جاهای دیدنی اطراف کرج؛ از طبیعت تا روستاها + عکس

سد امیرکبیر (سد کرج)، جاذبهها و زیباییهای این جاده را دوچندان کرده و این منطقه بکر را به یکی از مناطق گردشگری جذاب ایران سایت kermanshahtour تبدیل کرده است. بدون شک قلعه پترا یکی از مهمترین جاذبههای نزدیک به کبولتی است که در سفر به این شهر، بازدید از آنجا را نباید فراموش کنید. جاذبه های اطراف کرج تعداد بالایی دارند و شما میتوانید برای هر هفته خود یکی از دیدنی های اطراف کرج را انتخاب و از آن دیدن کنید. از کرج تا روستای وردیج حدود 39 کیلوکتر مسافت وجود دارد و اگر شما بخواهید به این روستا بروید، تقریبا به کمتر از یک ساعت زمان نیاز دارید تا به مقصد خود برسید (خود را به اتوبان خرازی و سپس به وردیج برسانید.) یکی از بهترین گزینههایی که میتوانید برای سفر یکروزه روی آن برنامهریزی کنید، رفتن به روستای وردیج و روستای واریش است. از میدان کرج تا این باغ کمتر از نیم ساعت فاصله است و میتوانید از آزادراه کرج-تهران برای دسترسی به آن استفاده کنید؛ توجه کنید که بازه زمانی گفته شده، کاملا به ترافیک بستگی دارد و مقدار آن بهصورت حدودی عنوان شده است. بازیهای کودکان و نوجوانان و فعالیتهای خانوادگی عموما کمتر از ۵ لاری قیمت دارند در صورتی که بازیهای خاص بزرگسالان بین ۸ تا ۲۰ لاری هستند.

جاده فرعی که به این روستا میرسد، چندان سرسبز نیست، اما اگر ناامید نشوید روستایی سرسبز و زیبا در انتظار شما است. شغل اکثر مردم روستای برغان زراعت، باغداری و دامداری است و برخی از ساکنان هم به فعالیت در صنایع دستی و امور خدمات اشتغال دارند. روستای برغان کرج از مناطق دیدنی و زیبای استان البرز است که از مهمترین جاذبههای گردشگری کرج نیز محسوب میشود. جاده چالوس، یکی از زیباترین جادههای ایران است که شهر کرج را به شهر چالوس در استان مازندران میرساند جزو برترین جاهای دیدنی اطراف کرج محسوب میشود. باغ گیاهشناسی ملی ایران در در دامنه جنوبی رشته کوه البرز به وسعت ۱۴۵ هکتار قرار دارد. در باغ گیاهشناسی ملی ایران، انواع گیاهان بومی و غیربومی در فضای باز و گلخانهای کشت شدهاند. قدمت این برج به عصر سلجوقیان باز میگردد. روستای ناتر در میان رشتهکوههای البرز قرار گرفته و به حدی زیبا و بکر است که به آن لقب بهشت پنهان یا گنج پنهان کوهستان را دادهاند. اگر میخواهید که کمی از شهر و شلوغیهای آن فاصله بگیرید، گشتوگذار در کردان برای شما یک پیشنهاد عالی است. با انتخاب مسیر سمت چپ، شما وارد روستای «ارنگه» خواهید شد.

در صورتی که تابستان به این روستا سفر کنید، میتوانید از مسیر رودخانه به این آبشار برسید. از شهر كرج كه به سمت غرب برویم، كمی از شهر که دور میشويم، متوجه هوای تميزی خواهیم شد كه خبر از آبادیهای بکر و پر آب و درخت اطراف میدهد. برای دسترسی به آشکدههای هیزمی تونل کندوان باید در جاده چالوس از کرج به سمت چالوس، قبل از تونل کندوان توقف کنید. چشمه گله گیله که به پرآبی معروف است در بالاترین نقطه روستای شهرستانک قرار دارد و با نیم ساعت پیادهروی از کاخ ناصری میتوان به این چشمه رسید. اطراف کاخ محوطهای پر از درخت دارد و رودخانهای کمعمق از کنار کاخ میگذرد. لازم به ذکر است که تقریبا تمام کاخ دوره ناصری تخریب شده و فقط یک ساختمان که در دوره پهلوی دوم مرمت شده بود، سرپا است. خیلی از ما برای اینکه انرژی خودمان را دوباره بازیابیم و حال و هوایی عوض کنیم، نیاز به مسافرت داریم، اما شاید همیشه فرصت کافی برای سفری چند روزه را نداشته باشیم. روستای واریش، سردتر از وردیج است و در کل این دو روستا در تابستان هوایی خنک دارند و زمستانها بسیار سرد هستند و بعضی اوقات دسترسی به آنها ناممکن است.

این جاده از زیباترین چشماندازهای طبیعی برخوردار است و شهرت خاصی بین ایرانیها (به خصوص ساکنان تهران و کرج) دارد. در این کویر، رودخانه، دریاچه و شورهزاری هم قرار دارد که دیدن از آنها خالی از لطف نیست. از محصولات دامی منطقه هم فرآوردههایی مثل محصولات لبنی و عسل شهرت دارند، با این حال، نام برغان با گوجهبرغانی پیوند خورده است. همچنین انواع آلوچه، توت، گردو، عسل، لبنیات و گوجه برغانی از سوغاتیهای روستای برغان هستند. از غذاهای معروف روستای برغان میتوان به دیزی محلی، انواع کباب و فسنجان اشاره کرد. در این مکان انواع پرندگان را میبینید که روی درختها به آواز خواندن مشغول هستند، در بعضی از مواقع سال گلهای مردابی را مشاهده خواهید کرد و البته اگر در طول تابستان گرم به تور باتومی رفته باشید و از کبولتی بازدید میکنید، میتوانید از هوای نسبتا خنکتر آنجا لذت ببرید. البته لازم به ذکر است روستای ارنگه بزرگ چندین روستای دیگر از جمله: گوراب، ابهرک، سیجان، سرزیارت جی. این تپه بر اساس گفتههای مردمان محلی متعلق به دوران زرتشتیان است، بههمین دلیل اگر نگاهی دقیق داشته باشید، با آثاری از قبرها و کندهکاریهای روی سنگها مواجه خواهید شد که مربوط به دوران یاد شده هستند. علاوه بر آب و هوای خوش و طبیعت سرسبز کردان، این منطقه از قدمت تاریخی هم برخودار است و میزبان برج تاریخی مقبره کردان است.

بخوان:  ویدیو / اتوبوس‌ها در پایانه مرزی مهران در انتظار زائرین

کاخ غیرمسکونی است و درِ اتاقهای آن هم بسته است. داخل تنه درخت خالی است و ساکنان در گذشته گوسفندان خود را که داخل آن جای میگرفتهاند، نگهداری میكردند. پس بیشتر برای لذت بردن از ساحلی آرام و دوست داشتنی و آبی تمیز به کبولتی بروید و نه این که بخواهید جت اکسی یا پارا سیلینگ و فعالیتهای این چنینی را تجربه کنید. بههمین دلیل به نام ارنگه بزرگ در میان روستاهای جاده چالوس شهرت دارد. تکیه سپهسالار روستایی سرسبز و کوهستانی است که از بخشداری آسارا، 5 کیلومتر فاصله است و آرامگاه امامزادهای در بالای یکی از تپههای آن قرار دارد که مسیر آن نیز سنگچین و قابل عبور است. رودخانههای شاهرود و سنج که از کوههای البرز مرکزی سرچشمه میگیرند، از کنار این منطقه عبور میکنند و زیبایی و حاصلخیزی منطقه را بیشتر میکنند. معمولا مسافرانی که عاشق آش هستند یا برای استراحت میخواهند غذایی میل کنند، در راه شمال در این مکان توقف میکنند. روستای وردیج و روستای واریش در سمت شمال غربی تهران واقع شدهاند و جزو منطقه 22 برشمرده میشوند. برای دسترسی به این جاذبه باید از جاده جدید نظرآباد کرج به سمت اشتهارد بروید که درست از میانه این کویر میگذرد. اگر از سمت تهران به سمت جاده چالوس حرکت کنید در 18 کیلومتری این جاده تابلوی روستای «ارنگه بزرگ» به چشم میخورد که برای رسیدن به آن باید جاده فرعی دو کیلومتری را پشت سر بگذارید.

این آشکدهها در گذشته، به شکل چادر و خیمه بودند و بهعلت محدودیتهای آن زمان، آش در دیگهایی که روی آتش هیزمی قرار میگرفتند، آماده میشدند. در این مقاله از لست سکند تعدادی از جاهای دیدنی اطراف کرج را بررسی میکنیم تا بتوانید برنامهریزی بسیار خوبی را برای یک گردش نیمروزی از جاذبه های اطراف کرج و دیدنیهای آن انجام دهید. گردش بین جاهای دیدنی اطراف کرج میتواند آنقدر جذاب باشد که هر از چند گاهی بخواهید از آنها بازدید کنید. پارکی ملی که چند رودخانه از میانش گذر میکند و در کنار این تنوع گیاهی میتوانید گونههای مختلف پرندگان و پروانگان را در آنجا مشاهده کنید. ضمن این دیدنیها، آب و هوای خوب دو روستا را نیز اضافه کنید؛ قرار گرفتن در مسیر باد، کمک میکند تا هوای این منطقه بسیار پاک و سالم باشد. حسنکدر بهعنوان مکانی بکر و دستنخورده یک مقصد خوب برای برنامههای گردشگری در اواخر بهار و تابستان است. تماشای طبیعت سرسبز طالقان در فصل بهار و طبیعت یخ زده و سرد آن در فصل زمستان برای عاشقان طبیعت پیشنهاد میشود. دریاچه سد طالقان یکی از جذابترین جاذبههای گردشگری این منطقه است که در فصل بهار بسیار دیدنی میشود. طبیعت جذاب و دیدنی دهستان «آسارا» در 45 کیلومتری جاده چالوس و اندکی پس از سد کرج، دارای رودخانه خروشان است که به سوی سد کرج در جریان است.

Tsitsinatela یک پارک بازی نسبتا بزرگ با بازیهای مختلف است که خانواده شما را برای ساعتی سرگرم خواهد کرد. از دیگر مکانهای تاریخی این روستا، میتوان به تپه «قلعهها» اشاره کرد. بیشتر از این لحاظ که پایتختنشینها را مستقیم به ساحل دریای مازندران میرساند. رویش گیاهان دارویی در این روستا در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به این منطقه میکشاند. یکی از مسیرهای طبیعتگردی برای رسیدن به این روستا، دره آدران در جنوب کوه لیوک است که به آن درهسر هم میگویند. بهترین زمان برای طبیعتگردی در روستای آدران، بهار است. ازاینرو بهترین انتخابها، مقاصد و جاذبههایی هستند که میتوانیم آنها را در یک نصفهروز یا نهایت یک روز کامل بازدید کنیم. چشمه شفابخش داریو در منطقه کندیچال هم چشمهای گازدار است که بیماریهایی چون سنگ کلیه را بهبود میبخشد. آبوهوای روستای برغان در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. محصولات عمده زراعی روستای برغان شامل غلات، صیفیجات، محصولات باغی مانند گردو، توت، آلبالو، گوجه درختی و گیلاس است. سفر به روستای برغان از طریق جاده کردان و جاده آتشگاه کرج امکانپذیر است. این کاخ را حدود سالهای ۱۲۹4 قمری به دستور ناصرالدین شاه ساختند و امروز در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

آثار و بقایای قبرهای قدیمی این قبرستان عموما به دوران زرتشت میرسد. جاده ناصری، راهی است که از دوران قاجار، شهر ری را به مازندران متصل میکرد و از این آبادی میگذرد. انتهای شهرستانک بن بست است و به قله شاهنشین میرسد که اگر از توچال کوهنوردی کرده باشید، از اینجا پایین خواهید آمد. طالقان در منطقهای ییلاقی در میان رشته کوه البرز واقع شده و بههمین دلیل دارای آب و هوای کوهستانی و ییلاقی است. روستای کردان یکی از روستاهای خوش آب و هوای استان البرز است که در ۲۵ کیلومتری کرج قرار دارد. این روستا بسیار خوش آبوهواست و در مرز دو استان تهران و البرز قرار دارد. پیشه و شغل مردم این روستا بیشتر دامداری و کشاورزی بوده و در حال حاضر هم بیشتر باغهای میوه دارند. کویر اشتهارد که به کویر قارپوزآباد هم شناخته میشود، در جنوب استان البرز واقع شده است و از دیدنی های اطراف کرج محسوب میشود. نیمکتهای آبیرنگ، حوض پر از آب و درختان توت، فضای دلپذیری به قبرستان دادهاند.

بخوان:  ویدئو / حاشیه و متن پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران

همانطور که قبلا گفتیم، برای بازدید از این دریاچه باید به پارک ملی کینتریشی بروید. قلقله چشمه و ککی چشمه و چشمه لنار به این روستا زندگی و صفای خاصی بخشیدهاند. این روستا را میتوانیم مرکزیتی برای سایر روستاهای کوچک اطراف آن همچون ونس، نوجان، وینه و آئینسان به حساب آوریم. جذابیتهای این منطقه شامل موارد مختلفی میشود که از میان آنها میتوان به مواردی چون: دامنه ارواح سنگی، باغهای گوناگون میوه، رودخانه، چشمه، آبشارهایی مثل آبشار لت مال و غیره اشاره کرد. روستای ناتر به اندازهای غنی است که جزو روستاهای با ارزش کشور محسوب میشود. این روستا از کلانروستاهای چالوس در منطقه مرزنآباد است و بهدلیل داشتن یونجهزارها، علفزارها، جالیزها و درختانی مثل گردو، سیب، فندق، بید، صنوبر و تبریزی از مناطق پرجاذبه گردشگری به حساب میآید. بهتر است برای گشت در این روستا از راهنمای محلی استفاده کنید تا در میان باغهای فراوان آن راه اصلی را گم نکنید. رودخانه این روستا، رودخانهای فصلی است و برای لذت بردن از آن تا آخر مرداد باید به این منطقه سفر کنید. از جاذبههای تاریخی طالقان هم میتوان به محوطهها و تپههای باستانی، همچون: تپه قلعه سر و شاه کوه، و حمامها همچون: حمام روستای بزج و روستای میر، غار پنجعلی، غار زالنگاه و قلعهها همچون قلعه کیقباد، قلعه منصور طالقان و قلعه ارژنگ اشاره کرد.

در طول جاده چالوس به ویژه قسمتی که به سد کرج نزدیکتر است، انواع رستورانها و اماکن اقامتی و پذیرایی وجود دارد. در کیلومتر ۷۹ جاده چالوس، بلندترین تونل جاده چالوس قرار دارد. این تونل، تونل کندوان است و یکی از دلایل معروف بودن آن، آشکدههایش است. یکی دیگر از دلایل محبوبیت سنقرآباد، وجود ویلاهای نوسازی است که این روزها طرفداران زیادی دارند؛ اما طبق گفتهها، متاسفانه فروش زمین برای ساخت و ساز ویلا، به رونق کشاورزی در این منطقه آسیب زده است. روستای به غایت زیبا و پر درخت آدَران در جنوب دریاچه سد کرج و در شمال شهر کرج در کنار جاده کرج – چالوس و در 21 کیلومتری شهر کرج قرار دارد. در انتهای جاده مسیری دوراهی قرار دارد که برای سفر به بافت اصلی روستا باید از مسیر سمت چپ استفاده کنید. اما جدای از این قلعه، روستای آغشت دیدنیهای طبیعی مختلفی هم دارد که میتوان به آبشار شرشربند، رودخانه آغشت و مواردی دیگر اشاره کرد. منطقه کوهستانی طالقان زیستگاه حیاتوحش و گونههای متنوع گیاهی است که در ۹۰ کیلومتری شهر کرج قرار دارد. همان طور که گفتیم جاده چالوس یکی از مقاصد گردشگری ایران است که از ابتدا آن تا انتها، چندین روستا را در دل خود جای داده است.

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف کرج، روستای آغشت است که درون خود جاذبههای مختلفی را هم جای داده است. چاران و خور را در دل خود جای داده است. بهترین فصل بازدید از این باغ، بدون شک فصل بهار است که میتوانید گلها و شکوفههای بسیاری را در این باغ ببینید. در این روستا میتوانید خانههای روستایی هم کرایه کنید و بهعنوان اقامتگاه از آنها استفاده کنید. با این تفاسیر این مجموعه طبیعی با خانههای روستایی و چشمهها و کوههایش، یکی از بهترین مناطق برای عکاسی از طبیعت یا در کنار طبیعت است و میتوانید گردشی جانانه را در ان تجربه کنید. اطلاعات بسیار خوبی درباره قلعه در جاهای مختلف قید شده و همچنین شما میتوانید از موزه کوچکی در همان محل نیز بازدید کنید. آبشار هفت چشمه یا همان هفت چاه از دیگر مکانهایی است که میتوان با سفر به روستای ارنگه از آن بازدید کرد. روستای شهرستانک آنقدر زیباست که حتی ناصرالدین شاه هم نتوانست از آن بگذرد و تقریبا ۱۲۰ سال قبل، قصری ییلاقی در آنجا ساخت، همان طور که میدانید، بسیاری از کاخهای سلطنتی تهران به دستور ناصرالدینشاه ساخته شدهاند. چه زمانی به کبولتی برویم؟

بخوان:  دبیرشورای فرهنگ عمومی: طراحی پوشاک را رصد می‌کنیم اما از عملکرد نهادها در مقوله حجاب راضی نیستیم
اگر هم جای مناسبی پیدا نکردید، مسافت بین کرج تا آغشت حدود 25 کیلومتر است که میتوانید در فاصله زمانی 35 دقیقهای خود را به آنجا برسانید. اگر پنجشنبه به این روستا بروید، مردمانی خواهید دید که ساعتها وقت خود را به حضور در کنار مزار رفتگانشان میگذرانند. با حضور در بالای این تپه نمایی کامل از روستا و باغهای سرسبز آن را خواهید دید. روستایی که در ابتدای آن قبرستانی باصفا و تاریخی قرار دارد و در نگاه اول نظر هر گردشگری را به خود جلب میکند. همچنین روستای بسیار کوچک «ورزن» از توابع روستای پلخواب نیز در کنار جاده کرج به چالوس دارای باغستانهای زیبایی برای کمپ و اتراق است. وردیج و واریش اقامتگاهی ندارند، بنابراین برای کمپ کردن گزینههای بسیار مناسبی هستند، از این نگذریم که طبیعت این روستاها آنها را بسیار دیدنی کردهاند. اگر هم قصد دارید که ستارههای شب را رصد کنید، کویر اشتهارد و ارتفاعات تپههای رنگینکمان، میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این تنوع شامل دیدنیهای تاریخی، طبیعی و مواردی از این دست میشوند، اما اگر بخواهیم از نظر تعداد، آنها را بررسی کنیم، باید بگوییم که کفه ترازو کمی به سمت دیدنیهای طبیعی میل میکند. این روستا در ۱۳ کیلومتری شهر کرج در درهای زیبا قرار گرفته است و از مناطق شهرستان ساوجبلاغ به شمار میآید.

در انتهای این دهستان زیبا و در شیبی تند، مسیر تکیه سپهسالار از کنار بخشداری آسارا مشخص است. یکی از اين آبادیها روستای سنقرآباد است که همچون نگينی سبز میدرخشد. یکی از دیدنیترین جاذبههای این کویر، تپههای رنگینکمانی آن است که از رنگهای متنوعی تشکیل شدهاند. یکی از جاذبههای تاريخی سنقرآباد، امامزاده بیبی سكينه است. سنقرآباد روستايی در بيست كيلومتری غرب كرج است. حدودا ۴۰ بازی در این پارک تعبیه شده که بخش زیادی از آنها، بازیهایی برای سنین پایین و فعالیتهای خانوادگی هستند. از میدان کرج تا این تپههای رنگینکمانی، حدود یک تا دو ساعت فاصله خواهید داشت. از میدان کرج تا ارنگه بدون ترافیک حدود ۳۰ دقیقه راه است. از میدان کرج تا برغان، حدود ۴۰ دقیقه بدون ترافیک فاصله است. از میدان کرج تا روستای سنقرآباد حدود ۴۰ دقیقه بدون ترافیک فاصله است. از میدان کرج تا روستای آدران حدود ۴۰ دقیقه راه است. شهرستانک روستایی از توابع آسارای، و از دیدنی های اطراف کرج است.

این منطقه یکی از مقاصد گردشگری محبوب در کرج است که علاوه بر طبیعت بکر و زیبای خود، میزبان اماکن تاریخی و زیارتی هم است. شهرستانک هر کسی را شیفته خودش میکند چون علاوه بر آب و هوای مطبوع و طبیعت چشمنواز، آثار باستانی هم دارد. علاوه بر این، کندوان محلی بود برای استراحت کوتاهمدت مسافرانی که بین راه بودند. از میدان کرج تا کندوان حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه بدون ترافیک راه است. از میدان کرج تا روستای ناتر حدود دو ساعت و نیم بدون ترافیک فاصله است. سالها بعد این آشکدهها، اقدام به ساخت امکانات مناسب گردشگری کردند و با وجود شرایط آشپزخانهای جدید، هنوز هم در این آشکدهها هیزم نیم سوخته زیر دیگهای آش به عنوان نماد آش هیزمی کندوان قرار دارد. از میدان کرج تا طالقان حدود یک ساعت و نیم راه است. از میدان کرج تا شهرستانک حدود یک ساعت بدون ترافیک راه است. از میدان کرج تا جاذبههای دیدنی جاده چالوس، تقریبا یک ساعت و ۴۰ دقیقه بدون ترافیک راه است. از میدان کرج تا کردان بدون ترافیک، حدود نیمساعت فاصله زمانی است و برای دسترسی به آن، باید از اتوبان تهران-قزوین استفاده کنید.

موزه حشرات در این باغ هم از دیگر دیدنیهای آن است. از دیگر دیدنیهای این جاده زیبا، روستای «حسنکدر» است که از کرج 72 کیلومتر فاصله دارد. درخت چنار بزرگی در سنقرآباد وجود دارد كه کسی درست نمیداند چند سال عمر دارد. بهار و پاییز با وجود اینکه هوا سرد است، اما رنگارنگ بودن این دو روستا آنها را بسیار زیباتر میکند. وجود جویبارهای کوچک و چشمههای متعدد از ویژگیهای دره باغستانی است که در این روستا قرار دارد. این روستا از جمله روستاهای باغستانی بزرگی است که سر راه رودخانه کرج قرار دارد. گفتنی است که این روستا قدمتی دیرینه دارد و طبق آوردههای تاریخی، ساکنان اولیه آن زرتشتیان بودند. امامزاده با معماری صفوی كه در سالهای اخير، بنای قديمی آن بازسازی شده، در این روستا قرار دارد. در این باغ سرسبز و رنگارنگ، هفت رویشگاه ایرانی، شش رویشگاه جهانی و هشت کلکسیون و باغ موضوعی قرار دارد. در کردان، باغهای سرسبز بسیاری همچون باغ گیلاس، زردآلود، گردو و توت قرار دارد. انواع گلها، درختان، دریاچه و طبیعت سرسبز این باغ میتواند برای هر گردشگری زیبا و دیدنی باشد.