حرم مطهر رضوی برای میزبانی از ۲ میلیون زائر در لحظه تحویل سال آمادگی دارد

ایسنا/خراسان رضوی مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: در آستانه فرا رسیدن نوروز حرم مطهر رضوی آماده میزبانی از ۲ میلیون زائر در لحظه تحویل سال ۱۴۰۲ را دارد.

فیضی تصریح کرد: در بخش تسهیل زیارت آنچه مورد توجه است، استمرار بازسازی و نگهداری ابنیه حرم مطهر رضوی است. ساخت مجموعه کار آسانی است اما نگهداری، به روز رسانی و توسعه بر اساس وضع موجود فعالیت جاری که توسط سازمان عمران و توسعه حرم مطهر رضوی در حال انجام است، کار دشواری خواهد بود.

فیضی قشر نوجوانان و جوانان را مخاطب بعدی حرم مطهر رضوی دانست و عنوان کرد: جشن تکلیف‌های هدفمند، توجه به اردوهای دانشجویی، برگزاری اعتکاف‌ها به ویژه در ماه رجب از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده توسط حرم مطهر رضوی برای قشر نوجوان و جوان بود.

اضافه شدن ۲۰ هزار متر به طبقه زیرین حرم برای تهسیل زیارت زائران

مصطفی فیضی، امروز ۲۴ اسفند ماه، در نشست خبری تشریح برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ و ماه مبارک رمضان به اقدامات حرم مطهر رضوی در ایام پیش رو اشاره و اظهار کرد: امسال ایام‌ نوروز ۱۴۰۲ تفاوت خاصی با سال‌های گذشته دارد زیرا با ایام ماه مبارک رمضان تقارن یافته است. امسال شرایط خوبی برای حضور زائران در حرم مطهر رضوی فراهم شده است و با توجه به اینکه بهار قرآن با بهار طبیعت همزمان شده است، پیش بینی می‌کنیم در خدمت جمعیت میلیونی زائران باشیم.

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی تمامی ظرفیت‌ها و امکانات خود را بسیج کرده تا میزبانی شایسته‌ای از زائران نوروزی در مراسم سال تحویل داشته باشد. همچنین با فرا رسیدن ماه رمضان خدمات حرم مطهر رضوی، حال و هوای رمضانی داشته و در این ایام خدمات ویژه‌ای با محوریت برنامه‌های معنوی، سفره‌های اکرام رضوی و… به زائران و مجاوران ارائه خواهد شد.

بخوان:  کتاب «جهاد تبیین» در یک سال 55 هزارتایی شد

فیضی ادامه داد: پروژه زیرسطحی شیخ بهایی، یکی از خدماتی است که بالغ بر ۲۰ هزار متر به طبقه زیرین حرم مطهر رضوی اضافه خواهد شد، در واقع این اقدامات در حوزه تسهیل زیارت در حال انجام است و ما وظیفه داریم این اقدامات را در شرایطی انجام دهیم که در کنار فعالیت‌های عمرانی زیارت و خدمت تعطیل نشود.

فیضی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه رسالت و ماموریت ما در فعالیت‌های حرم مطهر رضوی زیارت متعالی است، گفت: توجه به نگاه فرهنگی و دینی و ارتقاء آن و همچنین تسهیل زیارت که شامل اقدامات و فعالیت‌های عمرانی و خدماتی حرم مطهر رضوی می‌شود با هدف ایجاد زیارتی سهل و آسان از مهمترین فعالیت‌های حرم مطهر رضوی است.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی اضافه کرد: سال جاری در حوزه تعالی زیارت توجه به اقشار اجتماعی در دستور کار حرم مطهر قرار گرفت و علاوه بر فعالیت‌های عام، بخشی از فعالیت‌ها هدفمندتر و با عنوان مشخص‌تری انجام شد.

وی با بیان اینکه بالغ بر یک میلیون متر مربع مساحت اماکن متبرکه از ورودی حرم تا روضه منوره است، گفت: نزدیک به ۸۰ هزار متر به فضای مسقف و رواق ها اختصاص دارد. امروز حداقل تشرف زائر در خلوت ترین روزها به حرم مطهر ۷۰ هزار تشرف است و حداقل تشرف در بیشترین روزها همچون سال تحویل، دهه آخر صفر و … بین یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ تشرف است.

وی مهمترین خدمات در راستای تسهیل زیارت را اختصاص رواق‌هایی به زائران کودک و نوجوان برشمرد و افزود: با فعال شدن این رواق‌ها برنامه‌های متنوعی پیش‌بینی و برگزار شده است.

بخوان:  وجود بیش از ۶۹ هزار نمازخانه در مدارس/ درباره فلسفه نماز کمتر کتاب داریم

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401122417801/%D8%AD%D8%B1%D9%85-%D9%85%D8%B7%D9%87%D8%B1-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DB%B2-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%D8%AD%D8%B8%D9%87-%D8%AA%D8%AD%D9%88%DB%8C%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D9%84وی با بیان اینکه قشر کم توان بسیار قابل احترام و نیازمند به خدمت هستند، اظهار کرد: امسال در مناسبت‌های مذهبی مختلف، برنامه‌های جامعی ویژه جامعه ناشنوایان در ایام شب‌های احیا، مراسم عزاداری دهه آخر صفر و …. برگزار شد.