جشن ۱۶۵ هزارتایی شدن کتاب «تنها گریه کن»/ کاجی: کتاب را خود شهید معماریان پیش برد

نویسنده کتاب «تنها گریه کن» ادامه داد: در صحبت‌های مادر شهید دیدیم که به آنها میدان داده شده و اگر به خانم‌ها میدان داده شود کار را درست انجام می‌دهند و در همین راستا انتشارات نوشتن کتاب را به من سپرد و خداروشکر کتاب دیده شد.

کاجی تصریح کرد: در جنگ یاد گرفتیم اگر همه همدل شدیم خدا در کنار ما قرار می‌گیرد و این گونه رشد پیدا می‌کنیم.

وی افزود: در سال ۹۱-۹۲ خواستیم سوژه‌های دفاع مقدس در قم را جمع‌آوری کنیم و در این راستا گروه حماسه ۱۷ شکل گرفت، به همین بهانه از من خواسته شد در کنگره شهدای قم خاطره‌گویی کنم اما از یک مادر شهید خواستم در پخش زنده تلویزیونی صحبت کنند و در آن موقع این فکر شکل گرفت.

وی در پایان تأکید کرد: هر کس برای شهدا یک قدم بردارد در همین دنیا چندین قدم برای آن برمی‌دارد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبر‌نگاران توانا، جشن ۱۶۵ هزارتایی شدن کتاب «تنها گریه کن» با محوریت زندگی اشرف سادات منتظری مادر شهید محمد معماریان ظهر پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در محل غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۲ برگزار شد، حسین کاجی مدیرعامل انتشارات حماسه یاران در این نشست اظهار کرد: تجربه کرده‌ام که اگر کسی برای خدا کار کرد و قدم برداشت ماندگار می‌شود، کتاب «تنها گریه کن» از آن دست کارها است.

صحبت به اکرم اسلامی دوباره رسید و وی گفت: «ماهی که سبز می‌درخشید» پیشنهاد اول نام کتاب بود، در خصوص روند شکل‌گیری باید بگویم زمانی که این کار را شروع کردیم، اسم موسسه حماسه یاران مطرح نبود و هیچکس هم در فکر مطرح شدن اسمش نبودند و با خلوص کار می‌کردند.

بخوان:  ژاپن ظرفیت تولید برق هسته‌ای را افزایش می‌دهد

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020221000504/%D8%AC%D8%B4%D9%86-%DB%B1%DB%B6%DB%B5-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%AC%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی‌ است» ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی‌ (ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار می‌شود.

مدیرعامل انتشارات حماسه یاران ادامه داد: در ده‌ها جلسه مادر شهید معماریان را بردم و صحبت کردند، این اسناد به مرور شکل گرفت و خانم اسلامی کتاب را نوشتند.

وی اضافه کرد: عنوان کتاب یکی از چالش‌های ما بود، در ابتدا نام «ماهی که سبز می‌درخشید» را برای کتاب انتخاب کردم و روی آن تأکید داشتم، با وجود احترام به مجموعه نمی‌خواستم اسم کتاب عوض شود، اما ناشر به لحاظ قانونی و حرفه‌ای می‌توانست با من صحبت نکند زیرا مجموعه تصمیم داشت اسم کتاب را عوض کند و این صحبت کردن و توجیه کردن آنها من را قانع کرد و موافقت کردم اگر چه به موافقت من نیاز نبود.

وی با اشاره به بازخورد‌های مردمی به این کتاب تصریح کرد: تمام زندگی و خاطرات و زندگی ما در شلمچه بوده است، هرچه از شهدا داشتیم در نشر پیاده کردیم و اعتقاد دارم این کتاب را خود شهید معماریان پیش برد، معتقد بودیم اسم نویسنده کتاب را قبل از قبر باید روی جلد کتاب ببریم در حالی که یک ماه با خانم اسلامی روی اسم کتاب اختلاف داشتیم.

وی افزود: اولین‌بار که درباره مادر شهید معماریان صحبت کردند قبول نکردم، گفتم یک نویسنده حرفه‌ای و قابل، این امر را انجام دهد، زیرا یک سوژه ویژه بود و باید یک نویسنده باتجربه آن را انجام دهد، اما آقای کاجی گفتند باید در حد توان خودمان کار کنیم.

بخوان:  احیای یک هویت؛ حمام تاریخی رهنان

اسلامی تصریح کرد: تنها گریه کن آخرین خواسته محمد معماریان است و به مادرش می‌گوید: رفتن من برگشتی ندارد، او از مادرش می‌خواهد در خلوت گریه کند زیرا احتمال دارد بعضی افراد این گریه را به عنوان پشیمانی از رفتن ببینند.

مدیرعامل انتشارات حماسه یاران خاطر نشان کرد: سال آینده در خصوص سریال ۲۶ قسمتی تنها گریه کن صحبت خواهیم کرد، با وجود تقریظ کتاب راه آن تمام نشده و به تازگی کتاب ترجمه عربی شده و تازه اول راه خود را طی می‌کند.