جشن تیرگان در فراهان برگزار می‌شود

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403032214628/%D8%AC%D8%B4%D9%86-%D8%AA%DB%8C%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

سعید نیک نام با اعلام این خبر افزود: فراهان سرزمین آئین‌های کهن ایران است، جشن تیرگان ریشه در قدمت فراهان دارد و این جشن هرساله در اول تیر به شکرانه برداشت گندم در این شهرستان برگزار می‌شود.

ایسنا/مرکزی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان گفت: جلسات هماهنگی و برنامه ریزی کهن جشن تیرگان در فراهان در حال برگزاریست.

به گزارش ایسنا، به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، وی افزود: جشن تیرگان که در سال ۸۹ به ثبت ملی رسیده، هرساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم و آب پاشان در نخستین روز از تیر ماه برگزار می‌شود. مردم در این مراسم که ریشه در باورهای منطقه فراهان دارد هرسال از دور و نزدیک خود را به جوار امامزاده ذلف‌آباد می‌رسانند و با جشن و سرور و آب ‏پاشی و پخت آش رشته و همچنین دلمه این جشن را برگزار ‏می کنند.

به گفته وی، تیرگان روز کمان کشیدن آرش کمانگیر و پرتاب تیر از فراز البرز و گسترش مرز ایران زمین است. همچنین ‏جشن تیرگان جشن آغاز برداشت محصول و شکرگزاری از خداوند هم هست.

نیک‌نام با تاکید بر اینکه جشن تیرگان همچون سال‌های گذشته، در محل بقعه امامزاده احمدابن‌علی(ع) ذلف آباد برگزار خواهد شد، گفت: در اولین جلسه مقرر شد ستاد برگزاری جشن تیرگان تشکیل و مسئولان هر قسمتی با هماهنگی برای اجرای این برنامه آماده شوند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان با اشاره به نشست هماهنگی و افزایش کیفیت برنامه‌های کهن جشن تیرگان با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی شهرستان فراهان در فرمانداری این شهرستان افزود: جشن تیرگان امسال قرار است با هماهنگی‌های انجام شده، باشکوه‌تر برگزار شود.

بخوان:  سفرهای خارجی مهمترین منبع گردشگری جهان بی‌رونق شد