حقوق ایثارگران این ماه افزایش نمی‌یابد

۲- جانبازان، آزادگان و رزمندگان موضوع این تبصره که توانایی انجام کار داشته و باوجود فراهم شدن شرایط اشتغال به تشخیص بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح (حسب مورد) مشغول به کار نشده باشند، مشمول این حکم نمی‌شوند.

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، این روزها که به پرداخت حقوق فروردین ماه نزدیک می‌شویم بسیاری از دستگاه‌ها دستمزد حقوق بگیران خود را طبق قانون سال جدید افزایش داده‌اند.

در خصوص چگونگی افزایش حقوق این عزیزان با محمود پاکدل معاون رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت‌وگو کردیم. او می‌گوید: به دلیل اینکه هنوز دستورالعمل کمک معیشت‌ها نهایی نشده است، حقوق ماه فروردین سال ۱۴۰۲ مانند همان مبلغی است که در ماه اسفند سال ۱۴۰۱ پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه حقوق ها عموما ۲۰ درصد افزایش خواهند داشت، ادامه داد: مقدار حقوق و کمک معیشت در سال گذشته مشخص بود اما امسال بنا بر تصمیم که توسط مسئولان گرفته شده، قرار است این مبلغ توسط هیأت وزیران مشخص شود.

پایان پیام/


موهبتی با بیان اینکه برای جانبازان تا ۲۵ درصد هم افزایش ۱۰۰ درصدی با حقوق ۵ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است، گفته بود: جانبازان بالای ۲۵ درصدی هم که فاقد شغل و در آمد هستند ۶ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.»

یکی از گروه‌هایی که این افزایش حقوق شامل آنها نیز می‌شود برخی از خانواده ایثارگران و کمک معیشت بگیران بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند.

بخوان:  رعایت ضوابط میراث‌فرهنگی در ساخت‌وسازهای شهر خرم‌آباد الزامی است

کمک‌معیشت بگیران بنیاد شهید شامل چه کسانی می‌شود؟

۱- میزان افزایش در سقف اعتبارات پیش‌بینی شده در قانون بودجه سنواتی، متناسب با ‌دهک‌های درآمدی گروه‌های مشمول این حکم اعمال خواهد شد، به نحوی که ‌دهک‌های درآمدی پایین‌تر در چهارچوب آئین‌نامه ‌اجرائی این بند از کمک معیشت بیشتری تا سقف تعیین شده برخوردار گردند.

دیون ایثارگران مشمول با حقوق اردیبهشت پرداخت می‌شود

پیش از این موهبتی معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید نیز در ۱۱ بهمن سال ۱۴۰۱ در خصوص این موضوع، اعلام کرد: «در بودجه ۱۴۰۲ برای جانبازان بالای ۲۵ درصد افزایش مستمری ۱۵۰ درصدی دیده شده است.



این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020128000441/%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A7%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF۳- ‌فرایند آزمون وسع جانبازان و آزادگان معسر غیرحالت اشتغال فاقد شغل و درآمد و رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد با تاکید بر پرداخت کمک معیشت به ‌دهک‌های درآمدی (۱) تا (۷)، تعیین تکلیف دریافت‌کنندگان کمک معیشت که در ‌دهک‌های (۸) تا (۱۰) قرار دارند، دوره زمانی پایش اطلاعات و نیز مشمولینی که باوجود واجد شرایط بودن، موفق به دریافت کمک معیشت نشده‌اند، مطابق آئین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران (‌مسؤول)، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان ‌برنامه‌وبودجه کشور، ظرف دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون پیشنهاد و به‌تصویب‌ ‌هیأت وزیران خواهد رسید.

طبق این گزارش بر اساس بند ب تبصره ۱۲؛ بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان بهزیستی کشور مکلفند به جانبازان و آزادگان معسر غیر حالت اشتغال فاقد شغل و درآمد که بر اساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نیستند، افراد تحت تکفل قانونی جانبازان متوفی فاقد شغل و درآمد و رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد و معلولین شدید و خیلی شدید فاقد شغل و درآمد، که بر اساس آزمون ارزیابی وسع مبتنی بر پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان در ‌دهک‌های درآمدی (۱) تا (۷) قرار دارند با اولویت ‌دهک‌های درآمدی پایین‌تر، ماهانه کمک معیشت به میزان حداکثر شصت میلیون (۶۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال برای جانبازان بیست و پنج درصد (%۲۵) و بالاتر و معلولین شدید و خیلی شدید حداکثر پنجاه میلیون (۵۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال برای جانبازان زیر بیست و پنج درصد (۲۵%) و رزمندگان معسر پرداخت کند.

بخوان:  باغستان سنتی قزوین بار دیگر قربانی شد

حقوق فروردین کمک معیشت بگیران بنیاد شهید تغییری نخواهد داشت

پاکدل همچنین می‌گوید: ما از طرف بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در حال رایزنی با ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان برنامه و بودجه هستیم که آیین‌نامه پرداخت حقوق را نهایی کنیم. به همین علت تغییرات در حقوق به این ماه نخواهد رسید اما بدیهی است تصمیماتی که اتخاذ شود از ابتدای ماه فروردین لحاظ خواهد شد و دیون این عزیزان با حقوق اردیبهشت، محاسبه و پرداخت خواهد شد.