ثبت‌نام اربعین بعد از حج آغاز می‌شود

حمیدرضا محمدی ـ سرپرست معاونت امور عتبات عالیات ـ نیز گزارشی از روند اعزام زائران به عتبات عالیات عراق و سوریه ارائه کرد و گفت: در اردیبهشت‌ماه ۵۶ هزار نفر به زیارت اماکن زیارتی عراق مشرف شدند و در امتداد دوره اردیبهشت نیز حدود ۱۷ هزار نفر برای اعزام در خردادماه ثبت‌نام کرده‌اند.

در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت همچنین اعلام شد که روند صدور روادید الکترونیکی حجاج آغاز شده و تاکنون چندهزار ویزا ادریافت شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه رسانه‌ای نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، سیدعباس حسینی ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ در شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که در آستانه اعزام زائران ایرانی به عربستان برگزار شد، با بیان این‌که طبق پیش‌بینی اولیه ثبت نام اربعین بعد ازعملیات حج آغاز خواهد شد، افزود: جلسات کارشناسی در سازمان حج و زیارت و ستاد مرکزی اربعین درباره این مراسم عظیم درحال برگزاری است و دستورالعمل‌های ثبت‌نام درحال نهایی شدن است. همچنین در بخش نرم‌افزار نیز درخواست‌هایی ارائه شده که در تلاش هستیم تا اربعین آماده بهره‌برداری شود.

او با بیان این‌که مسائل عتبات و اربعین باید جداگانه دنبال شود، به پیش‌بینی‌ها و اقدامات صورت‌گرفته برای ثبت‌نام و اعزام زائران اربعین امسال اشاره کرد.

او با بیان اینکه شرکت هواپیمایی ایران‌ایر بر اساس جدول پروازی برای ارائه خدمات به منظور انتقال زائران آمادگی دارد، افزود: شرکت سعودی ارائه‌دهنده خدمات در مشاعر نیز اقدامات لازم را برای آماده‌سازی چادرهای مشاعر پیش‌بینی کرده و روند خوبی دارد.

بخوان:  توصیه‌های ضروری به زائران اربعین/ بیشترِ ۴۸ زائر فوت شده بیمه نبودند

غلامرضا رضایی ـ معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ نیز گفت: فرآیند درخواست ویزا برای زائران بر اساس اولویت‌های پروازی صورت می‌گیرد و این روند در چند روز آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402030201524/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%AC-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ نیز از دست‌اندرکاران حوزه عتبات خواست که موضوع ثبت‌نام و اعزام زائران اربعین را با مدنظر قراردادن آسیب‌شناسی مراسم سال گذشته با جدیت هرچه بیشتر دنبال کنند و توجه داشته باشند که ثبت‌نام و دیگر اقدامات و کارهایی که باید تحت نظارت مجموعه حج و زیارت صورت گیرد به خوبی اجرا شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: طبق پیش‌بینی اولیه ثبت‌نام اربعین بعد از حج آغاز خواهد شد.

این نشست شورا با گزارش دکتر سیدعلی مرعشی ـ رییس مرکز پزشکی حج و زیارت ـ درباره اعزام یک گروه از کادر پزشکی به عربستان و انتقال داروهای خریداری‌شده برای حج امسال ادامه یافت. او گفت: با تدابیر پیش‌بینی شده، با ورود نخستین کاروان‌های زائران به مدینه منوره آماده ارائه خدمات پزشکی خواهیم بود.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به اعزام و استقرار نخستین گروه‌های نیروهای خدمات‌دهنده به زائران در عربستان، از انتقال ارز مورد نیاز حج پیش‌ رو و تامین هتل‌ها برای اسکان زائران در مدینه و مکه خبر داد.