جلسه ستاد اربعین با حضور وزیر فرهنگ در کربلای معلی برگزار شد


به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه ستاد اربعین سازمان حج و زیارت در کربلای معلی با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدصادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت و مسؤولان ستاد در کربلای معلی برگزار شد.

رمز موفقیت مجموع اقدامات ستاد اربعین در سال جاری

اسماعیلی در این جلسه پس از ارائه گزارش مسؤولان ستاد درباره اقداماتی چون راهنمایی زائران، ثبت‌نام در سامانه سماح و بیمه اربعین گفت: امسال بعد از حدود سه سال از همه‌گیری کرونا، شاهد حضور چند میلیونی زائران کشورمان هستیم که در این خصوص باید از دست‌اندرکاران نهادهای مرتبط مخصوصاً مسؤولان و کارکنان سازمان حج و زیارت که در بخش‌های «کمیته ثبت‌نام» و «اعزام زائران» تلاش بی‌وقفه و جهادی داشته‌اند، قدردانی کرد.

وی ادامه داد: بی‌انصافی است اگر زحمات صورت گرفته در همه دستگاه‌ها در حوزه اربعین حسینی نادیده گرفته شود چرا که اقدامات و خدمت زیادی انجام شده است، البته آسیب‌شناسی لازم نیز باید درباره اقدامات صورت گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی که در زمینه تسهیل حضور زائران در اربعین فعالیت کرده‌اند، گفت: عمده عملیات‌های ستاد اربعین در کشور عراق انجام می‌گیرد، بنابراین اقدامات در این کشور نیازمند همدلی و تدبیر بود که تاکنون این ۲ مسأله مهم به وضوح مشاهده می‌شود، به طوری که تمامی کارکنان سازمان حج و زیارت به گونه‌ای مردمی و جهادی در ستاد اربعین تلاش می‌کنند که همین موضوع رمز موفقیت مجموع اقدامات ستاد اربعین به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه اقدام سازمان حج و زیارت در خدمت‌رسانی به مردم ستودنی است، گفت: دولت مردمی نشان داده که در همه بخش‌ها به مردم نزدیک است و همیشه به دنبال رفع دغدغه‌های مردم است و نمونه این منش را در خدمات‌رسانی، تلاش شبانه‌روزی و سفرهای استانی مسؤولان شاهد هستیم. از سوی دیگر در ایام اربعین حسینی هم دست‌اندرکاران دولت مردمی در راستای تسهیل امور زائران و عاشقان اهل بیت (ع) از هیچ کوششی دریغ نکردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سازمان حج وزیارت به خوبی از ظرفیت کارگزاران در اربعین حسینی استفاده کرد، گفت: می‌توان در سنوات آتی نیز از ظرفیت‌های مؤسسات مردمی و سایر ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در زمینه خدمت‌رسانی به زوار اربعین استفاده بهتری شود.

وی بر آسیب‌شناسی عملیات امسال ستاد اربعین و ارائه گزارش از سوی سازمان حج و زیارت تأکید کرد و افزود: باید روند تشکیل کمیته‌ای برای بررسی و آسیب‌شناسی عملیات امسال ستاد اربعین حسینی صورت گیرد تا این موضوع مهم در جلسه شورای عالی حج و زیارت که با حضور رئیس جمهوری برگزار می‌شود، مطرح شود.

اسماعیلی تصریح کرد: آسیب‌شناسی و ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات درباره اربعین حسینی در جلسه شورای عالی حج و زیارت تأثیرات بسزایی در بهبود روند خدمت‌رسانی در سال آینده خواهد داشت.

وی ادامه داد: تلاش شبانه‌روزی دست اندرکاران حج و زیارت علیرغم بازنمایی نادرست رسانه‌ای به خوبی و با اخلاص پیش رفت و اقدامات پر اثر و پر ثمری صورت گرفت که از این میان می‌توان به راهنمایی زائران، ثبت‌نام و اعزام، راه‌اندازی اپ موبایلی زیارت و نظارت بر بیمه اشاره کرد.

به دنبال کاهش حمل و نقل سفرهای زیارتی

در ادامه سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سازمان حج و زیارت در راستای وظایف کمیته ثبت‌نام و اعزام توانست نام‌نویسی زائران را در سامانه سماح به خوبی انجام دهد و بستر لازم را برای متقاضیان ایجاد کند.

وی افزود: حضور ۵۷۰ نیروی کارگزار در راهنمایی زائران و گمشدگان در ایام اربعین حسینی به خوبی در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین، سامرا ‌و بین راه زائران از نجف تا کربلا انجام گرفت و این اقدام قوت قلبی برای زائران اربعین بود، چرا که احساس آرامش را منعکس می‌کرد.

حسینی با بیان اینکه راه‌اندازی سفرهای ارزان قیمت به عتبات یکی از مهم‌ترین راهبردهای سازمان حج و زیارت است، افزود: در این راستا سفرهای ارزان قیمت با حدود قیمتی سه میلیون تومان را مدنظر قرار دادیم که این مهم پیش از اربعین برنامه‌ریزی شد و اعزام‌ها از بعد از اربعین حسینی به صورت کامل صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای نخستین بار است که با چنین قیمت و اسکان مناسبی زائران به عتبات مشرف می‌شوند، این اعزام‌ها به صورت زمینی انجام می‌گیرد و به زودی جزئیات آن نیز از دفاتر استان‌ها اعلام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: درباره کاهش قیمت سفرهای هوایی که ناشی از بلیت هواپیما است نیز برنامه‌ریزی و رایزنی‌هایی را مدنظر قرار داده‌ایم که امیدواریم این اقدامات به تشرف همه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت به عتبات عالیات منجر شود.

به گزارش فارس، حضور و سخنرانی در «شب شعر اربعین»، بازدید از محل ارائه خدمات بیمه‌ای و گمشدگان به زائران در مجاورت کنسولگری کربلا و حضور در جمع موکب‌داران شهرهای مختلف کشور مستقر در کربلا بخشی از برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شامگاه گذشته تاکنون در کربلای معلی بوده است‌.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010626000300/%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%AF