام سنین می‌توانند به تماشای این انیمیشن بنشینند، اما بیشتر مخاطب بزرگسال مدنظرم است.»