حدادعادل: وضع پاسداشت زبان فارسی مطلوب نیست

پایان پیام/


اسماعیلی اقدامات رسانه ملی در پاسداشت زبان فارسی را ارزشمند دانست و گفت: امیدواریم توجه به پاسداشت زبان فارسی در بخش‌های بیشتری از برنامه‌های صدا و سیما از جمله حوزه تبلیغات بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدمهدی اسماعیلی در نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی ضمن تبریک فرارسیدن ماه رجب و ایام پیروزی انقلاب اسلامی، با اشاره به تأکید ویژه مقام معظم رهبری بر پاسداشت زبان فارسی و ضمن یادآوری هجمه دویست ساله فرهنگ غرب به فرهنگ ایرانی اسلامی گفت: هجوم فرهنگ و رسوم غربی به کشور، زبان فارسی را نیز دچار آسیب‌های فراوان کرده که باوجود اقدامات صورت گرفته، وضعیت فعلی قابل قبول نیست؛ از این رو دستگاه‌های حاکمیتی باید پیشتر و بیشتر از سایر نهادها به اجرای قوانین پاسداشت زبان فارسی اهتمام داشته باشند.

وزیر فرهنگ همچنین از وزارت صمت به خاطر انتخاب نام فارسی برای خودروها تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد با حمایت و همکاری همه نهادها مسیر پاسداشت زبان فارسی با سرعت و قدرت بیشتر تداوم پیدا کند.
اهمیت بازنگری روند انتخاب تا تثبیت اسامی تجاری.

در این نشست محمود شالویی دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و نمایندگان نهادهای عضو شورا، گزارش‌هایی از اقدامات صورت گرفته ارائه کردند.

وی با اشاره به لزوم توجه به رعایت نامگذاری فارسی برای کالاهای مصرفی گفت: تشکیل یک کارگروه ویژه می تواند با رعایت همه جوانب امر، تصیماتی با ضمانت اجرایی کافی اتخاذ کند.

بخوان:  درباره محافظان ایمان در صفحه 206 قرآن بخوانید+فیلم، متن و مفاهیم
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با یادآوری چالش‌های پیش روی اجرای کامل قانون عدم استفاده از واژگان بیگانه گفت: روند انتخاب تا تثبیت نام‌های تجاری باید به طور کامل مورد بازنگری قرار گیرد تا بتوان نقایص حقوقی و اجرایی آن را مرتفع کرد.

در این نشست نیز غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان این که با وجود اقدامات صورت گرفته در پاسداشت زبان فارسی، وضعیت در این حوزه مطلوب نیست، گفت: به عنوان نمونه با تردد در سطح شهر تهران به صورت مداوم شاهد نام گذاری ساختمان‌ها و فروشگاه‌ها با اسامی و خط غیرفارسی هستیم.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14011105000217/%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84-%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%B7%D9%84%D9%88%D8%A8-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

وی با اشاره به نبود توجه لازم به پاسداشت زبان فارسی در حوزه‌های مختلف از جمله تابلوهای شهری و اسامی اقلام و کالاها گفت: ساختار دبیرخانه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی باید تقویت شود تا این دبیرخانه بتواند در اعمال قوانین با قدرت بیشتر وارد میدان شود‌ و در نتیجه عقب ماندگی‌های دهه‌های گذشته این حوزه جبران شود.