ثبت چند اثر تاریخی و طبیعی لرستان در لیست میراث جهانی

زیویار تصریح کرد: در این دیدار قائم مقام وزیر میراث بر ثبت مشاهیر لرستان تأکید کرد که انتظار داریم مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به سفر قریب‌الوقوع مدیران کل ثبت آثار تاریخی و موزه‌های کشور به لرستان، عنوان کرد: حضور این دو مقام مسئول در استان به منظور بررسی وضعیت و انتخاب نهایی آثار تاریخی و طبیعی برای ثبت جهانی و همچنین وضعیت تجهیز و راه‌اندازی موزه جدید در استان است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401092919812/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D9%88-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D9%84%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C

استاندار لرستان اظهار کرد: خوشبختانه توافقات خوبی در این راستا انجام شده است.

استاندار لرستان تصریح کرد: سایر آثار طبیعی و تاریخی استان نیز با پیگیری استانداری و سایر مسئولان دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری در این مسیر قرار خواهند گرفت.
وی تصریح کرد: راه‌اندازی موزه از دیگر درخواست‌های مطرح شده در این دیدار بود که برای تکمیل آن در ساختمان باشگاه افسران سابق در حاشیه قلعه فلک‌الافلاک مبلغ ۲۰ میلیارد ریال اعتبار از طرف وزارت میراث و ۲۰ میلیارد ریال از طرف استانداری لرستان در نظر گرفته شده است.

ایسنا/لرستان استاندار لرستان از ثبت جهانی چند اثر تاریخی و طبیعی استان در دولت سیزدهم خبر داد.

وی ادامه داد: در راستای دیدار با قائم مقام وزیر میراث با رویکرد رایزنی برای ثبت چند اثر طبیعی و همچنین تاریخی استان در لیست میراث جهانی انجام شد.

فرهاد زیویار شامگاه بیست و هشتم آذرماه در دیدار با دکتر دارابی، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی و گردشگری از ثبت جهانی چند اثر تاریخی و طبیعی لرستان در دولت سیزدهم خبر داد.

بخوان:  نوربالا| میوه و تخم‌مرغ گندیده برای تمرین نظامی

استاندار لرستان عنوان کرد: طبق هماهنگی‌های انجام شده بناست ۱۰ اثر از کشور برای ثبت در میراث جهانی به یونسکو معرفی شوند.

زیویار عنوان کرد: بنا بر تاکید رئیس‌جمهور قلعه فلک‌الافلاک در این دولت برای ثبت جهانی به یونسکو معرفی خواهد شد.

وی افزود: براین اساس قلعه فلک‌الافلاک و ۱۰۰ پل تاریخی استان و هچنین آثار طبیعی منحصر به فرد مانند زمین لغزش‌های سیمره و تنگه شیرز برای قرارگیری در این لیست معرفی شده‌اند.

زیویار بیان کرد: تمرکز صحبت‌های انجام شده بر ثبت تنگه شیرز و همچنین زمین لغزش‌های سیمره از بعد آثار طبیعی و قلعه فلک‌الافلاک و پل‌های تاریخی استان به عنوان آثار تاریخی بود.