خدمات‌رسانی موکب‌های مرزی به 100 درصد ظرفیت رسید/ چند توصیه مهم به زائران اربعین

افضلی افزود: امسال نیز همچون سنوات قبل با هماهنگی صورت گرفته با نیروهای حشدالشعبی، طرح «لواءالخدمه» اجرا می‌شود که براساس این طرح خانواده‌های عراقی که قصد داشتند خانه‌های خود را در اختیار زائران ایرانی قرار دهند، شناسایی و و زیر نظر نیروهای حشد الشعبی از زوار پذیرایی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه فضیلت زیارت اربعین در پیاده‌روی و تأسی به اهل بیت در تحمل سختی است، گفت: هموطنان عزیز اعزامی به این نکته اخلاقی و آموزه دینی توجه داشته باشند که قبول شرایط دشوار راه و بیتوته از آداب این زیارت است . بر همین اساس، نباید توقع ارائه خدماتی همانند هتل‌ها را از موکب‌های ایرانی و عراقی داشته باشند.

معاون فرهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد توسعه و بازسازی عتبات افزود: موکب‌های مستقر در دو طرح بزرگ توسعه حرم امام علی(ع) مزین به نام صحن حضرت زهرا(س) و طرح توسعه حرم امام حسین(ع) مزین به نام صحن حضرت زینب(س) نیز از فردا پذیرای زائران خواهند بود. 

افضلی با عذرخواهی از رانندگان کامیون‌های حامل تجهیزات موکب‌ها که در مرز معطل مانده بودند، خاطر نشان کرد: وجود برخی نواقص در زیرساخت‌های مرزی و گمرک عراق در مرزهای شلمچه و مهران، سبب معطلی و تأخیر در ارسال برخی اقلام و تجهیزات موکب‌ها در روزهای اخیر شد که این مشکل با هماهنگی مسئولان عراقی برطرف شد.

وی با بیان اینکه موکب‌های مستقر در مرزهای شرقی و شمالی کشور که پذیرای زائران ورودی از پاکستانی و آسیای میانه هستند زودتر از سایر مواکب خدمات رسانی به زائران را آغاز ‌کردند، افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، یک هزار و ۸۰۰ موکب ایرانی مستقر در عراق روزانه برای یک میلیون و ۵۵۰هزار زائر امکان اسکان فراهم خواهند کرد.

بخوان:  شیوع تب خوکی افریقایی در کره جنوبی

انتهای پیام/


افضلی با اشاره به اینکه تمرکز موکب‌های ایرانی مستقر در عراق امسال بر ایجاد ظرفیت اسکان و بیتوته موقت است، ادامه داد: این موکب‌ها در هر وعده غذایی ۲میلیون و ۵۵۰ هزار پرس غذا نیز طبخ و توزیع خواهند کرد. 

دبیر کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین مشارکت در طرح‌های توسعه عتبات را یک فرصت معنوی ارزشمند پیش روی خیران و محبان اهل بیت علیهم السلام برشمرد و گفت: علاقه‌مندان به مشارکت در فیض توسعه حرم مطهر حسینی می‌توانند با مراجعه به تارنمای ستاد توسعه و بازسازی عتبات و قسمت پرداخت آنلاین به نشانی یا شماره‌گیری کد دستوری ستاره ۷۲ مربع کمک‌های خود را به میزان دلخواه اهداء کنند. هموطنان جامانده از زیارت اربعین و علاقه‌مند به مشارکت در فیض میزبانی از زائران اربیعن می‌توانند نذر خود را از طریق شماره‌گیری کد ستاره ۷۸۰ستاره ۱۰۴۰ مربع (#۱۰۴۰*۷۸۰*)اهداء کنند.

چند توصیه مهم به زائران اربعین

افضلی با بیان اینکه حرم مولای متقیان در نجف اشرف مبداء حرکت میلیون‌ها زائر اربعین است تصریح کرد: پیش‌بینی شده تا طرح توسعه حرم علوی مزین به نام صحن و شبستان حضرت زهرا (س) که به تعبیر شهید سلیمانی، ماندگارترین یادگار ایران در عتبات است، پذیرای بیتوته ۷۰ هزار زائر باشد. همچنین برنامه‌ریزی شده تا موکب‌های مستقر در طرح توسعه حرم امام حسین(ع) مزین به نام صحن حضرت زینب(س)، پذیرای بیش از 35 هزار زائر اربعین باشد.

وی با بیان اینکه میزبان اصلی گردهمایی میلیونی اربعین مردم، دولت و عشایر عراق هستند گفت: حضور موکب‌های ایرانی تنها با هدف مشارکت در ثواب و اجر میزبانی از زائران حسینی و کمک به موکب‌های عراقی است.

بخوان:  پولی که ندانسته از جیب مسافران می‌رود

معرفی یک فرصت معنوی برای جاماندگان از اربعین

وی با تاکید بر اینکه زیارت اربعین یک زیارت کوتاه و عبوری است گفت: از هموطنان عزیز می‌خواهیم برای رعایت عدالت و امکان توزیع خدمات موکب‌ها به همه زائران، از بیتوته بلند مدت و اقامت بیش از ۴۸ ساعت در شهرهای زیارتی خودداری کنند تا سایر زائران نیز امکان تشرف به حرم‌ها و بیتوته کوتاه مدت را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فارس، یوسف افضلی، معاون فرهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد توسعه و بازسازی عتبات اظهار داشت: اگرچه براساس تصمیم ستاد مرکزی اربعین، قرار بود فعالیت موکب‌های ایرانی در مبادی مرزی از هشتم صفر و موکب‌های مستقر در عراق از دهم صفر آغاز شود، اما به‌دلیل حضور چشمگیر زائران، فعالیت موکب‌های مرزی عملا از چند روز پیش آغاز شده و هم اکنون به ۱۰۰درصد ظرفیت رسیده است. 

دبیر کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی با بیان اینکه هموطنان سفر خود را به روزهای آخر نیندازند، گفت: تجارب سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بسیاری موکب‌های عراقی از بعد از ظهر روز اربعین اقدام به برچیدن موکب می‌کنند، بنابراین برنامه‌ریزی شده تا موکب‌های توانمند ایرانی تا سه روز پس از اربعین همچنان فعال باشند.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14010615000575/%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA%E2%80%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%88%DA%A9%D8%A8%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D9%87-00-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A8%D9%87

آغاز پذیرش زائران در طرح‌های توسعه حرم‌ها از فردا