دومین «مهرواره هوای نو» در 41 رشته هیأتی با توجه ویژه به بانوان برگزار می‌شود

وی افزود: هیأت، کهن الگوی تشکیلات از دیدگاه اهل بیت(ع) است. هیأت محلی برای تمام کارهای خوب و مامنی برای همه مردم است. مردم با محوریت ثقلین به هیأت پناه می‌آورند. این مهرواره موجب می‌شود که به کمک رسانه این تصور را برای همه مردم ایجاد کنیم. اگر این فضا ایجاد شود، بستر برای حکمرانی مردم با محوریت ثقلین ایجاد می‌شود.

مدیر بخش ارکان هیأت گفت: محور ستایشگر دارای ۴ رشته است. اول «مضمون و محتوا» با تاکید بر شعر فاخر، «نوحه و سرود»، «مناجات و ادعیه»، «توجه به آیین‌ها و سنت‌های عزاداری» که افراد در هربررسی و انتخاب می‌شوند.

بخش فراهیأت ۲ محور دارد​

مهرواره هوای نو برای همه ایران است

سازمان هیأت و تشکل‌های دینی چرا تشکیل شد؟

وی افزود: محور سخنرانان ۴ رشته دارد که شامل منبر برای مخاطب نوجوان، منبر با توجه به موضوع خانواده، منبر در عرصه جهانی و بین‌الملل و در نهایت بانوان سخنران است.

وی در پایان سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر فرایند ورود اطلاعات و ثبت‌نام‌ها در مهرواره برای جلوگیری از تبعیض خاطرنشان کرد: بخشی از مهرواره هوای نو با ثبت‌نام هیأت‌ها پیش می‌رود و بخشی دیگر وابسته به رصد هیأت‌هاست که با پوشش رسانه‌ای رقم می‌خورد و بعد، استفاده از فضای مجازی و شبکه هیأت‌ها برای اطلاع‌رسانی فراخوان شده است.

صادقی‌آرمان، محور سوم را تولیدات برای هیأت معرفی کرد و گفت: دو محور قبلی تولیدات هیأت‌ها برای خودشان بود، اما در این محور تولیداتی مدنظر است که نهادها و موسسات و افراد برای هیأت‌ها دارند. رشته‌های تولیدات آموزشی و پژوهشی، رشته تولیدات فضاسازی محیطی، رشته تولیدات کاربردی مانند بازی و سرگرمی، رشته تولیدات نرم‌افزارها و سکوهای رسانه‌ای، رشته‌های این محور سوم است.

رحیم آبفروش، دبیر جامعه ایمانی مشعر و مدیر بخش نهاد هیأت در این مراسم گفت: عموم مردم سابقه ارتباط با هیأت را دارند یا خادم هیأت بودند یا در نهایت مخاطب هیأت بودند. در مهرواره تلاش داریم، این گنج ذی‌قیمت را به خوبی استخراج کنیم، سپس به خوبی پرداخت کرده و در نهایت به درستی نمایش دهیم. نهاد هیأت اهمیت ویژه دارد، زیرا سالیان سال هیأت به مثابه مراسم بوده است و بنا داریم مانند یک نهاد اجتماعی شود. 

بخش تولیدات هیأت در سه محور برگزار می‌شود

وی افزود: ما امسال بنا داریم در مهرواره بستری برای دیده شدن و بازنمایی، فرصت هیأت برای حضور زنانه و ابعاد آن ایجاد کنیم که امسال محور سخنرانان بانو به صورت خاص پرداخته می‌شود. جدای از اینکه در محورهای دیگر هم به صورت عام به حضور زنان خواهیم پرداخت.

ستایشگران و سخنرانان، هرکدان در ۴ رشته ارزیابی می‌شوند

وی افزود: یکی از روش‌هایی که سازمان هیأت برای این امر دارد، استفاده از مدل جشنواره است که با همفکری کارشناسان، مهرواره هوای نو تشکیل شد. ظرفیتی که جشنواره‌ها دارند این است که ملاک‌ها و معیارهایی را مشخص می‌کنند تا جریان مخاطب کارها و اقدامات خود را ارائه کنند.

دبیر مهرواره هوای نو با اشاره به اهداف برگزاری مهرواره هوای نو گفت: دو هدف برای برگزاری مهرواره مدنظر است؛ اول کمک به ارتقای سطح نگرش، نگاه و رویکرد هیأت و ارکان هیأت به عموم مردم به گونه‌ای که همه ایرانیان باید مخاطب هیأت باشند؛ یعنی هیأت‌ها باید برای عموم مردم آغوش باز کنند. دومین هدف، تلاش برای تغییر نگرش مردم به هیأت به واسطه تغییر تصویر ارائه شده رسانه‌ها از هیأت است. به گونه‌ای که هیأت محصور در زمان مناسبتی یا سبک سینه‌زنی نباشد.

بخوان:  از شوک یک قتل تا بازگشت قاتلان به صحنه جرم

وی با اشاره به اینکه تا امروز ٢٠ جلسه کارشناسی برای برگزاری مهرواره برگزار کرده‌ایم تا اهداف را تدوین کنیم و در نهایت به این دو هدف کلان رسیدیم، گفت: برای برگزاری مهرواره چهار سیاست داریم که اولی پررنگ شدن نقش و حضور بانوان در هیأت است. دومین سیاست، جهاد تبیین است که مقام معظم رهبری فرمودند هیأت کانون جهاد تببین است و بنا شد این سیاست در همه بخش‌ها دیده شود. سوم، مشارکت و تعامل با دستگاه‌های مختلف است. چهارمین هدف این است که مهرواره هوای نو برای همه ایران است و تلاش می‌کنیم امسال به همه هیأت‌ها بپردازیم و برگزیدگان از همه شهرها باشد.

حسینی گفت: سال گذشته از این محور فقط ستایشگر را داشتیم که تنها یک رشته بود اما امسال در محور سخنران ۴ رشته، ستایشگر ۴ رشته، شاعر ٢ رشته و مدیر هیأت یک رشته است که برای سال اول این رشته‌ها انتخاب شد. در محور شاعر دو رشته داریم اشعار کلاسیک و نو و دیگری اشعار سروده شده با نغمه است که همان نوحه و سرود است.

مدیر بخش نهاد هیأت با بیان اینکه محور ویژه سه رشته دارد که شامل «هیأت و معنویت و اخلاق»، «هیأت و جهانی اندیشی» و « هیأت و ساختار هیأت» است، گفت: معنویت و اخلاق گم شده امروز جوامع است که بستر مناسب برای این امر، هیأت است که اگر به آن نپردازیم از دست می‌رود. توجه به هیأت‌هایی که جدای از توجه به جنبه‌های رسانه‌ای، پرداختن به معارف را در دستور کار دارند در این رشته مدنظر است. در بخش جهانی اندیشی، بذر بین‌المللی شدن مهرواره را می‌کاریم. البته در این دوره انتخاب هیأت‌های جمهوری اسلامی مدنظر است که به مسائل جهانی توجه دارند. در رشته ساختار و تشکیلات هم موضوع تشکیلاتی شدن هیأت، اداره منابع انسانی و گردش مدیریت بررسی می‌شود.

وی افزود: این بخش دارای چهار محور سخنران، ستایشگر، شاعر و مدیر هیأت است. در یک هیأت، تمام این ارکان اگر به خوبی وجود داشته باشد، هیأت لنگ نخواهد زد و با مشکل مواجه نمی‌شود. 

سیدابوالحسن حسینی مدیر بخش ارکان هیأت در این نشست گفت: در مهرواره باور جدی داریم که اگر هیأت بخواهد به نهاد اجتماعی تبدیل شود، نباید آن را تک بُعدی دید. در این بخش معتقدیم که هیأت ۴ رکن دارد که بناست به آن بپردازیم.

سعیدی نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در این نشست گفت: الحمدلله یکی از سیاست‌های اصلی دومین مهرواره جدی گرفتن تنوع حضور بانوان است. برای همراهی حس و حال جامعه به زنان توجه نکردیم، بلکه جمهوری اسلامی، زن را چشمه زندگی می‌داند و اگر به دنبال نرم افزار انقلاب اسلامی هستیم، ساخت آن یک کار زنانه است و باید نقش‌های زنانه را جدی گرفت. 

بخش نهاد هیأت با سه محور اصلی برگزار می‌شود

وی در پایان گفت: در بخش جانبی دو رشته جدید داریم. «هیأت و ورزش» و «هیأت و جهاد علمی» در این بخش مدنظر است که البته جدید است و شاید کمتر کار شده باشد، اما بنا داریم جریان‌سازی کنیم. در حال حاضر در کشور هیأت‌هایی داریم که در حوزه ورزش عمومی و قهرمانی فعال هستند. در بخش جهاد علمی هم ایده‌آل این است که نوجوان وارد هیأت‌شده، جایگاه علمی‌اش ارتقا یابد.

بخوان:  جرائمی که طهرانی‌ها مرتکب می‌شدند!

بخش ارکان هیأت دارای ۴ محور و ۱۱ رشته است

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی گفت: هوای نو بنا دارد این نگاه را بشکند که هیأت فقط مراسم است، بلکه می‌خواهد نشان دهد که هیأت فعالیت‌های بسیاری دارد. این رویکرد سه مخاطب دارد؛ اول حمایت از هیأت‌های فعال که انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت آنان باشد. دوم فعال کردن هیأت‌هایی که هنوز در این عرصه‌ها وارد نشدند و صرفاً یک مراسم هستند. سوم مردم بدانند هیأت‌ها چه کارکردهایی دارند. هیأت‌ها نهاد زنده‌ای هستند که در دهه محرم ٩٠ درصد مردم مخاطب آن بودند و در باقی ایام سال ٨٧ درصد مردم اعلام کرده بودند، حداقل سالی یک بار به هیأت رفت‌اند.

هیأت‌ها تا پایان اردیبهشت‌ماه فرصت ثبت‌نام دارند

سیدحمیدرضا همراه، معاون دبیر اجرایی مهرواره هوای نو در این نشست با توجه به اینکه حجت‌الاسلام وافی حضور نداشت در معرفی این بخش اظهار داشت: بخش فراهیأت به مجموعه‌هایی می‌پردازد که هیأت نیستند، اما در زیست‌بوم هیأت فعالیت دارند. مجموعه‌هایی که به هیأت خدمات می‌دهند یا حمایت می‌کنند. این بخش دو محور دارد. اول «محور رویدادها» شامل سه رشته فراخوان‌ها، پویش‌ها و ویژه‌برنامه‌ها مانند مسابقات استعدادیابی و برنامه‌های گفت‌وگومحور. محور دوم «حامیان و بانیان» هستند که بخشی از حیات هیأت وابسته به آن است. این حمایت، فقط مالی نیست. این محور شامل رشته‌های خدمات هنری و رسانه‌ای، خدمات آموزشی و پژوهشی، خدمات حمایتی و پشتیبانی و خدمات تشکیلاتی و سازماندهی است.

پایان پیام/منبع: https://farsnews.ir/news/14020128000515/%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%87%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88-%D8%AF%D8%B1-4-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%DB%8C%D8%A3%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1

ملتجی گفت: شعار دومین دوره مهرواره همان شعار سال قبل یعنی «در هوای نو هیأت نفسی تازه کنیم» خواهد بود و نماد مهرواره همان درخت زرین است. 

امسال به صورت ویژه در مهرواره هوای نو به حضور و نقش آفرینی بانوان در هیأت می‌پردازیم

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، نشست خبری دومین مهرواره هوای نو صبح امروز دوشنبه ٢٨ فروردین‌ماه با حضور حجت‌الاسلام مجید باباخانی، رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، وحید ملتجی دبیر مهرواره هوای نو و مدیران بخش‌های مختلف مهرواره با حضور اصحاب رسانه در مجتمع فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

ملتجی در پایان سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر مغفول بودن قرآن در محورها و موضوعات مهرواره امسال و سال قبل گفت: تنها موضوع قرآنی نیست و موضوعاتی مانند رابطه هیأت و مسجد هم مغفول است؛ زیرا هنوز نتوانسته‌ایم به آن‌ها بپردازیم و بنا داریم در دوره‌های آینده آرام آرام به سمت آن‌ها حرکت کنیم. رویکرد بین‌المللی نیز مبحثی است که بنا داریم در آینده به سمت آن برویم.

رشته‌های مهرواره هوای نو از ۳۲ رشته به ۴۱ رشته رسید

همراه گفت: در دوره اول، سلسله نشست‌های تخصصی با موضوع هیأت در آینده داشتیم که با حضور برگزیدگان و فعالان هیأت و مسئولان برگزار شد و امسال هم دومین دور این نشست‌ها قبل از اختتامیه در اواخر مردادماه برگزار می‌شود. بنا داریم اختتامیه را در مردادماه برگزار کنیم.

وی گفت: دومین دوره مهرواره هوای بناست در چهار بخش برگزار شود. کار اجرایی مهرواره دوم از یک ماه بعد از اختتامیه سال قبل آغاز شد و امسال چهار بخش شامل نهاد هیأت، ارکان هیأت، تولیدات هیأت و فراهیأت خواهیم داشت که مدیر هر بخش به ترتیب رحیم آبفروش، سیدابوالحسن حسینی،  حجت‌الاسلام صادقی آرمان و حجت‌الاسلام وافی خواهند بود.

مهرواره هوای نو برای سال‌های آینده باید کاملاً مردمی شود

بخوان:  مشارکت مادی در راهپیمایی جاماندگان اربعین با شرکت در پویش «نذر اربعین»

وی گفت: محور دوم ما محصولات هیأت‌هاست. هیأت‌ها برای خود محصولات فرهنگی و دینی دارند که این محور دارای پنج رشته است. رشته تولیدات فضاسازی محیطی شامل مثل پرچم و کتیبه یا ریسه تزیینی و سازه‌های فضاسازی، رشته تولیدات کاربردی هیأت مانند محصولات پوشیدنی، هدایا و …، رشته تولیدات رسانه‌ای مانند کلیپ‌ها، نماهنگ‌ها و تبلیغات صوتی و تصویری، رشته بازی و سرگرمی و رشته تولیدات نرم‌افزارها و سکوها یا همان پلتفرم‌ها که هیأت‌ها ایجاد کردند، از رشته‌های این محور است.

وحید ملتجی دبیر مهرواره هوای نو نیز در این مراسم اظهار داشت: سال گذشته در دوره نخست مهرواره، حدود ۵ هزار هیأت شرکت کردند و در مجموع ٣٠ هزار اثر هیأت‌ها توسط ١٠٠ داور بررسی و اختتامیه آن، ٢۴ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در حاشیه مهرواره نشست‌های تخصصی با حضور هیأت‌های فعال و برگزیده با مسئولان کشوری برگزار شد. سال گذشته مهرواره ٣٢ رشته داشت که امسال به ۴١ رشته رسیده است. برگزیدگان دوره اول بناست از دو ـ سه هفته آینده در رسانه ملی به صورت جدی برای الگوسازی معرفی شوند.

حجت‌الاسلام مجید باباخانی، رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در این مراسم اظهار داشت: مجموعه سازمان هیأت و تشکل‌های دینی برای جایگاه حاکمیتی مرتبط با هیأت که از زنده‌ترین بخش‌های فرهنگی کشور است، تأسیس شد. هیأت نیاز دارد حاکمیت در آن تسهیل‌گری کند تا بهتر اثرگذار باشد.

باباخانی با اشاره به اینکه دومین دوره مهرواره هوای نو آغاز شده است، تصریح کرد: اساساً اثرگذاری یک جشنواره به استمرار آن است که برای همین بنا داریم برای دومین و سومین دوره هم این مهرواره را ادامه دهیم، اما بنا داریم این مهرواره یک جریان مردمی باشد. برای سال‌های نخست به منظور حفظ و حیات این جشنواره باید حاکمیت کمک کند اما امیدواریم برای سال‌های آینده این جشنواره کاملاً مردمی برگزار شود. امیدواریم این مهرواره در دوره دوم، جهت‌دهی بیشتری به عملکرد هیأت‌ها داشته باشد.

مهرواره هوای نو می‌خواهد گنج ذی‌قیمت هیأت را استخراج، پرداخت و عرضه کند

حجت‌الاسلام سیدمحمد صادقی آرمان، مدیر بخش تولیدات هیأت نیز در این مراسم گفت: بخش تولیدات هیأت در سه محور برگزار می‌شود. محور تولیدات محتوایی هیأت، بخش اول است. در هیأت، تولیدات محتوایی و معارفی داریم که موجب رشد هیأت می‌شود که در دو رشته مکتوبات و سایر مکتوبات بررسی می‌شود. آثار نویسندگان و اهل قلم عضو هیأت یا مرتبط با هیأت در بخش مکتوبات بررسی می‌شود. در سایر تولیدات نیز نشریات و فصلنامه‌‌ها و مقالات و پژوهش‌های تولید شده توسط هیأت‌ها مدنظر است.

اهداف برگزاری مهرواره هوای نو با شعار «در هوای نو هیأت نفسی تازه کنیم»

وی با اشاره به اینکه فراخوان مهرواره هوای نو آغاز شده و هیأت‌ها تا پایان اردیبهشت‌ماه فرصت دارند تا در سایت هوای نو به نشانی www.havayenoo.ir وارد شده و ثبت‌نام کنند، گفت: برنامه ما این است که داوری‌ها تا پایان تیرماه برگزار شود.

آبفروش با اشاره به اینکه بخش نهاد هیأت دارای سه محور اصلی با هفت رشته، محور ویژه با سه رشته و محور جنبی با ٢ رشته است، گفت: محور اصلی شامل رشته‌های «هیأت و خانواده»، «هیأت و نوجوان»، «هیأت و امداد اجتماعی»، «هیأت و اقتصاد»، «هیأت و هنر و رسانه»، «هیأت و شهدا» و «هیأت و شادی» است که نسبت هیأت با این موضوعات ارزیابی می‌کنیم که دو رشته «هیأت و شهدا» و «هیأت و شادی» جدید است.